لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۵ دلو ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۰۰

افغانستان

محقق: هشت کودک در اثر گرسنگی در غرب شهر کابل جان باخته اند

کودکانی که در اثر گرسنگی در غرب شهر کابل جان باخته اند

گزارش‌ها می‌رساند که هشت کودک در اثر آنچه گرسنگی خوانده شده در غرب کابل جان باخته اند.

محمد محقق سیاستمدار و رهبر جهادی سابق امروز یکشنبه (دوم عقرب) در فیسبوک خود از این واقعه جزئیات داده است.

وی ادعا کرده که این اطفال درشهرک اتفاق از مربوطات ناحیۀ سیزدهم شهر کابل جان باخته و ملا امام مسجد و اهالی منطقه اجساد آنها را به خاک سپرده اند.

آقای محقق سخنان یک ملا امام بنام محمد علی بامیانی را نیز نشر کرده که در بارۀ این واقعه جزئیات می‌دهد: "آنها هشت نفر بودند. کلانترین ایشان هشت ساله بود و کوچک‌ترین شان یک یا یک و نیم ساله به نظر می‌رسید. چون آنها والدین و اقارب نداشتند ما نزد آنها رفته دیدیم که همه در آن خانه جان باخته اند تا حدی گرسنه بودند که حتی نتوانسته بودند پا های خود را دراز کنند."

گزارش می‌رساند که این واقعه سه هفته پیش رخ داده ولی تفصیل آن اکنون با رسانه ها شریک ساخته شده است. روزنامه های اطلاعات روز و هشت صبح هم این خبر را منتشر کرده اند.

بامیانی گفته که به تازگی پدر کودکان بر اثر سرطان و چندی بعد هم مادرشان در اثر بیماری قلبی جان داده بود.

طالبان هنوز درمورد چیزی نگفته اند و منابع مستقل نیز در این مورد تبصره نکرده اند.

ملل متحد قبل از این هشدار داده است که اگر با افغانان نیازمند کمک صورت نگیرد این کشور با یک بحران بشری بزرگتر روبرو خواهد شد.

گزارش ها می رساند که با فرا رسیدن زمستان هجده میلیون نفر در افغانستان به کمک نیاز دارند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

چندین نهاد حقوق بشر خواهان رهایی استاد اسماعیل مشعل شده اند

استاد اسماعیل مشعل در حمایت از زنان و دختران دانش آموز در کابل به آنان کتاب های رایگان توزیع می کرد

چندین نهاد مدافع حقوق بشر، بازداشت اسماعیل مشعل استاد پوهنتون در کابل را نکوهش کرده و خواهان رهایی وی شده اند.

سحر فطرت پژوهشگر بخش افغانستان در دیدبان حقوق بشر، ناوقت روز جمعه (۳ فبروری) به رادیو آزادی گفت که سرکوب اعتراض های مدنی در افغانستان در یک و نیم سال گذشته از سوی طالبان به شدت ادامه داشته.

" طالبان با بازداشت اسماعیل دانش استاد دانشگاه که به خاطر حق تحصیل زنان اعتراض مدنی کرد، نشان دادند که آنها هر حرکتی، هر جنبشی و هر فکر و ایده ای را که برخلاف قوانین و رفتار های زن ستیزانه شان باشد، سرکوب می کنند."

همزمان با این سازمان عفو بین الملل نیز در تویتی گفته که بازداشت اسماعیل مشعل را که به اعتراض مدنی پس از محدودیت بیشتر طالبان بر آموزش زنان ادامه داده بود، نکوهش می کند.

یک مقام وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان، اسماعیل مشعل را به آنچه "فعالیت تحریک آمیز دربرابر نظام " می داند، متهم کرده.

آقای مشعل روز پنجشنبه (۲ فبروری) از سوی نیرو های امنیتی طالبان در کابل بازداشت شد.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل: به حمایت از کودکان و مادران افغانستان ادامه میدهیم

تصویر آرشیف: توزیع کمک های یونیسف در ولایت خوست

نماینده جدید صندوق کودکان سازمان ملل متحد "یونیسف" در افغانستان می گوید که به حمایت از مردم به ویژه کودکان و مادران در اینکشور ادامه می دهد.

فران ایکویزا Fran Equiza که به روز جمعه (۳ فبروری) ماموریتش را در افغانستان آغاز کرد، در تویتی گفت که افغانستان با یکی از بزرگترین بحران های بشری جهان روبرو است بناء ماموریت آنها خیلی مهم است.

آقای ایکویزا افزوده که گروه های خسته گی ناپذیر یونیسف، به کار ادامه خواهند داد تا کودکان، مادران و مردم را در افغانستان تحت پوشش برنامه های مدد رسانی قرار دهند.

با وضع محدودیت طالبان بر کار زنان در موسسه های غیر دولتی، نگرانی از بد تر شدن بحران بشری در افغانستان افزایش یافته زیرا اداره هماهنگی کمک های بشری سازمان ملل متحد تخمین می کند که در سال ۲۰۲۳، تا بیش از ۲۸ میلیون تن در اینکشور به کمک های غذایی و بشری نیازمند خواهند بود.

ریچارد بنت خواهان رهایی فوری و بدون قید و شرط استاد اسماعیل مشعل شد

اسماعیل مشعل پیش از این که توسط طالبان بازداشت شود برای مردم کتاب های رایگان توزیع می کرد

ریچارد بنت گزارشگر ویژۀ ملل متحد برای حقوق بشر افغانستان خواستار رهایی فوری و بدون قید و شرط اسماعیل مشعل استاد پوهنتون از بند طالبان شد.

آقای بنت در توییتر امروز نوشت که سرکوب فعالیت های مدنی مسالمت آمیز غیرقابل قبول و مغایر تعهدات افغانستان است.

پیش از این یک مقام وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان ، اسماعیل مشعل را به آنچه "فعالیت تحریک آمیز دربرابر نظام " میداند متهم کرد.

آقای مشعل که در یک حرکت نمادین به حمایت از حق تحصیل دختران، ده ها جلد کتاب را به مردم رایگان هدیه میداد، روز پنجشنبه از سوی نیروهای امنیتی طالبان در کابل بازداشت شد.

عبدالحق حماد، رئیس نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت سرپرست طالبان اواخر روز پنجشنبه در توییتر نوشت که اسماعیل مشعل «خیلی با مهارت اقدامات تحریک کننده برضد نظام را انجام میداد".

اما برخی از فعالان افغان دستگیری اسماعیل مشعل را ادامۀ تلاش های طالبان برای سرکوب آزادی بیان و ساکت کردن منتقدین حکومت طالبان می دانند.

وزارت خارجه پاکستان خواهان «همکاری مخلصانه» حکومت طالبان در مبارزه با تروریزم شد

تصویر آرشیف: اسلام آباد ٬ پاکستان

وزارت امور خارجه پاکستان گفته که از حکومت طالبان در مبارزه با تروریزم انتظار همکاری مخلصانه دارد.

ممتاز زهرا بلوچ سخنگوی وزارت امور خارجۀ پاکستان به روز پنجشنبه در نشست خبری هفتگی در اسلام آباد در پاسخ به پرسشی گفت که پاکستان امیدوار است حکومت طالبان به وعده های که در مورد مبارزه با تروریزم با جهانیان سپرده، عمل کند.

او، این سخنان را یک روز پس از آن بیان کرد که امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه طالبان، ادعاهایی مبنی بر استفاده از خاک افغانستان در حمله بر مسجدی در شهر پشاور را نادرست خواند.

خواجه آصف وزیر دفاع پاکستان روز سه شنبه در مجلس ملی این کشور گفت که طالبان در توافقنامه دوحه با ایالات متحده در ۲۹ ماه فبروری سال ۲۰۲۰ قول داده اند که اجازه نخواهند داد که افغانستان علیه سایر کشورها استفاده شود، اما او ادعا کرد که در حملۀ روز دوشنبه در پشاور از خاک افغانستان استفاده شده است.

حکومت طالبان اسماعیل مشعل را به "فعالیت ضد نظام و تحریک‌آمیز" متهم کرد

اسماعیل مشعل استاد پوهنتون

حکومت طالبان، اسماعیل مشعل استاد پوهنتون را به آن‌چه "فعالیت ضد نظام و تحریک‌آمیز" می‌داند متهم کرده‌است.

آقای مشعل که در یک حرکت نمادین به حمایت از حق تحصیل دختران، ده‌ها جلد کتاب را به مردم رایگان هدیه می‌داد، دیروز از سوی نیروهای امنیتی طالبان در کابل بازداشت شد.

عبدالحق حماد، رئیس نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت سرپرست طالبان اواخر دیروز در تویتر خود نوشته که استاد مشعل «خیلی با مهارت اقدامات تحریک کننده بر ضد نظام را انجام می‌داد".

او نوشته است که استاد مشعل جمعی از خبرنگاران را به دور خود جمع کرده و در سرک عمومی ازدحام ایجاد کرده بود.

رئیس نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان در این تویت تأیید کرده که استاد مشعل را نیروهای امنیتی طالبان با خود برده و در حبس نگهداشته اند.

استاد مشعل که مدتی پیش در یک حرکت مدنی پس از بستن دروازه‌های پوهنتون به روی دختران و زنان، مدارک تحصیلی خود را در یک برنامه تلویزیونی خصوصی به نمایش گذاشت، دیروز هنگام توزیع رایگان کتاب بازداشت شد.

در بودیجه سال ۲۰۲۳ هند دوصد ملیون دالر را به افغانستان اختصاص داده است

تصویر آرشیف: هند در سال های گذشته صد ها هزار تن گندم را نیز از طریق پاکستان به افغانستان ارسال کرده است

هند به بودجه سال ۲۰۲۳ افغانستان ۲۰۰ میلیون روپیه هندی را اختصاص داده است.

طالبان از این اقدام هند استقبال کردند.

سهیل شاهین، رئیس دفتر قطر طالبان به روز پنجشنبه به رسانه های هندی گفت که آنها از این کمک هند قدردانی می کنند.

نیرمالا سیتارامان وزیر مالیه هند روز چهارشنبه در دهلی نو گفت که این پول برای توسعه افغانستان در نظر گرفته شده است.

