لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۴۱

افغانستان

سراج‌الدین حقانی به خانواده‌های انتحاریان طالبان زمین می‌دهد

سراج‌الدین حقانی٬ وزیر داخله طالبان در دیدار با شماری از اعضای خانواده های مهاجمان انتحاری طالبان در کابل

سراج‌الدین حقانی٬ سرپرست وزارت داخلۀ طالبان وعده سپرد که به هر یک از خانواده‌های مهاجمان انتحاری که آن‌ها را "اشتشهادی" خواند٬ یک نمره زمین خواهد داد.

سعید خوستی٬ سخنگوی وزارت داخله طالبان امروز (۲۷ میزان) عکس‌ها و جزییات دیدار حقانی با برخی خانواده‌های اعضای طالبان را در حساب توییتر خود نشر کرده است.

او نوشته که آقای حقانی دیروز در هوتل انترکانتیننتال، به هر خانواده ده هزار افغانی و لباس هم توزیع کرده است.

در حدود ۱۵ سال گذشته طالبان به ویژه شبکه حقانی، مسوولیت حمله‌های بزرگ به طور خاص حمله‌های انتحاری در کابل و سایر ولایت‌ها را به عهده داشته اند. این حمله‌ها جان هزاران غیرنظامی افغان را هم گرفته است.

سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکۀ حقانی در لیست سیاه وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا قرار دارد و برای گرفتاری او ۱۰ میلیون دالر جایزه تعیین شده است.

در عکس‌های نشر شده در توییتر خوستی، چهرۀ سراج‌الدین حقانی پنهان ساخته شده است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

موای‌تای کار افغان پس از یک پیروزی به مصاف حریف افریقای جنوبی‌اش می‌رود

یوسف جهانگیر موای‌تای کار افغان با مربی‌اش

به سلسله رقابت های جام جهانی موی تای در تایلند، یوسف جهانگیر یک بازی کن افغان امروز چهارشنبه به مصاف رقیب خود از افریقای جنوبی به میدان می رود.

یوسف جهانگیر ورزشکار رشته موای‌تای از افغانستان روز دوشنبه بر رقیب سنگاپوری خود برنده شد و به مرحلهٔ بعدی راه یافت.

اما جعفر عاطفی ورزشکار دیگر افغان نتواست حریف تایلندی خود را شکست دهد.

علی ظفر عاطفی که به عنوان داور در این رقابت‌ها دعوت شده دیروز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت: "باور ما این است که یوسف جهانگیر با درخشش خوبش در این رقابت‌ها بتواند مدال کسب کند چرا که موای‌تای کار خیلی ماهر بوده و در سال ۲۰۱۹ مدال برنز کسب کرده است."

آقای عاطفی گفت، در صورت پیروزی جهانگیر در مسابقه امروز، او روز پنجشنبه در رقابت نیمه نهایی به مصاف ورزشکار قزاقستانی خواهد رفت.

این مسابقات روز یکشنبه آغاز و تا یازدهم ماه دسمبر دوام می‌کند.

در این مسابقات ورزشکاران از ۹۴ کشور اشتراک دارند.

موای‌تای ورزش رزمی تایلندی است که پیشینه بیش از دو هزار ساله دارد.

پولیس هند مانع اعتراض افغان‌های فارغ شده از پوهنتون‌های نظامی این کشور شد

شماری از دختران افغان در حال آموزش در اکادمی نظامی چنای هند. ۱۹ دسمبر ۲۰۱۸

پولیس هند، دیروز سه‌شنبه مانع اعتراض فارغان افغان از کورس‌ها و پوهنتون‌های نظامی این کشور، در دهلی جدید شده است.

این تعداد افغانها که پیش از حاکمیت طالبان در هند مصروف آموزش و تحصیل نظامی بودند، پس از فراغت از آن در بی سرنوشتی به سر می‌برند.

فانوس یکی از این فارغان است.

او می‌گوید که پولیس با رفتار خشن تجمع روز دوشنبه آنها را بر هم زد و امروز هم به آنها اجازه اعتراض را نداده است.

فانوس دیروز سه‌شنبه به رادیو آزادی گفت: ​"امروز هفتم ماه دسمبر سال ۲۰۲۱ باز هم می‌خواستیم دادخواهی کنیم که اجازه ندادند و گفتند که برنامه ها مربوط به شما روی کار است و با حل و فصل آن از طریق وزارت خارجه به سفارت افغانستان در دهلی جدید فرستاده می‌شود."

