لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۳۲

سازمان ملل: اگر به مشکل اقتصادی افغان‌ها توجه نشود قاچاق مواد مخدر افزایش می‌یابد


کشت کوکنار در افغانستان

سازمان ملل متحد هُشدار می‌دهد که اگر به بحران اقتصادی در افغانستان توجه نشود، کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر از این کشور مشکلات جدی را برای جهان به وجود خواهد آورد.

بر اساس بررسی‌های سازمان ملل متحد، همین اکنون نصف نفوس افغانستان از مشکلات موجود اقتصادی در این کشور متاثر شده‌اند و به کمک‌های فوری اقتصادی نیاز دارند.

سرمنشی ملل متحد با اشاره به تهدیدهای که از مشکلات اقتصادی افغانستان به جهان متوجه خواهد شد، یکی آن را رونق دوباره کار و بار مواد مخدر می‌داند.

انتونیو گوترش هُشدار می‌دهد، اگر جامعه جهانی به حل مشکل اقتصادی و بیکاری افغان‌ها توجه نکند، شاهد افزایش قاچاق مواد مخدر خواهد بود.

انتونیو گوترش٬ سرمنشی سازمان ملل متحد
انتونیو گوترش٬ سرمنشی سازمان ملل متحد

گوترش گفت: "در صورت فراهم نشدن مواد غذایی، کار و در صورت حفاظت نشدن از حقوق افغان‌ها، ما شاهد فرار تعداد زیادی از افغان‌ها از افغانستان خواهیم بود. در چنین یک حالتی قاچاق مواد مخدر، فعالیت شبکه‌های جرمی و تروریستی نیز بیشتر خواهد شد. این حالت نه تنها افغانستان را سخت متاثر خواهد کرد، بلکه منطقه و جهان از آن متاثر خواهد شد. ما همه باید سهم خود را بجا کنیم."

سرمنشی ملل متحد از چندین اداره این سازمان نام می‌برد که در دو ماه گذشته با بیش از سه میلیون افغان کمک کرده اند، اما در میان این اداره‌ها، نام ادار مبارز با مواد مخدر این سازمان یا (UNODC) دیده نمی‌شود.

این نگرانی در حالی است که به تازگی برخی کشورهای اروپایی و بریتانیا از گسترش کشت کوکنار در افغانستان و افزایش قاچاق آن به این کشورها ابراز نگرانی کرده‌اند.

کریم اتل٬ نماینده پیشین هلمند در ولسی جرگه در صحبت با رادیو آزادی مواد مخدر افغانستان را تهدید جدی برای منطقه و جهان می‌داند.

آقای اتل می‌گوید، اگر وضعیت افغانستان به همین‌گونه دوام کند، دهقانان افغان بار دیگر از روی مجبوریت‌های اقتصادی به کشت کوکنار رو خواهند آورد

نماینده پیشین هلمند در مجلس نمایندگان
نماینده پیشین هلمند در مجلس نمایندگان

او افزود: "اگر جهان، به ویژه کشورهای منطقه به بحران موجود سیاسی و اقتصادی در افغانستان متوجه نشوند، در آینده تنها منبع اقتصادی برای مردم افغانستان همین کشت کوکنار خواهد بود که مردم از آن طریق عاید خواهند داشت. دیری نخواهد گذشت که کشورهای منطقه و جهان از این وضعیت به تنگ خواهند آمد، چون تاثیرات ناگوار مواد مخدر به کشورهای همسایه، منطقه و جهان خیلی جدی خواهد بود."

پیش از این مقام‌های حکومت طالبان نیز در پاسخ به نگرانی جامعه جهانی از مسئله مواد مخدر افغانستان، تعهد کرده اند که در صورت دوام کمک‌های اقتصادی جامعه جهانی، کشت کوکنار در این کشور صفر خواهد شد.

XS
SM
MD
LG