لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲۸ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۲۰

طالبان کمیسیونی را برای تصفیۀ صفوف افرادشان ایجاد کرده اند


شماری از نیروهای گروه طالبان

حكومت سرپرست طالبان کمیسیونی را برای تصفیۀ صفوف افراد این گروه ایجاد کرد.

این‌کمیسیون از مقام‌های ارشد حکومت طالبان از جمله وزارت‌های دفاع ملی، امور داخله و ریاست امنیت ملی تشکیل شده است که کارش را مطابق یک طرزالعمل کاری در تمام ولایت‌ها به پیش خواهد برد.

لطف‌الله حکیمی، رئیس این کمیسیون امروز (۲۱ ميزان) در مرکز رسانه‌های حکومت به خبرنگاران گفت که برخی از حلقات وجود دارند که می‌خواهند از نام امارت اسلامی سوء استفاده کنند، اما به گفته وی این افراد از سوی این کمیسیون شناسایی و از صف طالبان بیرون خواهند شد.

آقای حکیمی افزود:‌ "این کمیسیون متعهد است تا همانگونه که صفوف امارت اسلامی در پاکی، تقدس و انواع خلوص شهرت دارد، و این موضوع حقیقت و قبول شده نیز است، این‌کمیسیون همین‌گونه کار خواهد کرد و این صفوف را همین گونه نگهداری خواهد کرد."

شماری از نیروهای گروه طالبان
شماری از نیروهای گروه طالبان

مسئول کمیسیون تصفیوی طالبان می‌افزاید، هدف دیگر از ایجاد این کمیسیون، گماشتن افراد مناسب در صفوف اردوی ملی است.

برای پیشرد کار این کمیسیون یک راهکار نیز ایجاد شده که سه فصل و ۱۲ ماده دارد.

سعید خوستی، سخنگوی وزارت امور داخله به رهبری طالبان می‌گوید، این راهکار وظایف کمیسیون را مشخص ساخته و افراد متهم از طریق این کمیسیون شناسایی، از صفوف طالبان اخراج و مجازات خواهند شد.

او افزود:‌ "افراد که در آزار رساندن به مردم دست دارند، به شریعت و دین متهعد نبوده، حق مردم را تلف کرده اند، یا هم تلف می‌کنند، دشمنی شخصی دارند، به مسایل قومی، سمتی، زبانی، مذهبی و تعصبات نژادی دست داشته باشند، سابقۀ جرمی داشته باشند و یا از نام امارت استفاده سو می‌کنند، یا به نام اربکی یا خیزش مردمی شناخته شده باشند، این و امثال این کارها سبب خواهد شد تا از صف مقدس امارت اسلامی بیرون شود."

کمیسیون پاکسازی صفوف طالبان از بازداشت حامیان این گونه افراد نیز خبر می‌دهد.

شماری از نیروهای گروه طالبان
شماری از نیروهای گروه طالبان

در پالیسی این کمیسیون بر جزای شرعی نیز اشاره شده، اما در این مورد جزئیات ارائه داده نشده است.

طالبان در حالی پاک‌سازی صفوف خود را آغاز کرده اند که ادعاهایی از شکنجه و آزار و اذیت نظامیان پیشین و غیرنظامیان از سوی برخی افراد این گروه مطرح شده است.

در روزهای پسین ویدیوهایی در صفحه‌های اجتماعی به نشر رسیده که نشان می‌دهد، برخی افراد از آزار و یا هم شکنجه از سوی طالبان شکایت دارند.

اخیرا گزارش‌هایی نیز از داخل شدن بعضی اشخاص با نام طالبان به خانه و چور و چپاول اموال آنان نیز منتشر شده است.

اما طالبان بارها موجودیت چنین افرادی را در صفوف‌شان رد کرده اند.

رئیس‌الوزرای حکومت طالبان یک هفته قبل اعلام کرد که مسئولان افرادی را که متهم به مسایل مختلف و رفتار نا شایسته اند از صفوف این گروه اخراج خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG