لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۲۰

روند توزیع تذکره‌‌ الکترونیکی با محدودیت‌ های در کابل آغاز شد


تذکره الکترونیکی یکی از اتباع افغانستان

طالبان پس از بیش از دو ماه حاکمیت شان در افغانستان به تازگی روند توزیع تذکره‌‌ الکترونیکی را با محدودیت‌هایی در کابل آغاز کردند.

این روند تنها محدود به کسانی می‌شود که روند بایومتریک‌شان قبلاً تکمیل شده است.

شماری از شهریان کابل هر چند از آغاز این روند استقبال می‌کنند، اما می‌گویند که محدودیت‌های این روند هنوز هم مشکل‌زا است.

به گفتۀ آنان، در حال حاضر تنها در یک مرکز در منطقۀ سرای شمالی کابل به افرادی که قبلاً روند بایومتریک شان را تکمیل کرده اند، تذکره توزیع می‌شود.

محمد طیب بصیر، باشندۀ شهر کابل به رادیو آزادی گفت که مادرش بیمار است و برای انتقالش به بیرون از کشور به تذکره‌ الکترونیکی و پاسپورت نیاز دارد.

او از حکومت طالبان می‌خواهد که روند توزیع تذکره‌ الکترونیکی را در همه مراکز و برای همه آغاز کند: "حال هم که روند توزیع شناسنامه‌ برقی شروع شده، تا جایی که من خبر دارم تنها در مرکز سرای شمالی فعال شده و این کافی نیست. ما از امارت اسلامی می‌خواهیم تا تمام مراکز توزیع شناسنامه برقی را فعال سازد تا مشکل مردم حل شود."

محراب الدین، یکی دیگر از باشندگان شهر کابل می‌گوید که با آغاز روند توزیع تذکره الکترونیکی در مرکز سرای شمالی، صدها تن شبانه روزی در پشت این مرکز صف بسته اند، تا تذکره‌های شان را به دست آورند: ​"در شهر کابل که خیلی پر نفوس است تنها مرکز سرای شمالی باز شده و مردم زیادی از نقاط مختلف به اینجا می‌آیند دو شب و سه شب منتظر می‌مانند و در این هوای سرد خیلی مشکل است. و کسانی که قبلاً فورم پُر نکرده اند، نگران هستند که اگر این وضعیت این گونه ادامه یابد، چگونه خواهند توانست که تذکره به دست آورند."

او هم از رهبری طالبان می‌خواهد که این روند را سراسری بسازد.

سخنگویان گروه طالبان به پرسش‌های رادیو آزادی در مورد شکایت‌های مردم پاسخ ندادند، اما ادارۀ ملی احصائیه و معلومات افغانستان امروز یک‌شنبه (۲۵ میزان) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که روند توزیع تذکره‌ الکترونیکی در هفت مرکز دیگر در کابل فردا دوشنبه (۲۶ میزان) آغاز خواهد شد.

این اداره از مرکزهای "وی‌آی‌پی"، کارتۀ سه، مکروریان اول، کارتۀ پروان، افشار، سینما پامیر و مرکز دوم احمدشاه بابا مینه به عنوان مراکزی یاد کرده که فردا روند توزیع شناسنامۀ الکترونیکی در آنها آغاز می‌شود.

ادارۀ ملی احصائیه و معلومات افزوده که این روند تنها برای افرادی است که قبلاً روند بایومتریک شان تکمیل شده است.

با سقوط کابل به دست طالبان و حاکمیت این گروه، خدمات دولتی به ویژه توزیع پاسپورت و تذکره برای مدت دو ماه متوقف شد، اما حالا که این روند آغاز شده، با محدودیت‌هایی همراه است و این موضوع برای بسیاری‌ها چالش‌زا است.

XS
SM
MD
LG