هند پارسال هم تخصص مشابهی را برای انکشاف افغانستان کمک کرده بود.

یازده هزار کودکان دارای بیماری سوراخ قلب در افغانستان ثبت شده اند

تصویر آرشیف: شماری از اطفال بیمار در یک شفاخانه در کابل

جمعیت هلال احمر افغانستان (سره میاشت) می گوید که ۱۱ هزار کودک مبتلا به بیماری سوراخ قلب را ثبت کرده و در تلاش است تا این بیماران را در داخل یا خارج از کشور درمان کند.

این اداره می گوید، که روند تداوی این کودکان که یک سال متوقف بود،ازپنج ماه پیش از سرگرفته شده است.

عرفان الله شرفزوی، سخنگوی اداره هلال احمر(سره میاشت) شام پنجشنبه به رادیو آزادی گفت که در ۵ ماه گذشته ۶۱۰ تن در۶ شفاخانه شهر کابل تداوی شدند و ۱۸۴ تن آنها بعدی تداوی دو باره به خانه برگشته اند.

«بدون تعدادی که به شفاخانه ها برای تداوی فرستاده شده اند، یازده هزار بیمار دیگرثبت نام سرمیاشت شده اند که ما تلاش می کنم، زمینه تداوی را برای آنها در داخل و خارج از کشور فراهم کنیم .»

شرفزوی می گوید، که از سال ۲۰۰۸ میلادی به این سو، ۱۳هزار کودک مبتلا به نارسایی قلبی در داخل و خارج از کشور درمان شده اند.

امر الله صالح اسلام آباد را به سوء استفاده از وضعیت در افغانستان متهم کرد

امر الله صالح

امرالله صالح، سابق معاون اول رئیس جمهور افغانستان در واکنش به اظهارات نماینده دایمی پاکستان در سازمان ملل متحد اسلام آباد را متهم کرد که از وضعیت افغانستان به بدترین شکل ممکن استفاده کرده است.

وی اسلام آباد را متهم کرد که و مدارس شبانه روزی تحت حمایت (آی اس آی) را با اکثریت پسران پشتون پر کرده است.

او این مطلب را به روز پنجشنبه در رشته تویت های خود نوشته است.

پیش از این، منیر اکرم، سفیر پاکستان در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در نیویورک گفت که مخالفت طالبان با آموزش و تحصیل زنان به فرهنگ پشتون ها مربوط می شود.

این اظهارات منیر اکرم با واکنش شدید برخی از سیاستمداران افغانستان و پاکستانی مواجه شده و کمیته روابط خارجی اسامبلی ملی پاکستان نیز منیر اکرم را برای وضاحب موضوع به این کمیته فراخوانده است.

سیگار: ایالات متحده ۸ ملیارد دالر را در بیشتر از یک سال گذشته به افغانستان اختصاص داده

لوگوی اداره سرمفتش خاص ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار )

سرمفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان یا ( سیگار)، می گوید که پس از به قدرت رسیدن طالبان در ماه آگست سال ۲۰۲۱ ، ایالات متحده امریکا در ارتباط به افغانستان ۸ میلیارد دالر فراهم کرده که بیشتر آن به شهروندان و مهاجران افغان اختصاص یافته است.

سیگار این مطلب را در گزارش سه ماهه اش به کانگرس امریکا بیان کرده است.

این گزارش به روز پنجشنبه منتشر شد.

در گزارش آمده که این مبلغ شامل سه و نیم میلیارد دالر پول بانک مرکزی افغانستان هم است که ایالات متحده آن را به یک صندوق تازه ایجاد شده برای افغانستان در سوئیس انتقال داده است.

بر اساس گزارش سرمفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان، ایالات متحده در این دوره بیش از ۲ میلیارد دالر عمدتاً برای امور بشردوستانه به افغانستان کمک کرده است.

سرمفتش خاص امریکا در گزارش خود از اعضای کنگرس خواسته تا کمک های بشردوستانه به افغانستان را به گونه ای ارائه کند که به دست طالبان نیفتد.

انفجار در ولسوالی سید خیل ولایت پروان یک کشته بجا گذاشت

ولایت پروان در نقشه افغانستان

وقوع انفجار در ولسوالی سیدخیل ولایت پروان جان یک تن را گرفت .


مقام‌های حکومت محلی طالبان در ولایت پروان تایید می‌کنند که حوالی ساعت هشت صبح روز پنج‌شنبه، ۱۳دلو در منطقه رسول‌ دادخیل ولسوالی سیدخیل این ولایت یک انفجار به وقوع پیوسته است.

سید حکمت‌الله شمیم، سخنگوی والی طالبان در پروان به رادیو آزادی می‌گوید، که این رویداد ناشی از انفجار یک ماین دست‌ساز در یک خانه مسکونی بوده که قبل از رسیدن به هدف انفجار کرده و درنتیجه آن عامل ساخت ماین، جان باخته است.

آقای شمیم می‌افزاید که در پیوند به این رویداد، پسر و داماد فرد جان باخته بازداشت و بررسی‌ها از آنان آغاز شده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG