لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۶ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۵۷

افغانستان

اشتراک رهبران جرمنی در مراسم ادای احترام به ماموریت نیروهای این کشور در افغانستان

رهبران جرمنی

رهبران جرمنی دیروز (۱۳ اکتوبر) در مراسم ادای احترام به ماموریت ۲۰ ساله نیروهای این کشور در افغانستان، اشتراک کردند.

در این مراسم فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس جمهور، انگلا مرکل صدراعظم و شماری از مقام‌های دیگر جرمنی حضور داشتند و به احترام عساکر کشته شده، یک دقیقه سکوت کردند.

بیش از ۱۵۰ هزار نظامی جرمنی از سال ۲۰۰۱ میلادی تا تابستان امسال در افغانستان خدمت کرده‌اند و ۵۹ عسکر جرمنی نیز در ۲۰ سال گذشته در این کشور کشته شده‌اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

تاجیکستان در نزدیک سرحد با افغانستان مانور نظامی اجرا می‌کند

آرشیف، تمرینات نظامی مشترک روسیه، تاجیکستان و ازبیکستان

یک مانور نظامی با اشتراک چهارهزار سرباز در تاجیکستان در نزدیک سرحد با افغانستان امروز دوشنبه (۲۶ میزان) آغاز شد.

خبرگزاری دی‌پی‌ای جرمنی به نقل از سازمان پیمان امنیت جمعی به رهبری روسیه خبر داده که گفته است، این تمرینات نظامی تا شنبه آینده ادامه خواهد یافت.

گفته شده که در این تمرینات سربازان در مورد درگیری های مسلحانه و جلوگیری از عبور غیرقانونی در سرحدات تمرین خواهند کرد.

تاجیکستان حدود چهارده صد کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد.

پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، کشورهای آسیای مرکزی از جمله تاجیکستان نگرانی شان را در مورد تهدیدات احتمالی گروه‌های هراس افگن در نزدیک سرحد میان این کشور و افغانستان ابراز کرده اند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به روز چهارشنبه گذشته گفته بود که گروه داعش در حال انتقال افراد با تجربۀ عملیاتی‌اش از سوریه و عراق به افغانستان است.

اما طالبان این موضوع را رد کرده اند.

ایران هفته آینده از یک کنفرانس در مورد افغانستان میزبانی می‌کند

میدان آزادی در تهران

خبرگزاری دی‌پی‌ای جرمنی گفته که ایران می‌خواهد در هفته آینده کنفرانسی را در مورد "آیندۀ سیاسی" در افغانستان میزبانی کند.

دی‌پی‌ای به نقل از سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران گزارش داده که امروز(۲۶ میزان) گفته است که کنفرانس در مورد افغانستان چهارشنبه آینده برگزار خواهد شد که در آن وزرای خارجه کشورهای همسایه همچنین نماینده روسیه اشتراک خواهند کرد.

به گفته خطیب‌زاده، ایران در این نشست خواهان تشکیل حکومتی در افغانستان خواهد شد که در آن همه گروه‌های سیاسی از جمله طالبان شامل باشند.

او گفته که ایران خواهان تامین صلح و ثبات پایدار در افغانستان است.

به گفـته خطیب‌زاده، کشورهای منطقه باید در راستای تامین صلح در افغانستان در کنار مردم افغانستان بایستند.

طالبان در پانزدهم اگست قدرت را پس از دو دهه بار دیگر در افغانستان به دست گرفتند.

آنها کابینه سرپرست خود را معرفی کردند که بیشتر اعضای آن را افراد طالبان یا حامی طالبان تشکیل می‌دهد.

طالبان تا هنوز در مورد نشست هفته آینده ایران در مورد افغانستان چیزی نگفته اند.

این در حالیست که مسکو هم به روز چهارشنبه میزبان یک نشست در مورد افغانستان است که در آن نماینده‌های طالبان، امریکا، چین و پاکستان اشتراک خواهند کرد.

