لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۳۷

طالبان: درباره مهاجمان کشته شده در هرات تحقیق می‌کنیم


جنگجوی طالبان در هرات

طالبان می‌گویند، در مورد افرادی تحقیق می‌کنند که در درگیری روز گذشته در هرات کشته شدند.

ناحیه پانزدهم شهر هرات روز یک‌شنبه (۲ عقرب) شاهد درگیری مسلحانه میان جنگجویان طالبان و افراد مسلح بود که طالبان آن‌ها را آدم ربایان و عاملان قتل‌های هدفمند می‌خوانند.

پیش از این برخی رسانه‌ها گزارش دادند که درگیری هرات میان جنگجویان طالبان و اختطاف‌گران مظنون داعش رخ داده است.

اما ذبیح‌الله مجاهد٬ سخنگوی و معین وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان شام دیروز در صحبت با رادیو آزادی گفت که تحقیق می‌کنند که آیا این افراد با داعش ارتباط دارند یا خیر؟

مجاهد افزود: "تحقیقات ابتدایی ما نشان می‌دهد که این افراد در اختطاف، قتل‌های متعدد و گروگان گیری‌ها دست داشتند و تحقیقات در این مورد هم جریان دارد که آیا این افراد سرنخ با داعش دارند یا خیر؟

ذبیح‌الله مجاهد٬ سخنگوی طالبان
ذبیح‌الله مجاهد٬ سخنگوی طالبان

مجاهد گفت، درگیری دیروز هرات زمانی رخ داد که نیروهای ویژه طالبان بر یک محلی یورش بردند که آدم‌ربایان مسلح در آن پناه گرفته بودند اما به گفتۀ او آدم‌ربایان مقاومت کرده و به تیراندازی متقابل پرداختند.

ذبیح‌الله مجاهد گفت که در این درگیری چهار تن از آدم‌ربایان کشته شدند.

اما یک منبع صحی هرات که نمی خواهد بخاطر حساسیت موضوع نامش گرفته شود٬ به رادیو آزادی گفت که ۱۷ جسد پس از این درگیری به شفاخانه حوزوی منتقل شد.

به گفتۀ منبع، در جمع کشته شده‌ها هفت طفل، سه زن، شش مرد و یک تن از جنگجویان طالبان شامل اند.

اما قاری سعید خوستی٬ سخنگوی وزارت داخله طالبان شام دیروز در حساب توییترش نوشته که در این درگیری چهار اختطافچی کشته شده و به طالبان آسیبی نرسیده است.

از سوی دیگر قومندانی امنیه طالبان در هرات با نشر اعلامیۀ گفته که آدم‌ربایان در یک منزل مسکونی در ناحیه پانزدهم جابجای شده بودند.

مردم محل به رادیو آزادی گفتند که درگیری شدید برای حدود سه ساعت در محل رویداد ادامه یافت.

جنگجوی طالبان در شهر کابل
جنگجوی طالبان در شهر کابل

طالبان در پانزدهم اگست قدرت را در افغانستان به دست گرفتند که در نتیجه حکومت پیشین به رهبری محمد اشرف غنی که مورد حمایت ایالات متحده بود٬ سرنگون شد.

طالبان با به قدرت رسیدن تعهد کردند که پس از جنگ ۲۰ ساله، ثبات را در نقاط مختلف افغانستان برگرداند
اما نقاط مختلف افغانستان پس از آمدن طالبان به قدرت شاهد حمله‌های سرخط ساز بوده که مسوولیت برخی از این حمله‌های مرگبار را گروه داعش به عهده گرفته از جمله انفجار در نزدیک میدان هوایی شهر کابل، انفجار در مسجد در کندز و انفجار در مسجد دیگری در قندهار.

در این حمله‌ها بیشتر قربانیان افراد ملکی بودند که شمار آن‌ها به بیش از ۲۵۰ نفر می‌رسد.

طالبان اخیرا گفتند که داعش را بگونۀ تهدید جدی در افغانستان نمی‌بینند اما علیه جنگجویان این گروه در کابل و شرق افغانستان عملیات را آغاز کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG