لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۷ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۵۱

افغانستان

کوریای شمالی آزمایش راکتی انجام داد

آزمایش راکتی از سوی کوریای شمالی

کوریای شمالی چند ساعت بعد از اینکه واشنگتن گفت در صدد از سرگیری تلاش‌های دپلوماتیک با این کشور است یک آزمایش راکتی انجام داد.

اردوی کوریای جنوبی امروز سه‌شنبه از آزمایش این راکت در آب‌های بحر خبر داد.

نیروهای ساحلی جاپان نیز از این آزمایش خبر دادند.

کوریای شمالی از آغاز ماه سپتمبر، آزمایش تسلیحات خود را افزایش داده است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

بسته ۷۵۰ تن مواد خوراکی و طبی کمکی ترکیه به افغانستان فرستاده شد

بیرق ملی ترکیه

ریل حامل ۷۵۰ تن مواد خوراکی و طبی کمکی ترکیه امروز از انقره پایتخت این کشور عازم افغانستان شد.

رسانه‌های ترکی می‌گویند، این مواد کمکی از طریق ایران و ترکمنستان وارد افغانستان خواهد شد.

در این حال، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد، توزیع لباس‌های زمستانی شامل جاکت، بوت و جراب برای کودکان بی‌جا شده‌گان شهرک سبز ولایت هرات را آغاز کرده‌است.

این اداره امروز در تویتی نوشته که لباس‌های گرم، جراب و بوت‌های ضد آب را به کودکان کمک کرده تا آن‌ها در زمستان گرم باشند، خوشحال و سالم.

این اداره پیش از این به ۷۸ خانواده آسیب دیده از زلزله اخیر در ولایت بادغیس کمپل، جاکت، بوت‌های زمستانی و بسته‌های ادویه، کمک کرده‌است.

وزارت داخله طالبان: سراج‌الدین حقانی امریکا و جامعه جهانی را تهدید نکرده‌است

سراج‌الدین حقانی، مردی رویش پنهان شده حین حضور در یک نشست در کابل

وزارت داخله طالبان گفته سراج‌الدین حقانی سرپرست این وزارت، امریکا و جامعه جهانی را تهدید نکرده‌است.

وزارت داخله طالبان این خبر را در حساب تویترش امروز پنجشنبه منتشر کرده‌است.

در این تویت ادعا شده که برخی رسانه‌ها بر اساس مصاحبه حقانی با تلویزیون الجزیره، گزارش‌های "دروغینی" را منتشر کرده که اگر حکومت طالبان به رسمیت شناخته نشود، آن‌ها ایالات متحده و جامعه جهانی را تهدید خواهند کرد.

در بخش دوم تویت وزارت امور داخله طالبان آمده که طالبان به تعهدات موافقتنامه دوحه متعهد بوده و از قلمرو افغانستان بر ضد هیچ‌کسی استفاده نمی‌شود.

نام سراج‌الدین حقانی درج فهرست سیاه امریکا و سازمان ملل متحد است.

او از جمع آنانی به حساب می‌رود که تحت تعقیب اداره تحقیقات فدرال امریکا (اف‌بی‌آی) اند و گفته می‌شود، به معلوماتی که به گرفتاری او منجر شود، ۱۰ میلیون دالر جایزه داده می‌شود.

سرمنشی ملل متحد: افغانستان در یک حالت حساس بحرانی قرار دارد

انتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد

سرمنشی ملل متحد می‌گوید افغانستان در یک حالت حساس بحرانی قرار دارد و از کشورهای جهان خواست که در افغانستان تحت تسلط طالبان برای انجام فعالیت‌های بشری به تمام داد و ستد های لازمی اجازه بدهند.

انتونیو گوترش در این مورد شام دیروز چهارشنبه در اجلاس شورای امنیت سازمان ملل متحد که در رابطه با افغانستان ترتیب شده بود سخن گفت و افزود که افغان‌ها امروز به کمک نیاز دارند.