گزارش‌ها: نمایندۀ رئیس جمهور قزاقستان در سفری به کابل با طالبان گفتگو کرده است

آرشیف، ارگ کابل

گزارش‌ها می‌رسانند که یک نمایندۀ رئیس جمهور قزاقستان در جریان سفرش به کابل با مقام‌های طالبان در مورد گسترش روابط اقتصادی و تجارتی گفتگو کرده است.

خبرگزاری تاس روسیه، براساس دفتر مطبوعاتی رئیس جمهور قزاقستان این خبر را تایید کرده و گفته که ایرژان کازیخان نمایندۀ رئیس جمهور قاسم جومارت تاقایف در امور مسایل بین‌المللی به کابل سفر کرده.

گفته شده که آقای کازیخان در ملاقات با مقام‌های طالبان در مورد مبادلات تجاری و اقتصادی گفتگو کرده و همچنین در مورد از سرگیری بورسیه‌های تحصیلی برای محصلان افغان هم ابراز علاقمندی کرده است.

براساس خبرگزاری تاس، هئیت قزاقستان با ملا عبدالغنی برادر معاون رئیس الوزرا و امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه طالبان ملاقات کرده.

پیش از این دبیرا لاینز نماینده سازمان ملل متحد در افغانستان هم شب گذشته از ملاقات با ایرژان کازیخان در کابل خبر داد.

خانم لاینز در حساب تویترش نوشته که در این ملاقات در مورد کمک‌های بشردوستانه با افغانستان گفتگو شده.

پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، این نخستین سفر هئیت قزاقستان به کابل است.

قرار است سازمان صحی جهان کمپاین واکسین پولیو را در افغانستان آغاز کند

آرشیف، کارکنان صحی تطبیق واکسین در کابل

انتظار می‌رود که سازمان صحی جهان کمپاین واکسین ضد فلج یا پولیو را در سرتاسر افغانستان آغاز کند.

براساس اعلامیۀ این سازمان، این کمپاین در هشتم نوامبر آغاز خواهد شد که در آن بیش از سه میلیون کودک افغان واکسین ضد پولیو را دریافت خواهند کرد.

قرار است این کمپاین خانه‌به‌خانه انجام شود.

داپنگ لو نماینده سازمان صحی جهان در افغانستان در این اعلامیه گفته که آغاز کمپاین ضد پولیو در این کشور یک گام بسیار مهم است.

او گفته جای خرسندی است که طالبان به برگزاری این کمپاین توافق کردند.

در اعلامیه سازمان صحی جهان آمده است که از آغاز ۲۰۲۱ میلادی تاکنون تنها یک مورد پولیو در افغانستان ثبت شده است که فرصت فوق‌العاده‌ای را به این کشور می‌دهد تا ویروس پولیو را برای همیشه ریشه کن کند.

براساس گزارش‌ها، افغانستان در ۲۰۲۰ میلادی ۵۶ مورد ویروس پولیو را ثبت کرده بود.

قزاقستان پنج هزار تُن آرد به افغانستان کمک می‌کند

آرشیف

قزاقستان وعده داده است که پنج هزار تُن آرد به افغانستان کمک می‌کند.

حکومت طالبان می‌گوید، نماینده خاص رییس جمهور قزاقستان در دیدار با ملا عبدالغنی برادر٬ معاون رییس‌الوزرای افغانستان ضمن صحبت روی مسایل سیاسی مختلف و همکاری‌های دوجانبه، وعده سپرده است که پنج هزار تُن آرد به افغانستان کمک خواهند کرد.

از سوی دیگر، وزارت خارجه حکومت طالبان نیز گفته است، مقام‌های قزاقی در دیدار با امیر خان متقی٬ سرپرست این وزرات گفته اند که با افغانستان در آینده در بخش‌های اقتصادی کمک و همکاری خواهند کرد.

اتاق تجارت: بیشتر از ۶۰ درصد فابریکه‌های صنعتی در حال سقوط است

آرشیف٬ یکی از فابریکه‌های صنعتی در کابل

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان می‌گوید، بیشتر از ۶۰ درصد فابریکه‌های صنعتی در افغانستان با سقوط مواجه است.

توکل احمدیار٬ رییس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان در صحبت با رادیو آزادی گفت، بازار صنعت در افغانستان در حال سقوط است و بیشتر فابریکه‌های که در این بخش فعالیت داشتند٬ در حال بسته شدن است.

وی می‌‎افزاید، در ۲۰ سال گذشته هرچند پیشرفت‌هایی در خصوص جلب سرمایه‌گذاری‌ها، تسهیل فعالیت‌های تجارتی و نهادینه‌سازی خدمات صورت گرفته بود، اما با روی کار آمدن نظام جدید تاجران و صنعت‌کاران با چالش‌های جدی مواجه شده‌اند.

به گفته آقای احمدیار، منجمد شدن پول‌های تاجران در بانک‌ها، تی‌تی نکردن پول‌ها به کشورهای که تاجران از آن مواد خریداری و وارد می‌کنند و کاهش فروش مواد در بازارهای افغانستان به دلیل مشکلات اقتصادی، سه دلیل عمده‌ای سقوط صنعت در افغانستان است.

اما با این که مولوی بلال کریمی٬ عضو مطبوعاتی حکومت طالبان دلیل اصلی بسته شدن بیشتر شرکت‌های صنعتی را ویروس کرونا عنوان می‌کند، اما در صحبت با رادیو آزدی گفت حکومت طالبان در تلاش است تا به مشکلات موجود در این بخش رسیدگی صورت بگیرد.

در نتیجه فروریختن سقف یک خانه در ولایت ننگرهار، ۵ تن جان باختند

موقعیت ولایت ننگرهار در نقشه افغانستان

در نتیجه فروریختن سقف یک خانه در ولایت ننگرهار، ۵ تن جان باختند.

سیال خان یک بزرگ قومی امروز (۲۶ میزان) به رادیو آزادی گفت، حادثه شب گذشته در منطقه گردی ولسوالی سپین‌غر رخ داد.

به گفتۀ او، تمامی قربانیان اعضای یک خانواده بودند که مشمول دو زن و سه کودک می‌شوند.

تا هنوز انگیزه این رویداد مشخص نشده.

سفارت پاکستان: گذرگاه تورخم را به روی محصلین افغان بازگشایی کرده ایم

گذرگاه تورخم

سفارت پاکستان در کابل می‌گوید که دروازه عبوری تورخم را به روی نزدیک به یکهزار محصل افغان بازگشایی کرده.

این سفارت شام دیروز با در اعلامیۀ نام‌های آنعده از محصلین افغان که در پوهنتون‌های پاکستانی درس می‌خوانند و پس از آمدن طالبان به قدرت در افغانستان گیرمانده بودند، در دو لست جداگانه نشر کرده.

پاکستان پس از به قدرت رسیدن طالبان به قدرت در پانزدهم اگست تا کنون چندین بار راه‌های عبوری تورخم، اسپین بولدک-چمن را به روی مسافرین مسدود ساخته.

بنابر مسدود بودن راه‌های عبوری بین دو کشور، تجار افغان شکایت می‌کنند که مقام‌های پاکستانی مانع انتقال اموال آنها به آنسوی خط دیورند شده و این باعث شده که صدها لاری مملو از میوه تازه افغانستان در مرز میان اسپین بولدک- چمن منتظر مانده اند.

تجار افغان می‌گوید که اگر راۀ اسپین بولدک-چمن به روی لاری‌ها تجارتی افغانستان باز نشود، نه تنها که میوه تازه از بین خواهد رفت بلکه میلیون‌ها دالر زیان هم به تجار خواهد رسید.

آمادگی طالبان برای بازگشایی زندان پلچرخی

آرشیف٬ زندان پلچرخی

طالبان برای بازگشایی زندان پلچرخی آمادگی گرفته اند.