این افغانان که تعداد شان به دو صد تن می‌رسد، می‌گویند که مشکلات شانرا با وزارت خارجه و پارلمان هند، سفارت افغانستان و سفارت ایالات متحده در دهلی جدید مطرح کرده اند، اما آنها کدام پاسخ نگرفته اند.

عفو بین‌الملل: تا خواست‌ها جامعه جهانی را عملی نکنند طالبان به رسمیت شناخته نمی‌شوند

آرشیف- شماری از مقام های حکومت طالبان

سازمان دیدبان حقوق بشر می‌گوید، حکومت طالبان تا زمانی به رسمیت شناخته نمی‌شود که آنها خواست جامعه بین‌المللی را بجا نکنند.

هیدر بار معاون بخش زنان این سازمان یک روز بعد از آن این موضوع را گفته که طالبان از سازمان ملل متحد خواست که در باره به رسمیت شناختن حکومت شان غور کند.

او دیروز سه‌شنبه در مصاحبهٔ با رادیو آزادی گفت: "طالبان تا زمانی به مثابه یک حکومت قانونی به رسمیت شناخته نمی‌شود که آنها به نقض حقوق بشر دوام دهند، مانند ممانعت دختران و زنان از کار و آموزش، سکوت رسانه ها و کشتار های بی‌ محاکمه. اینها همه مانع می‌شوند تا طالبان مشروعیتی به دست آورند که می‌خواهند."

بر اساس قطعنامۀ که روز دوشنبه (۱۵ قوس) در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بدون رای گیری تصویب شد، تصمیم برای به رسمیت شناختن حکومت طالبان و رژیم نظامی میانمر برای حداقل ۱۰ ماه آینده به تعویق افتاده است.

تصویب قطعنامۀ مجمع عمومی سازمان ملل به این معناست که غلام محمد اسحق‌زی نماینده حکومت پیشین افغانستان در این سازمان به کارش ادامه می‌دهد.

طالبان از سازمان ملل متحد خواست که روی تصمیمش دوباره غور کند.

پلوشه حسن برنده جایزه هیلری رودهام کلینتن شد  

پلوشه حسن، رئیس مرکز آموزشی زنان افغانستان برنده جایزه امسال هیلری رودهام کلینتن شد.

بر اساس گزارش‌ها، خانم حسن بخاطر تلاش‌هایش جهت تقویت حقوق زنان، صلح و امنیت برندۀ جایزه شده.

بر اساس خبرنامۀ انستیتوت جورج تاون برای زنان،صلح و امنیت، این جایزه سالانه بخاطر رهبری استثنایی در جهت شناخت اهمیت نقش زنان در ایجاد جهان صلح آمیز تر اهدا می‌شود.

چهار تن دیگر از روسیه، مکسیکو، چین و زیمبابوه نیز برندۀ جایزۀ ۲۰۲۱ هیلری رودهام کلینتن شناخته شدند.

مراسم اهدای جوایز دیروز در پوهنتون جورج تاون در واشنگتن دی سی برگزار شد.

واکنش حکومت طالبان به قطعنامه مجمع عمومی ملل متحد

احمدالله وثیق، یک معاون سخنگوی حکومت طالبان

حکومت طالبان در مورد فیصلۀ مجمع عمومی سازمان ملل متحد واکنش نشان داد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد دوشنبه قطعنامۀ را تصویب کرد تا تصمیم‌گیری در مورد این‌که کی‌ها از افغانستان و میانمار در این سازمان نمایندگی کنند، به تأخیر بیفتد.

به اساس معلومات وب سایت سازمان ملل متحد، این اقدام به این معنی است که در حال حاضر سفیران کنونی دو کشور در این سمت‌ها خواهند ماند.

احمدالله وثیق، یک معاون سخنگوی حکومت طالبان در توییتر نوشته است که اختصاص دادن کرسی افغانستان در سازمان ملل متحد به شخصی که نمایندۀ مردم و حکومت افغانستان نباشد، بی انصافی است.

او افزوده است که سازمان ملل متحد عاقلانه فکر کند و در این مورد از سر غور کند.

غلام محمد اسحق‌زی نمایندۀ حکومت پیشین افغانستان در این سازمان است.

حکومت طالبان، سهیل شاهین را به عنوان نماینده اش در سازمان ملل متحد معرفی کرده.

کمیتۀ اعتبارنامۀ سازمان ملل متحد چهارشنبه گذشته فیصله کرد که در حال حاضر کرسی‌های نمایندگی دایمی افغانستان و میانمار در سازمان ملل متحد را به طالبان و اردوی حاکم میانمار نمی‌دهد.

شورای کار ترکیه خواستار سرمایه گذاری تجار این کشور در افغانستان شد

بیرق ملی ترکیه

رئیس شورای کار ترکیه و افغانستان خواستار حضور پر رنگ‌تر تجار ترکیه در بازارهای افغانستان شد.

سلیمان جیلیو، رئیس شورای کار ترکیه و افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار آناتولی ترکیه گفته است: "از تجار و سرمایه گذاران ترکیه دعوت می‌کنم در شرایطی که طالبان موفق به تامین امنیت در افغانستان شده به اینجا بیایند و سرمایه گذاری کنند."

آقای جیلیو افزوده که تجار ترکیه باید به تولید در افغانستان و سرمایه گذاری بلندمدت روی بیاورند.

او در بخش دیگری از سخنان خود افزود، در شرایطی که بسیاری از رقبای دیگر از بازار افغانستان خارج شده‌اند، شرکت‌های ترکیه می‌توانند از این فرصت بهره لازم ببرند.

رئیس شورای کار ترکیه و افغانستان همچنان از نظام بانکی ترکیه به ویژه بانک‌های خصوصی خواست تا از تاجران و سرمایه گذاران ترکیه که در افغانستان فعالیت دارند، حمایت‌های مالی لازم را انجام دهند.

این در حالی است که با سقوط حکومت پیشین، بسیاری از سرمایه‌گذاری‌های خارجی در افغانستان متوقف شده است.

وزارت مالیه: محصول ده درصدی از صادرات سیخ‌گول برداشته شد

آرشیف- کارخانه تولید سیخ‌گول در ولایت ننگرهار

وزارت مالیه حکومت طالبان اعلام کرده که محصول ده درصدی سیخ گول برای صادرات این کالا از میان برداشته شد.

در یک اعلامیه وزارت مالیه که امروز سه‌شنبه (۱۶ قوس ۱۴۰۰) نشر شده آمده که برای تسهیل صادرات سیخ گول و دست‌یابی کارخانه‌های ذوب آهن به خودکفایی مالی، این وزارت تصمیم گرفته تا محصول ده درصدی وضع شده روی این کالا را از میان بردارد.

وزارت مالیه همچنان با کشور پاکستان توافق کرده که این کشور ماهانه یک هزار تن سیخ گول تولید شده افغانستان را، هر تن در بدل ۹۰۰ دالر امریکایی و بدون برداشت ده درصد محصول خریداری کند.

این در حالی است که پیش از این هر تن سیخ گول در بدل ۳۰۰ دالر امریکایی به کشورهای همسایه صادر می‌شد و این صادرات به درخواست صنعت کاران جداً ممنوع اعلام شده بود.

کریم خان: به تحقیق در مورد تخطی‌های طالبان و داعش باید اولویت داده شود

دیوان کیفری بین‌المللی در شهر هاگ هالند

یک سارنوال دیوان کیفری بین‌المللی از آن تصمیم امریکا دفاع کرده که این کشور بررسی‌ها در مورد ادعا‌های جرایم انجام شده در افغانستان را توقف داده بود.

این سارنوال به نام کریم خان دیروز (دوشنبه، ۱۵ قوس) گفت که نسبت به امریکا، طالبان و تندروان گروه دولت اسلامی معروف به داعش، جرایم جدی را مرتکب شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس، گروه‌های حقوق بشری در ماه سپتمبر از این تصمیم انتقاد کردند و گفتند که کریم خان، توجه به نیرو‌های امریکایی را از نظر انداخته و در عوض به حاکمان جدید افغانستان و شاخۀ خراسان گروه دولت اسلامی تمرکز می‌کند.

کریم خان دیروز دوشنبه در شهر هاگ هالند در یک نشست گفت که تصمیم را بر اساس اسناد و شواهد به اجرا گذاشته و این شواهد آشکار نشان می‌دهند که تخطی‌های جدی از سوی طالبان و گروه داعش صورت گرفته.

کریم خان افزوده که به این مسئله اولویت داده و از قاضی‌ها در دیوان کیفری بین‌المللی خواسته تا اجازه تحقیق در این مورد را بدهند.

پیش از این بررسی در مورد ادعا‌های جرایم انجام شده توسط نیرو‌های امریکایی در افغانستان، واکنش جدی واشنگتن را به همراه داشت.

دونالد ترمپ رئیس جمهور پیشین امریکا در آن وقت بر فاتو بن سودا، سارنوال ارشد دیوان کیفری بین‌المللی تحریم وضع کرد.

ملاله یوسفزی خواستار اقدام امریکا در زمینه آموزش دختران افغان شد

ملاله یوسفزی برنده جایزه صلح نوبل

ملاله یوسفزی برنده جایزه صلح نوبل، در سفرش به امریکا روی آموزش دختران افغان با انتونی بلینکن وزیر خارجه این کشور گفت‌وگو کرد.

ملاله روز دوشنبه (۶ دسمبر) به بلینکن گفت، افغانستان یگانه کشور در جهان است که در آن دختران حق آموزش برای صنف‌های متوسطه و لیسه ندارند: "افغان‌ها حق دارند تا در صلح بسر برند، به مکتب بروند و بازی کنند. این پیام دختران افغان است. می‌خواهیم ببینیم که آنها به درس با کیفیت دسترسی دارند. امیدوار استیم که ایالات متحده و سازمان ملل متحد، اقدام‌های فوری را روی دست گیرند که دختران به زود‌ترین فرصت به مکتب رفته بتوانند و زنان اجازه کار یابند."

ملاله یوسفزی گفت که نامۀ را در مورد بسته شدن مکتب‌های دخترانه از سوی طالبان و تاثیر آن روی دختران افغان با خودش آورده است.

ملاله که باشندۀ اصلی منطقه سوات ایالت خیبر پشتونخواه است، در سال ۲۰۱۲ میلادی در حمله از سوی طالبان پاکستانی شدیداً زخم برداشت.

او به خاطر تلاش‌ها برای آموزش زنان و دختران، در سال ۲۰۱۴ جایزه نوبل را به دست آورد.

اندونیزیا سفارتش را در کابل بازگشایی می‌کند

آرشیف- سفارت اندونیزیا در کابل

اندونیزیا در نظر دارد سفارتش را در کابل بازگشایی کند.

رسانه های اندونیزیا به نقل از عبدالقادر جیلانی مدیر عمومی بخش آسیا – پاسیفیک و افریقا در وزارت خارجۀ آنکشور گزارش داده اند که این موضوع را دوشنبه (۱۵ قوس) اعلام کرد.

جیلانی در یک نشست خبری در جاکارتا گفت، بخاطری سفارت اندونیزیا را در کابل بازگشایی می‌کنند که همکاری ها برای کمک‌های بشری با افغانستان را ادامه دهند و در کنار کمک با زنان، برنامه بورسیه های تحصیلی را برای افغان‌ها از سر گیرند.

اندونیزیا، پس از آنکه کابل به دست طالبان سقوط کرد، در اخیر ماه اگست سفارتش را به صورت موقت به اسلام آباد پایتخت پاکستان انتقال داد.

اکنون وزارت خارجۀ اندونیزیا می‌گوید که بازگشایی سفارت در کابل، به معنای به رسمیت شناختن حکومت طالبان نیست.

ذبیح‌الله مجاهد: قطعه محافظت از جنگل ها ایجاد شده است

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان

حکومت طالبان یک قطعۀ جدید را برای محافظت از جنگل‌ها ایجاد کرده است.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگو و معین وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان دیروز (دوشنبه، ۱۵ قوس) در توییترش نوشت که پس از پیشنهاد یک هیئت ویژه و منظوری رئیس الوزرا، قطعه ۴۵۰ نفری برای جلوگیری از قطع غیرقانونی جنگل‌ها و قاچاق چوب ایجاد شده است.

۱۰۰ تن از اعضای این قطعه در کابل و جنگلزار‌ها جابجا می‌شوند. در سایر ولایت‌ها مانند کنر، نورستان، خوست، لغمان، پکتیا، پکتیکا و ننگرهار که جنگل‌های زیادی دارند، هم ۵۰ –۵۰ تن جابجا خواهند شد.

حکومت طالبان هنگامی برای محافظت از جنگل‌ها اقدام کرده که در حکومت گذشته، گزارش‌ها از قطع جنگل‌ها و قاچاق چوب به کشور‌های همسایه نشر شده بود.

قطعنامه مجمع عمومی ملل متحد در مورد افغانستان و میانمار تصویب شد

آرشیف- جریان نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد

مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامۀ را تصویب کرده که بر اساس آن، رژیم‌های افغانستان و میانمر در اقدام‌ها برای معرفی نماینده‌های جدید‌ شان در این سازمان کوتاه آمده اند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس، عبدالله شهید رئیس اجلاس عمومی سازمان ملل متحد دیروز (دوشنبه، ۱۵ قوس) اعلام کرد که قطعنامه بدون رای گیری، بر اساس اجماع عمومی تصویب شد.

قطعنامۀ مجمع عمومی سازمان ملل متحد که ۱۹۳ عضو دارد، به این معناست که غلام محمد اسحق‌زی نمایندۀ حکومت پیشین افغانستان در این سازمان به کارش ادامه می‌دهد.

مسوده قطعنامه از سوی کمیته اعتباردهی سازمان ملل متحد که رهبری آنرا اننا اینستروم از سویدن به عهده دارد، هفته گذشته پیشکش شد.

حکومت طالبان، سهیل شاهین سخنگوی پیشین دفتر سیاسی‌شان در قطر را به عنوان نماینده در سازمان ملل متحد معرفی کرده اند اما این پیشنهاد آنها پذیرفته نشده است.

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری خواستار تأمین امنیت تاجران و سرمایه گذاران شد

آرشیف- شماری از مقام‌های اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان از حکومت طالبان خواسته تا امنیت تاجران و سرمایه‌گذاران را تامین کند.

این اتاق روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این درخواست را در دیدار با معاون اول رئیس الوزرای طالبان مطرح کرده است.

در این اعلامیه آمده است که مقامات اتاق تجارت علاوه بر تامین امنیت، از حکومت طالبان خواستار همکاری بیشتر در بخش بانکی شده است.

بر اساس این بیانیه مقام‌های طالبان وعده دادند تا این مشکلات را حل کنند.

این در حالی است که آدم‌ربایی‌های اخیر و قتل‌های هدفمند باعث نگرانی تاجران و سرمایه‌گذاران در مورد امنیت شان شده است. ‌

باشندگان کابل: مشکلات در بانک‌ها پا برجاست

آرشیف- مردم برای گرفتن پول از حسابات شان در مقابل یک بانک در کابل صف بسته اند

عملکرد ضعیف بانک‌ها در افغانستان هنوز مردم را با مشکلات جدی روبرو می‌کند.

آنان امروز دوشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفتند، بانک‌ها به آسانی به مردم پول نمی‌دهند و یا می‌گویند پول در بانک خلاص شده است.

برخی شهروندان کشور از حکومت طالبان می‌خواهند تا در قسمت حل مشکلات بانک‌ها اقدامات جدی روی دست گیرند.

با آنکه طالبان بارها در قسمت حل مشکلات بانک‌ها وعده دادند اما هنوز ارائه خدمات بانک ها به حالت عادی برنگشته است.

دو فرد مسلح ناشناس و یک طالب در کاپیسا کشته شدند

موقعیت ولایت کاپیسا در نقشه عمومی افغانستان

در جریان درگیرهای مسلحانه در ولایت کاپیسا سه تن کشته و دو تن دیگر زخمی شدند.

شاهدان عینی از محل می‌گویند اوایل شب گذشته در منطقه ریگ روان از ساحات مرکزی ولایت کاپیسا، میان افراد مسلح ناشناس و گروه طالبان درگیری صورت گرفت که در نتیجه یک طالب مسلح و دو تن دیگر از افراد مسلح ناشناس کشته شدند.

مولوی کریم الله وثیق رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت کاپیسا در این مورد در صحبت با رادیو آزادی گفت: در این درگیری علاوه بر کشته شدن سه تن، دو فرد ملکی که رهگذر بودند نیز زخمی شده اند.

بگفته آقای وثیق افراد مسلح ناشناس که با نیروهای طالبان درگیری داشته اند دزدان مسلح بودند.

منابع امنیتی از حکومت محلی طالبان در محل، در مورد هویت دزدان مسلح معلومات نمی‌دهند. با این حال برخی از منابع محلی که بخاطر حساس بودن موضوع از گرفتن نام های شان خودداری می‌کنند می‌گویند درگیری پس از آن صورت گرفت که گروهی از افراد مسلح که مخالف طالبان بوده اند بر نیروهای طالبان حمله کردند.

دو هفته قبل نیز در ساحهٔ ریگ روان ولایت کاپیسا دو تن از استادان یک مدرسه در نتیجه حملات مسلحانه افراد ناشناس کشته شدند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG