لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۹ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۱۵

فرانسه: به رسمیت شناخته شدن حکومت طالبان در سطح جهان مشروط است


آرشیف٬ شماری از اعضای رهبری طالبان در مسکو

امانوئل مکرون٬ رئیس جمهور فرانسه می‌گوید که باید به طالبان پیام واضح رسانده شود که به رسمیت شناخته شدن حکومت‌شان در سطح بین‌الملل مشروط است.

رئیس جمهور فرانسه می‌گوید که اجلاس بعدی گروه ۲۰ یا بیست قدرت اقتصادی جهان باید پیام واضحی را به حکومت به رهبری طالبان در افغانستان بفرستد که برای به رسمیت شناخته شدن از سوی جامعه بین‌المللی برخی شرط‌هایی است که باید آن‌ها را برآورده کنند.

براساس گزارش خبرگزاری رویترز، مکرون این اظهارات را در مصاحبه با رادیو فرانس اینتر که امروز (۵ اکتوبر) نشر شده، ابراز کرده است.

او گفته که به رسمیت شناخته شدن حکومت طالبان از سوی جامعه بین‌الملل باید بهایی داشته باشد که در آن مساوات برای زنان، اجازه دادن به فعالیت‌های بشردوستانه خارجی و همکاری نکردن با گروه‌های هراس‌افگن اسلامگرا شامل اند.

امانوئل مکرون٬ رئیس جمهور فرانسه
امانوئل مکرون٬ رئیس جمهور فرانسه

طالبان پس از به قدرت رسیدن در افغانستان، تا هنوز فقط به دختران تا صنف ششم اجازه رفتن به مکتب را داده اند.

طالبان گفته اند که روی طرحی کار می‌کنند که براساس آن به دختران بالاتر از صنف ششم زمینه تعلیم و تحصیل فراهم خواهد شد. اما هنوز معلوم نیست که این طرح چی وقت تکمیل و تطبیق خواهد شد.

همچنین بسیاری از زنان از کار در اداره‌های دولتی منع شده‌اند و طالبان از زنانی که بیرون از خانه مصروف کار بودند خواسته اند که تا امر ثانی در خانه‌های‌شان باقی بمانند.

رئیس جمهور فرانسه با اشاره به اجلاس گروه جی ۲۰ که در اواخر ماه جاری در روم پایتخت ایتالیا برگزار می‌شود، گفت که در این نشست در مورد افغانستان بحث خواهد شد.

امانوئل مکرون افزوده که امریکایی‌ها، اروپایی‌ها، چین، روسیه، قدرت‌های بزرگ افریقایی، آسیا پاسفیک و امریکایی لاتین همه باید متحدانه شروطی را برای به رسمیت شناخته شدن حکومت طالبان مطرح کنند.

او افزوده که این شرایط نه تنها باید از سوی قدرت‌های غربی برای طالبان مطرح شود بلکه از سوی قدرت‌های منطقه‌یی هم باید قابل قبول باشد.

جنگجوی طالبان در شهر کابل
جنگجوی طالبان در شهر کابل

از زمان تصرف قدرت از سوی طالبان در افغانستان و اعلام کابینه سرپرست آن‌ها، هیچ کشوری تا هنوز حکومت به رهبری طالبان را در افغانستان به رسمیت نشناخته است.

در کابینه سرپرست طالبان هیچ زنی شامل نیست و اکثر اعضای آن افراد مربوط به گروه طالبان اند که تجربۀ سال‌ها جنگ را دارند.

جامعه جهانی تا کنون تاکید کرده که حکومت طالبان فراگیر و همه‌شمول نیست اما طالبان می‌گویند که این کابینه موقتی است.

XS
SM
MD
LG