آقای گوترش افزود: "همچون مسئولیت اخلاقی و تأمین امنیت و رفاه منطقوی و جهانی ما نمی‌توانیم افغان‌ها را رها کنیم. آن‌ها به صلح نیاز دارند. آن‌ها به امید نیاز دارند. آن‌ها به کمک نیاز دارند و امروز نیاز دارند."

سرمنشی ملل متحد همچنان تأکید نمود تمام مقررات و شرایط که حیات میلیون‌ها افغانی را که به گرسنه‌گی مواجه اند نجات می‌دهد و عملیات را برای خدمات اجتماعی محدود میسازد برطرف کنند.

به گفته او در افغانستان تمام خدمات در‌ آستانه سقوط قرار دارد و نبود پول نقد نیازمندی‌های ملل متحد و مؤسسات کمک‌رسانی را به مردم محتاج محدود می‌سازد.

بعد از چند ماه بار دیگر یک طیاره چارتر بیش از ۳۰ تن را از کابل انتقال داد

آرشیف، یک طیاره چارتر قطر

تلویزیون ان‌بی‌سی امریکا به حواله بعضی منابع خبر می‌دهد که بعد از چند ماه بار دیگر یک طیاره چارتر شرکت هوایی قطر بیش از سی امریکایی را از میدان هوایی کابل به قطر انتقال داد.

نظر به گزارش در این مورد یک عضو کانگرس امریکا و دو مقام باخبر دیگر این کشور گفته اند که این پرواز از سوی وزارت خارجه قطر آماده شده بود و مصارف آن را وزارت خارجه امریکا پرداخت کرد.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا در هفته جاری گفته بود که انتونی بلینکن وزیر خارجه این کشور با همتای قطری خود محمد بن عبدالرحمن الثانی تیلیفونی صحبت کرده و خواهان همکاری او شده بود که در نتیجه پرواز انتقال افراد از میدان هوایی کابل از سر گرفته شد.

از ماه نومبر سال گذشته به این‌سو این اولین بار است که یک طیاره چارتر برای انتقال افراد به میدان هوایی کابل پرواز می‌کند.

این اقدام چند روز بعد از آن صورت می‌گیرد که مقامات طالبان گفتند در مزار شریف ۴۰ نفری را که می‌خواستند بدون اسناد، غیر قانونی افغانستان را ترک کنند، بازداشت نمودند.

وزیر امور خارجه ناروی: مذاکرات با طالبان به معنی به رسمیت شناختن آنان نیست

نشست با طالبان در اسلو

انیکن هوین فیلد، وزیر امور خارجه ناروی پس از نشست سه روزه بین نمایندگان ایالات متحده امریکا و اتحادیه اروپا با طالبان که دیروز پایان یافت در شهر اسلو گفت، این‌که ناروی راه را برای همچو مذاکرات هموار کرده، به معنی به رسمیت شناختن طالبان نیست.

به‌گفتۀ انیکن هوین فیلد، ناروی از سال‌ها به این‌سو با طالبان گفتگو کرده‌است.

وزارت خارجه ناروی نیز دیروز در اعلامیه‌ای گفت که مذاکرات در اسلو به درخواست شماری از مؤسسات افغان و به مشورت متحدان غربی دایر شده بود.

یک هیئت به رهبری امیر خان متقی سرپرست خارجه طالبان در این مذاکرات اشتراک داشت.

وزارت خارجه طالبان: در شهر اسلو مذاکرات مثمر صورت گرفت

هیئت طالبان حین سفر به اسلو

وزارت خارجه طالبان از ناروی به دلیل میزبانی مذاکرات اخیر در آن کشور ابراز امتنان کرده، از امریکا و سایر کشورها خواسته تا پول منجمد شده افغانستان را آزاد کنند.

وزارت امور خارجه طالبان دیروز در اعلامیه گفته که در شهر اسلو پایتخت ناروی مذاکرات مثمر در مورد پول منجمد شده‌ای افغانستان و کمک‌های اقتصادی و بشری با این کشور صورت گرفته است.

