لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۹ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۰۳

نشنل انترست: روش‌های طالبان سبب شده که جنگجویان آنها به چندین گروه تقسیم شوند


شماری از روزنامه‌ های جهان
  • میل آنلاین

میل آنلاین مطلبی را زیر این عنوان نشر کرده که طالبان به امریکا و اتحادیۀ اروپا از موج پناهجویان در صورت ادامۀ تحریم افغانستان هشدار می‌دهند.

روزنامه در ادامه می نویسد که حکومت طالبان به نمایندگان امریکا و اتحادیۀ اروپا هشدار داده است که ادامۀ فشار بر آنها امکان دارد که امنیت را ضعیف کند و باعث موج از پناهجویان اقتصادی شود.

میل آنلاین می افزاید که امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجۀ حکومت طالبان به دیپلوماتان غربی در دوحه پایتخت قطر گفته است که تضعیف حکومت افغانستان به نفع هیچکسی نیست چون مستقیماً بر امنیت جهان تاثیر منفی خواهد گذاشت و هجرت اقتصادی بدنبال خواهد داشت.

روزنامه می‌نویسد که طالبان حکومت مورد حمایت امریکا درافغانستان را بعد از دو دهه جنگ درماه اگست سقوط دادند و امارت اسلامی را اعلام کردند که طبق تفسیر تندرو آنها از شریعت اسلامی حکمروایی می کند.

اما در ادامۀ مطلب آمده که تحریم های بین‌المللی از موثریت تلاش ها برای تثبیت اوضاع افغانستان که با حملات شاخۀ ولایت خراسان گروه دولت اسلامی معروف به داعش روبرو است، می کاهد.

  • نشنل انترست

ازسوی دیگر نشریۀ امریکایی نشنل انترست در شمارۀ اخیر خود دربارۀ فعالیت شاخۀ ولایت خراسان گروه داعش درافغانستان مطلبی نشر کرده است.

نشریه می نویسد که این گروه قبلاً درکنار طالبان در برابر حکومت سابق افغانستان که مورد حمایت غرب بود، می جنگید. اما بعد از اینکه طالبان در ماه اگست کشور را تصرف کردند گروه داعش دربرابر آنها قرار گرفت.

نشنل انترست می افزاید که گزارش ها می رساند که برخی روش های طالبان سبب شده که جنگجویان آنها به چندین گروه تقسیم شوند و به گروه های تندرو تر چون داعش یا شبکۀ القاعده بپیوندند.

نشریه در ادامه می نویسد که رهبری طالبان در اواخر ماه سپتمبر فیصله کرد که قوماندان های آنها باید سابقۀ همۀ اعضای خود را بررسی کنند و صفوف خود را از اعضای گروه های افراطی دیگر تصفیه کنند.

طالبان نیز روز چهارشنبه از تشکیل یک کمیسیون برای تصفیۀ صفوف خود خبر داد.

قرار است که این کمیسیون افرادی را که به اتهامات مختلف متهم اند، اخراج کند.

این کمیسیون از سوی مقامات عالیرتبۀ وزارت های دفاع و داخله، و ریاست امنیت ملی حکومت طالبان تشکیل شده و به اساس یک طرز‌العمل فعالیت خود را درهمۀ ولایات به پیش می برد.

XS
SM
MD
LG