لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۹ جدی ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۱۹

نشست رهبران گروه ۲۰ امروز با محوریت بحران افغانستان برگزار می‌شود


آرشیف٬ یکی از نشست‌های گروه ۲۰

قرار است رهبران کشورهای عضو گروه ۲۰ امروز (۲۰ میزان) اجلاس فوق‌العاده‌‌ای را در مورد افغانستان برگزار کنند.

این اجلاس ویژه برای پاسخگویی به بحرانی که افغانستان با آن روبرو است، تمرکز دارد.

ماریو دراگی٬ صدراعظم ایتالیا که کشورش در حال حاضر ریاست دوره‌یی گروه ۲۰ را دارد، گفته است که همۀ اعضا باید اهداف مشترک‌شان را برای جلوگیری از فاجعه در افغانستان ارایه کنند.

دراگی می‌گوید: "اجلاس به اهداف مشترک گروه ۲۰ که البته ۲۰ کشور ثروتمند جهان را در بر می‌گیرد، متمرکز است. نخست از همه باید به نیازمندی‌های فوری بشری تمرکز شود. چیزی که همواره به من گفته می‌شود، در مورد وقوع فاجعه بشری در افغانستان است زیرا این کشور از هیچگونه حمایت جهانی برخوردار نیست. شاید برخی کشورها کمک اندک کنند اما فاجعه در جریان است و این مسوولیت ثروتمندترین کشور هاست تا به کمک‌رسانی بدون قید و شرط با افغانستان ادامه دهند."

ماریو دراگی٬ صدراعظم ایتالیا
ماریو دراگی٬ صدراعظم ایتالیا

گروه ۲۰ در مجموع متشکل از ایالات متحده امریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، چین، فرانسه، جرمنی، ایتالیا، هند، کانادا، ارجنتاین، آسترالیا، برازیل، کوریای جنوبی، جاپان، عربستان سعودی، مکسیکو، افریقای جنوبی، ترکیه و اندونیزیا است.

صدراعظم ایتالیا گفته که در آستانه این اجلاس با رهبران کشورهای مختلف از جمله ولادیمیر پوتین٬ رئیس جمهور روسیه و شی جین پنگ٬ رئیس جمهور چین در مورد افغانستان گفتگو کرده.

ماریو دراگی افزوده که جامعه جهانی باید یک راهبرد مشترک را به اجرا بگذارد تا در کنار حل بحران افغانستان، این کشور به لانۀ امن تروریستان مبدل نشود.

انتظار می‌رود در اجلاس امروز علاوه بر رهبران ۲۰ کشور ثروتمند جهان، نماینده‌های قطر، صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی و سازمان ملل متحد هم اشتراک کنند.

دفتر نریندرا مودی٬ صدراعظم هند خبر داده که او از طریق مجازی با نشست گروه ۲۰ وصل خواهد شد.

مودی در آستانۀ برگزاری این نشست با بوریس جانسن٬ صدراعظم بریتانیا گفتگو کرده و بحران افغانستان را به بحث گرفته است.

نریندرا مودی٬ صدراعظم هند
نریندرا مودی٬ صدراعظم هند

کشورهای اروپایی به شمول ایتالیا گفته اند که تخطی طالبان از حقوق زنان، به رسمیت شناختن حکومت آن‌ها را در حد ناممکن رسانیده.

هفتۀ گذشته امانویل مکرون٬ رئیس جمهور فرانسه گفت که نشست گروه ۲۰ باید پیام واضح به طالبان بدهد که باید به عملیات رسیدگی بشری اجازه دهند.

اجلاس فوق‌العاده گروه ۲۰ امروز در حالی به افغانستان متمرکز است که سازمان ملل متحد، برنامه غذایی جهان، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل و سازمان صحی جهان از وضعیت بشری در افغانستان ابراز نگرانی شدید کرده‌اند.

حدود یک ماه پس از سقوط کابل به دست طالبان، سازمان ملل متحد و برخی از کشورهای بزرگ کمک کننده، نشستی را در ۱۷ سپتمبر در ژنیو سویس برگزار کردند.

در این نشست برای کمک با افغانستان، تعهد ۱.۲ میلیارد دالری صورت گرفت. اما کمیشنری عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان می‌گوید، تا اکنون از کمک‌های تعهد شده حدود ۳۵ در صد را دریافت کرده‌اند.

تا هنوز معلوم نیست که چی مقدار از ۶۰۶ میلیون دالری که سازمان ملل متحد برای افغانستان در خواست کرده بود، در دسترسش قرار گرفته.

این سازمان خواسته بود تا پایان سال ۲۰۲۱ کمک‌های فوری را برای ۱۱ میلیون شهروند نیازمند در افغانستان فراهم کند.

انتظار می‌رود با برگزاری نشست امروز گروه ۲۰، اجلاس رهبران این گروه که باز هم افغانستان جزی از آجندای آن خواهد بود، در ۳۰ و ۳۱ اکتوبر در روم پایتخت ایتالیا برگزار شود.

XS
SM
MD
LG