در این حال وزیر امور خارجه ناروی در پایان نشست اسلو دیروز گفت، خواست‌های مشخص از طالبان شده و اکنون دیده شود که آیا طالبان به تعهدات خود عمل خواهند کرد، یا خیر.

امریکا به دیپلومات‌های افغان: سفارت و قونسلگری‌ها در این کشور را ببندید

سفارت افغانستان در واشنگتن

به اساس گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، حکومت امریکا به دیپلومات‌های افغان در آن کشور اطلاع داده که سفارت افغانستان در واشنگتن و همچنین قونسلگری‌ها را در نیویارک و لاس آنجلس ببندند.

العربیه ادعا کرده که منابع مطلع از موضوع به آن‌ها گفته اند که ایالات متحدۀ امریکا از دیپلومات‌های افغان مصونیت دیپلوماتیک را نیز سلب می‌کند.

حکومت ایالات متحده تا هنوز در این مورد اظهار نظر نکرده، اما دیپلومات‌های افغان در امریکا که نماینده حکومت سابق افغانستان هستند، دیروز گفته بودند که حساب‌های بانکی آن‌ها بسته شده‌اند.

بخش انگلیسی رادیو صدای امریکا به نقل از دو دیپلومات افغان که از افشای نام‌هایشان خودداری کرده در وب‌سایت خود نوشته که حساب‌های سفارت افغانستان در واشنگتن و دو قونسلگری این کشور در ایالات متحده، بسته شده‌اند.

تیم کرکت زیر سن ۱۹ سال افغانستان امروز به مصاف سریلانکا می‌رود

یک بازیکن تیم کرکت زیر سن ۱۹ سال افغانستان

تیم کرکت زیر سن ۱۹ سال افغانستان امروز در مرحله نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا، به مصاف سریلانکا می‌رود.

این چهارمین بازی افغانستان در جام جهانی زیر سن ۱۹ سال خواهد بود.

تا اکنون تیم زیر سن ۱۹ سال افغانستان دو پیروزی و یک باخت داشته است.

تیم سریلانکا در هر سه بازی گروه «دی» پیروز شده‌است.

تیم کرکت افغانستان در بازی‌های جام جهانی در گروه خود دو بازی با پاپوا نیو گینی و زیمبابوی را برنده شد، اما در برابر تیم زیر ۱۹ سال پاکستان باخت.

این بازی‌ها که از ۱۴ ماه جنوری آغاز شده تا ۵ ماه فبروری دوام می‌کند.

ده‌ها زن به طرفداری از حکومت طالبان در کابل راهپیمایی کردند

اعتراض یک زن برقه‌پوش به طرفداری از حکومت طالبان در مقابل سفارت امریکا در کابل

ده‌ها زن به طرفداری از حکومت طالبان در کابل راهپیمایی کردند و از غرب خواستند که پول‌های منجمد شدۀ افغانستان را آزاد کند.

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس، حدود ۱۰۰ زن عمدتاً برقه‌پوش، در حالی‌که طالبان حضور داشتند، در برابر سفارت امریکا گردهم آمدند و حمایت‌شان را از حکومت طالبان نیز اعلام کردند.

پیش از این، شماری از مدافعان حقوق زن گفته اند که طالبان در جریان اعتراض‌های مسالمت‌آمیز آنان در موارد مختلف از جمله تأمین حقوق زنان خشونت کرده‌اند.

هرچند حکومت طالبان خشونت با معترضان را رد کرده، اما نهاد های مدافع حقوق بشر از جمله دیدبان حقوق بشر و سازمان عفو بین‌الملل از طالبان خواسته اند که با معترضان خشونت نکنند.

برخی دیپلوماتان سفارت افغانستان در امریکا: حساب‌های بانکی ما مسدود شده‌اند

سفارت افغانستان در واشنگتن

شماری از دیپلوماتان سفارت به رهبری حکومت پیشین افغانستان در ایالات متحده گفته اند که حساب‌های رسمی بانکی‌شان مسدود شده‌است.