خبرگزاری فرانس پرس به نقل از مولوی عبدالله عقیق٬ سرپرست مدیریت امور زندان‌ها گزارش می‌دهد که شماری از محافظان زندان پلچرخی، از یک دوره آموزشی فارغ شدند و اکنون برای پذیرش مسوولیت‌های آنجا آماده هستند.

مولوی عقیق در مورد زندان‌ها در کابل جزییات داد: "حدود شش هزار تا هفت هزار زندانی را می‌توانیم در زندان پلچرخی و سایر محبس‌های ولایت کابل نگهداری کنیم. زندان‌های مختلف داریم. زندانی به نام مواد مخدر در ساحۀ قصبه داریم و یک زندان دیگر هم در ساحه بادام باغ داریم."

سرپرست مدیریت امور زندان‌های طالبان نگفت که چی زمانی زندان پلچرخی دوباره بازگشایی خواهد شد.

در این زندان در حکومت پیشین، هزاران زندانی به شمول طالبان نگهداری می‌شدند اما با ورود طالبان به کابل، همه از آنجا بیرون شدند.

تیم کرکت افغانستان امروز در یک بازی تمرینی در برابر تیم افریقای جنوبی میرود

آرشیف، تیم ملی کرکت افغانستان

تیم ملی کرکت افغانستان امروز در جام جهانی بیست آوره در یک بازی تمرینی در برابر تیم ملی کرکت افریقای جنوبی به میدان می‌رود.

این بازی در استدیوم شیخ زاهد در ابوظبی برگزار خواهد شد.

فرید هوتک سخنگوی کرکت بورد افغانستان دیشب در این مورد به رادیو آزادی گفت: "تیم ملی کرکت افغانستان امروز بازی تمریناتی را امروز در برابر افریقای جنوبی بازی خواهد کرد و یک بازی تمریناتی دیگرش در ۲۰ اکتوبر برنامه‌ریزی شده و بازیکنان ما برای هر دو مسابقه آمادگی کامل گرفته و انشالله در بازی‌های بیست آوره هم خوب خواهند درخشید."

کرکت بورد افغانستان روز گذشته در صفحه رسمی فیس بوکش تصاویر از جریان تمرینات بازیکنان افغان را نشر کرده است و گفته که راشد خان توپ انداز یا بالر معروف هم با دیگر بازیکنان یکجا شده است.

مسابقات جام جهانی بیست آوره کرکت روز گذشته به میزبانی امارات متحده عربی و عمان آغاز شد و انتظار میرود که تا ۱۴م نومبر ادامه یابد.

نخستین بازی رسمی تیم ملی کرکت افغانستان در ۲۵م اکتوبر برنامه‌ریزی شده که تا هنوز تیم حریف آن اعلام نشده اما در ۲۹ اکتوبر بازیکنان افغانستان در برابر تیم پاکستان به میدان خواهند رفت.

آخرین بازمانده یهودی در افغانستان، وارد استانبول ترکیه شد

زبولان سمنتوف، آخرین یهودی در افغانستان که وارد استانبول ترکیه شد.

زبولان سمنتوف، آخرین بازمانده یهودی در افغانستان روز یکشنبه (۲۶ ميزان) وارد استانبول ترکیه شد.

سمنتوف ۶۲ ساله چندی پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، کشورش را ترک کرد و به پاکستان رفت.

او متولد هرات است و از تنها کنیسه یهودیان در کابل مراقبت می‌کرد.

سمنتوف دیروز پس از آنکه ویزه ترکیه را دریافت کرد در یک پرواز از اسلام آباد پایتخت پاکستان راهی شهر استانبول ترکیه شد.

سمنتوف ویزه ۹۰روزه ترکیه را دارد.

دبیرا لاینز روز گذشته با نمایندۀ خاص رئیس جمهور قزاقستان در کابل دیدار کرد

دیبرا لاینز نماینده‌ی ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان

دبیرا لاینز نماینده خاص سازمان ملل متحد برای افغانستان روز گذشته با ارژان کزایخانوف نمایندۀ خاص رئیس جمهور قزاقستان در امور همکاری‌های بین‌المللی در کابل دیدار کرد.

