لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۱ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۱:۴۴

بلومبرگ درباره نشست مسکو تبصره کرده است


روزنامه‌های جهان
  • بلومبرگ

نشریۀ بلومبرگ در مورد نشست دیروز مسکو مطلبی را نشر کرده که گفته می‌شود روسیه برای حکومت طالبان در افغانستان کمک‌های بیشتری از جامعۀ جهانی خواسته است.

بر اساس مطلب نشریه، شرکت کنندگان این نشست از سازمان ملل متحد خواسته اند که در مورد جمع‌آوری کمک‌ها به افغانستان نشستی را تشکیل بدهد.

نشریه به نقل از سرگی لاوروف٬ وزیر خارجۀ روسیه نوشته که حالا زمان تنظیم منابع کمک‌های موثر بشردوستانه مالی و اقتصادی به افغانستان فرا رسیده.

در ادامه مطلب آمده که طالبان زمانی می‌توانند بحران کنونی را حل کنند که به دیگر شخصیت‌های سیاسی افغانستان نیز به حکومت سهم داده شود.

بر اساس نوشته بلومبرگ این موضوع قابل توجه است که طالبان وضعیت سیاسی و نظامی افغانستان را تنظیم کرده، اما آن‌ها می‌گویند که هنوز صلح پایدار در افغانستان بوجود نیامده.

در بخشی از این مطلب آمده که برخلاف غرب، روسیه و چین سفارتخانه‌های خود را در کابل فعال کرده اند، اما این کشورها هم تا هنوز حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته اند.

  • ستارز اند استرایپس

روزنامۀ امریکایی استارز اند استرایپس نوشته٬ با آن که هنوز جامعۀ جهانی حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته، اما آن‌ها ا علام کرده اند که برای وابستگان مهاجمان انتحاری پاداش می‌دهند.

به باور نویسنده، این مهاجمان در ۲۰ سال گذشته در افغانستان شماری زیادی از سربازان خارجی و نیروهای امنیتی و غیرنظامیان افغان را هدف قرار دادند.

نشریه اضافه کرده که طالبان زمانی اقدام به این کار کرده اند که جامعۀ جهانی برای به رسمیت شناختن آن‌ها شرط‌هایی را تعیین کرده است، از جمله احترام به حقوق زنان و دختران و مهم‌تر از همه احترام به حقوق بشر.

سراج‌الدین حقانی٬ سرپرست وزارت داخلۀ طالبان روز سه‌شنبه، با خانواده‌های مهاجمان انتحاری که خودشان آن‌ها را استشهادیان یا فداییان می‌نامند در هوتل انترکانتیننتل دیدار کرد و به هر کدام ۱۰ هزار افغانی داد.

همچنان وعده داد که یک نمره زمین هم به هر خانواده کمک می‌کند.

بسیاری از افغان‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی به این اقدام طالبان واکنش نشان داده اند، اما سرپرست وزارت داخلۀ طالبان در افغانستان، از مهاجمان انتحاری بنام "قهرمانان اسلام و وطن" نامبرده است.

XS
SM
MD
LG