به گزارش بخش انگلیسی صدای امریکا، دو دیپلومات پیشین افغان که خواسته اند نام‌های شان افشا نشود، به صدای امریکا گفته اند که بیش از یک ماه است که حساب‌های سفارت افغانستان در واشنگتن و دو قونسلگری افغانستان در ایالات متحده در سیتی بانک بسته شده‌اند.

به گزارش صدای امریکا، یک دیپلومات افغان گفته است که مذاکرات با وزارت خارجۀ ایالات متحده را آغاز کرده‌اند، اما تا هنوز پیشرفتی حاصل نشده‌است.

او افزوده که مقامات امریکایی به آنان توصیه کرده اند که به‌گونۀ علنی در این مورد ابراز نظر نکنند.

یک سخنگوی وزارت خارجۀ ایالات متحده گفته است که در وضعیت اعتبار بخشی اعضای مأموریت افغانستان تغییری نیامده است.

اما این سخنگو که نامش در گزارش ذکر نشده، از تبصره در مورد بسته شدن حساب‌های دیپلومات‌ها ابا ورزیده است.

در گزارش آمده است که یک سخنگوی سیتی بانک نیز از تبصره در این مورد خودداری کرده‌است.

بر اساس گزارش صدای امریکا، پس از سقوط کابل به دست طالبان، حدود ۹۰ دیپلومات افغان در چهار مرکز دیپلوماتیک در امریکا به‌شمول نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد در نیویارک مانده اند.

بخش افغانستان برنامۀ جهانی غذا در سال روان با ۲۳ میلیون افغان کمک می‌کند

آرشیف، کمک برنامه جهانی غذا به شماری از افغان‌ها

بخش افغانستان برنامۀ جهانی غذا (دبلیو اف پی) می‌گوید که در سال روان میلادی با ۲۳ میلیون افغان کمک خواهد کرد.

این اداره امروز در تویتر خود نوشت که تیم‌هایش در تمامی ولایت‌ها فعالیت دارند و افراد مستحق به کمک را شناسایی می‌کنند.

در ادامه از مردم نیازمند به کمک خواسته شده که برای دریافت کمک نزد بزرگان روستایی یا بزرگان قومی محلی ثبت نام کنند.

ده‌ها تن از مخاطبان رادیو آزادی گفته اند که کمک‌ها در بیشتر موارد به گونۀ عادلانه به افراد مستحق و نیازمند نمی‌رسد.

اما اداره‌های امداد رسان و حکومت طالبان می‌گویند که تلاش می‌کنند افراد نیازمند، به موقع کمک دریافت کنند.

ناروی: چگونگی عملی شدن تقاضا های مطرح شده از طالبان را پیگیری خواهیم کرد

هیئت طالبان در اسلو

هنریک تونی، وزیر دولت در امور خارجۀ ناروی می‌گوید که چگونگی عملی شدن تقاضا های مطرح شده از طالبان را پیگیری خواهند کرد.

او این سخن را پیش از نشست دیروزِ عقب در های بسته میان دیپلوماتان غرب و هیئت پانزده نفری حکومت طالبان در شهر اسلو ابراز کرد.

روشن نیست که در این نشست چه تقاضا ها از هیئت حکومت طالبان مطرح شد، اما پیش از این حکومت ناروی در دیدار با نمایندگان طالبان خواهان احترام به حقوق بشر شده‌است.

هیئت طالبان به روز شنبه بنابر دعوت ناروی به شهر اسلو رفت تا در جریان سه روز حضورش در آن‌جا با نمایندگان کشور های غربی و اعضای جامعۀ مدنی افغانستان دیدار کند.

شماری از فعالان حقوق زن از این هیئت خواستند که زمینۀ آموزش و کار دختران و زنان را فراهم کنند.

حکومت طالبان گفته است که به رعایت حقوق زنان و دختران در چوکات شریعت اسلام پایبند است، اما منتقدان می‌گویند که مقامات طالبان در عمل موانع زیادی را در برابر دختران و زنان ایجاد کرده‌اند.