خانم لاینز دیشب در حساب تویتر رسمی خود از این دیدار خبر داد.

لاینز گفته که در این دیدار در مورد بحران جاری بشری و اقتصادی در افغانستان گفتگو شد.

پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، این‌کشور از بحران اقتصادی جدی رنج می‌برد که به گفتۀ سازمان ملل در صورت عدم ادامۀ کمک‌های بشری ممکن منجر به وقوع یک فاجعه بشری در آن کشور شود.

نمایندۀ سازمان ملل از رئیس جمهور قزاقستان برای میزبانی از یک دفتر موقتی سازمان ملل در آن‌کشور ابراز تشکری کرده.

انتونی بلینکن با وزیر خارجه قطر روی مساله افغانستان گفتگو کرد

انتونی بلینکن٬ وزیر خارجه امریکا

انتونی بلینکن٬ وزیر خارجه امریکا با همتای قطری‌اش محمد بن عبدالرحمن الثانی روی مساله افغانستان گفتگو کرده است.

وزارت خارجۀ امریکا در این مورد جزییات بیشتر نداده اما گفته است، بلینکن پذیرفته که قطر برای انتقال شهروندان امریکا از افغانستان و افغان‌های آسیب‌پذیر همکاری کرده است.

در پانزدهم اگست که کابل به دست طالبان سقوط کرد، هزاران تن در جریان عملیات تخلیه دو هفته‌یی، از میدان هوایی کابل به دوحه منتقل شدند.

در حال حاضر به قطر به عنوان یکی از بازیگران مهم در مساله افغانستان دیده می‌شود.

یک نشست در مورد افغانستان در لوکزامبورگ برگزار می‌شود

شهر لوکزامبورگ

یک مقام اتحادیه اروپا می‌گوید که آنها تلاش می‌کنند تا برای ادامه کمک‌های بشردوستانه با افغانستان در این کشور حضور داشته باشند.

قرار است که شورای امور خارجی اتحادیۀ اروپا در باره افغانستان فردا دوشنبه (۲۶ میزان) نشستی را در لوکزامبورگ برگزار کند.

یک مقام بلند رتبۀ اتحادیه اروپا که نخواست نامش گرفته شود به رادیو آزادی گفت که در این نشست در بارۀ تحولات اخیر در افغانستان و امکانات ادامۀ کمک با این کشور بحث می‌کنند.

بعد از تسلط طالبان بر افغانستان در حالیکه میلیاردها دالر سرمایه این کشور در ایالات متحده منجمد شده، مشکلات اقتصادی گسترش و نیازمندی مردم به مواد خوراکی افزایش یافته است.

احمدشاه احمدزی صدراعظم پیشین افغانستان در سن ۷۷ سالگی درگذشت

انجنیر احمدشاه احمدزی صدراعظم سابق افغانستان

انجنیر احمدشاه احمدزی صدراعظم سابق افغانستان در سن ۷۷ سالگی امروز یکشنبه (۲۵ میزان) وفات کرد.

موسی احمدزی پسر وی در صحبت با رادیو آزادی خبر وفات پدر خود را تأیید کرد: "از سه ماه به این سو انجنیر صاحب بیمار و در شفاخانه بستری بود و امروز روح خود را به حق سپرد."

احمدزی که بعد از تحصیلات در امریکا و تدریس در عربستان سعودی در مبارزه علیه قشون اتحاد شوروی سابق در افغانستان سهم گرفت یکی از چهره های مطرح سیاسی در سال های ۱۹۹۰ بود.

او از اهالی کابل بود و در زمان حکومت عبوری مجاهدین صدراعظم آن حکومت و وزیر داخله بود.

احمدشاه احمدزی در اوایل معاون جمعیت اسلامی به رهبری برهان الدین ربانی رئیس جمهور سابق افغانستان بود و سپس به اتحاد اسلامی برای آزادی افغانستان تحت رهبری عبدرب رسول سیاف پیوست.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG