لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۳۱ ثور ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۱۲

سویدن: افغانستان در آستانه فروپاشی اقتصادی قرار دارد


توزیع کمک‌های پروگرام غذایی جهان برای شماری از مردم در کندهار

نگرانی از وضعیت بشری و اقتصادی در افغانستان روز به روز افزایش می‌یابد.

وزیر همکاری‌های انکشافی بین‌المللی سویدن اخیرا گفته که افغانستان در آستانه فروپاشی اقتصادی قرار دارد و بحران بشری به سرعت در حال نزدیک شدن است.

در حال حاضر بسیاری افغان‌ها نگرانی از آن دارند که چگونه زنده بمانند. این نگرانی‌ها هر روز بیشتر از روز پیش، در شماره‌ای پیام‌گیر رادیو آزادی نیز انعکاس می‌یابد.

با آن که سازمان‌های بین‌المللی و طالبان کمک‌هایی را برای نیازمندان در ولایت‌های مختلف افغانستان توزیع کرده‌اند، اما کافی نبوده و مردم شکایت دارند که این کمک‌ها حتی به نیازمندترین افراد هم نمی‌رسد.

در حالی که جامعۀ بین‌المللی در مورد وضعیت بشری در افغانستان شدیداً ابراز نگرانی کرده، پیر اولسون فرید، وزیر همکاری‌های انکشافی بین‌المللی سویدن می‌گوید، افغانستان در آستانه فروپاشی اقتصادی قرار دارد و این بحران سریع‌تر از آن است که قبلا تصور می‌شد.

بحران بشری و اقتصادی در افغانستان
بحران بشری و اقتصادی در افغانستان

خبرگزاری رویترز از قول پیر اولسون فرید هشدار داده که آشفتگی و بحران اقتصادی در افغانستان راه را برای فعالیت گروه‌های تروریستی هموار می‌کند و فروپاشی اقتصادی به بحران سیاسی در افغانستان منجر خواهد شد.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز می‌گوید، مانند ۴۰ سال گذشته به فعالیت‌های خود در افغانستان ادامه می‌دهد، اما نمی‌تواند این بار سنگین را به تنهایی حمل کند.

نجم اقبال، سخنگوی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ دیروز (شنبه٬ ۲۳ اکتوبر) به رادیو آزادی گفت که جامعه جهانی باید مساعدت به افغان‌ها را افزایش دهد و کمک‌های خود را مشروط نکند.

اقبال می‌گوید: "حق حیات و زنده ماندن یک حق اساسی است و نباید مشروط باشد. خواست ما از جامعه جهانی این است که لطفاً، لطفاً کمک به افغان‌های عادی را مشروط نسازید. افغان‌ها باید احترام شده و گذشته از این که در کشور چه اتفاقی میافتد، نباید از کمک‌ها محروم شوند. جامعه بین‌المللی باید مطمین شود که مردم رنج نبرند، مردم نباید رنج ببرند."

مردم افغانستان در حالی از فقر و گرسنگی رنج می‌برند که در نشست‌های اخیر G20 و ژینو بیش از دو میلیارد دالر کمک‌های بشری با این کشور وعده داده شده.

تا تهیۀ این گزارش تلاش شد، نظر مقام‌های طالبان در مورد مشکلات مردم گرفته شود، اما مسوولان طالبان به سوالات ما پاسخ ندادند.

پیش از این ادارۀ مبارزه با حوادث طالبان گفته بود که با موسسه‌ها و نهادهای کمک کننده برای جلوگیری از یک فاجعه احتمالی بشری در زمستان نشستی را دایر کرده و آمادگی‌های لازم گرفته شده است.

XS
SM
MD
LG