وضعیت افغانستان یکی از موضوعات مورد بحث دیدار رهبران امریکا و قطر

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده امریکا

اوضاع کنونی افغانستان از مسائل مورد بحث میان جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده و شیخ تمیم بن حمد الثانی، امیر قطر خواهد بود.

قرار است که دو رهبر امروز چهارشنبه در قصر سفید ملاقات کنند.

جن ساکی، سخنگوی قصر سفید گفت که جو بایدن و شیخ تمیم تصمیم دارند که در مورد امنیت شرق میانه، حفظ ثبات تدارکات انرژی جهان و اوضاع در افغانستان بحث کنند.

پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و افتادن کابل به دست طالبان در (۲۴ اسد۱۴۰۰ /۱۵ ماه آگست ۲۰۲۱)، اوضاع بشری به گونۀ گسترده در این کشور وخیم تر شده.

رهبران امریکا و قطر در حالی دیدار می‌کنند که بحث‌ها میان واشنگتن و متحدان اروپایی‌اش در این مورد ادامه دارد که در صورت حملۀ احتمالی روسیه به اوکراین و کاهش تدارکات روسیه به اروپا، چگونه نیازمندی‌های انرژی اروپا تامین شود.

قطر یکی از تامین کنندگان کلیدی گاز طبیعی به اروپا است.

قطر نیز یکی از نخستین تولید کنندگان گاز طبیعی مایع جهان است و از کشور هایی است که ایالات متحده آرزو دارد در بخش انرژی اروپا را کمک کند.

حاصلات زعفران در هرات کاهش یافته است

آرشیف- کشت زعفران در ولایت هرات

اتاق تجارت و سرمایه گذاری هرات از کاهش قابل ملاحظه تولید زعفران در این ولایت خبر می‌دهد.

توریالی غوثی معاون این اتاق امروز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت در سال‌جاری خورشیدی کشتزارهای زعفران به دلیل خشکسالی در هرات نسبت به سال پیش محصول کمتری داده اند.

آقای غوثی می‌گوید در سال‌جاری خورشیدی ۱۵ تن زعفران تولید شده و این در حالیست که سال قبل این رقم به ۲۰ تن رسیده بود.

وی افزود اما بهای فروش زعفران نسبت به سال قبل بیشتر است.

به گفته او سال پیش یک کیلو زعفران ۲۵ تا ۳۰ هزار افغانی به‌فروش می‌رسید اما امسال این مقدار زعفران به ۹۰ تا ۱۰۰ هزار افغانی به‌فروش می‌رسد.

به گفته وی در سال جاری زعفران هرات به چین، امارات متحده عربی، ترکیه و کشورهای اروپایی صادر شده است.

بربنیاد آخرین آمار وزارت زراعت و مالداری حکومت طالبان اکنون هشت هزار هکتار زمین در ۳۴ ولایت کشور تحت کشت زعفران است.

چهار تن در انفجار ماین در کنر زخمی شدند

نقشه کنر

انفجار دیروز سه‌شنبه (۵ دلو) ماین در کنر تلفات ببار آورده است.

مولوی نجیب‌الله رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در این ولایت به رادیو آزادی گفت که این واقعه روز سه‌شنبه در مربوطات ولسوالی مانوگی رخ داده است: "یک نفر بنام محمد علی از باشندگان منطقه متین است. کسی در کنار چاه برای وی ماین جاسازی کرده بود. وی با سه طفل که نواسه‌های او هستند سطحی زخمی شده اند. همه به شفاخانه انتقال داده شده اند."

اما یک داکتر شفاخانه اسعد آباد که نخواست نامش ذکر شود به رادیو آزادی گفت که جسد یک طفل و دو زخمی از محل رویداد به شفاخانه منتقل شده اند.

وی افزود که وضعیت یکی از زخمیان وخیم است به شفاخانه حوزوی ننگرهار انتقال داده شده است.

انگیزۀ این رویداد روشن نیست و هنوز کسی مسئولیت آنرا نیز بدوش نگرفته است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG