لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ جوزا ۱۴۰۲ کابل ۰۸:۰۰

دیدبان حقوق بشر: حقوق زنان و دختران در افغانستان همچنان نقض می‌شود


آرشیف، یک مکتب دخترانه در بدخشان

یک مقام سازمان دیدبان حقوق بشر می‌گوید، گرچه احتمال بازگشایی شماری از لیسه‌های دختران توسط طالبان خبر خوب است، اما طالبان حقوق دختران و زنان را نقض می‌کنند.

هیدر بار مسئول بخش زنان در سازمان دیدبان حقوق بشر می‌گوید، اگر طالبان می‌خواهند مشروعیت بین‌المللی کسب کنند، حکومت‌شان به رسمیت شناخته شود و با جهان تعامل کنند، برای این‌کار باید شرایط جهان را بپذیرند و از تحصیل دختران بالاتر از صنف ششم در سراسر افغانستان اطمینان حاصل شود.

هیدر بار به رادیو آزادی گفت: "از تسلط طالبان بر افغانستان در اواسط ماه اگست، حقوق زنان و دختران همچنان نقض می‌شود."

هیدر بار مسئول بخش زنان در سازمان دیدبان حقوق بشر
هیدر بار مسئول بخش زنان در سازمان دیدبان حقوق بشر

خانم بار افزود: "گرچه کشورهایی مانند قطر و پاکستان گفته اند که آموزش دختران مهم است و غیر پذیرفتنی است که طالبان تحصیل دختران را رد کنند و همچنان محدودیت‌هایی را برای تحصیل دختران و بازگشت زنان به کار و سفر وضع کرده اند. خبر خوب است که شماری از لیسه‌های دختران بازگشایی شده اند، اگر این کار در سراسر کشور شود، یک گام مهم خواهد بود، اما زمینه‌های دیگری وجود دارد که از حقوق زنان به ویژه حق کار، اشتغال و سفر آنها نقض می‌شود."

هیدر بار همچنان گفته که فکر نمی‌کند، طالبان شیوه حکومت‌شان را تغییر دهند و همۀ اقدامات آنها از همان آغاز نقض حقوق زنان و دختران بوده است.

اما طالبان ادعا می‌کنند که کار روی طرح آغاز مجدد آموزش دختران ادامه دارد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگو و معاون وزیر اطلاعات و فرهنگ طالبان به رادیو آزادی گفت که آنها تلاش می‌کنند تا زنان در ادارات کار کنند و دختران فراتر از صنف ششم تحصیل کنند: "در مورد دادن حقوق خانم‌ها در چارچوب شریعت اسلامی و حق کار و تعلیم به آنها، ما متعهد هستیم. همین اکنون وقفه ای را که می‌بینیم به‌خاطری است که چارچوب و چوکات برای آن ساخته شود. کارهای جدی دوام دارد. انشالله عنقریب خواهیم توانست، موضوعات حل شود، یعنی خدا ناخواسته ما حقوق زنان را زیر پا نمی‌کنیم و در این مورد جدی هستیم."

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگو و معاون وزیر اطلاعات و فرهنگ طالبان
ذبیح‌الله مجاهد، سخنگو و معاون وزیر اطلاعات و فرهنگ طالبان

این اظهارات در حالی مطرح شده که عمر عبدی، معاون صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف) که اخیراً به افغانستان هم سفر کرده در اعلامیه ای گفته که ممکن است طالبان به دختران در همۀ ولایات افغانستان اجازه دهند تا بعد از صنف ششم تحصیل کنند.

طالبان تا اکنون در ولایات کندز، بلخ، سمنگان و جوزجان به دختران بالاتر از صنف ششم اجازه داده اند تا به مکتب بروند. به دختران در ولایت ارزگان نیز اجازۀ رفتن به مکتب داده شده است.

به گفته عمر عبدی، وزیر معارف طالبان به او گفته که روی طرحی کار می‌کنند که تا یک یا دو ماه دیگر و به همه دختران اجازه آموزش داده شود.

طالبان در سالهای ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ میلادی در دور نخست حاکمیت شان در افغانستان، دختران را از تحصیل و زنان را از کار منع کرده بودند.

XS
SM
MD
LG