لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۳۶

افغان‌ها در کابل و امارات پیروزی تیم ملی کریکت افغانستان را جشن گرفتند


بازیکنان تیم ملی کریکت افغانستان

صدها افغان که در بیرون از کشور زندگی می‌کنند، در بیرون از میدان بازی کریکت در شهر شارجه گرد آمدند، جشن گرفتند و پرچم سه رنگ افغانستان را به اهتزاز درآوردند.

آنان نخستین پیروزی افغانستان را در جام جهانی کریکت بیست اوره جشن گرفتند.

در افغانستان نیز، باشندگان برخی از ولایت‌ها این پیروزی را جشن گرفتند و گفتند که از داشتن تیم کریکت خوشحال اند.

فضل واحد افگاری باشنده کنر: "پیروزی دیشب در کریکت باعث شادی همه ما افغان‌ها شد، در زمانی که همه افغان‌ها غمگین، ناراحت هستند، بحران اقتصادی وجود دارد و متأسفانه هنوز هیچ‌کس حکومت جدید را به رسمیت نشناخته است، در سه ماه گذشته این نخستین شادمانی بود که به چهره ما آمده."

شماری از باشندگان کندز نیز می‌گویند که از پیروزی شب دوشنبه خوشحال هستند.

عزیزالله باشنده این ولایت گفت: "مردم از تحولات سیاسی اخیر در افغانستان ناراحت هستند که مردم را بیکار و با مشکل مواجه کرده است، بنابر این بازی دیشب مردم را خوشحال کرد. ما خوشحالیم که یک تیم کریکت را داریم و در جام بین‌المللی بازی می‌کند."

مسابقه میان تیم های ملی کریکت افغانستان و اسکاتلند
مسابقه میان تیم های ملی کریکت افغانستان و اسکاتلند

ممکن این نخستین فرصت شادی آفرین برای افغان‌ها در سه ماه گذشته باشد، زیرا تغییر رژیم، افزایش بیکاری و فقر و بحران اقتصادی، مردمان این کشور را از آینده‌شان ناامید کرده است، اما ممکن این پیروزی برای لحظه یی که هم شده تصویر افغانستان ویران را از ذهن افغانان دور کند.

تیم افغانستان دوشنبه شب در نخستین مسابقه خود در جام جهانی کریکت بیست آوره اسکاتلند را با تفاوت ۱۳۰دوش شکست داد.

لحظۀ پخش سرود ملی افغانستان که بسیاری از افغانان را در محل برگزاری مسابقات احساساتی کرد، حتی این که کاپیتان محمد نبی نیز به گریه افتاد.

اعضای تیم ملی کریکت افغانستان سرود ملی کشورشانرا زمزمه می‌کنند
اعضای تیم ملی کریکت افغانستان سرود ملی کشورشانرا زمزمه می‌کنند

ممکن هنگامی که در گذشته سرود ملی خوانده می‌شد شنیدن آن امری عادی بود، اما اکنون به دلیل حاکمیت طالبان در افغانستان و اینکه این گروه نه سرود ملی و نه پرچم سه رنگ افغانستان را می‌پذیرد، احساسات مردم را به همراه دارد.

با پایان بازی، بحث سرود ملی و پرچم سه رنگ کشور بار دیگر در شبکه‌های اجتماعی داغ شده است.

بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی از طالبان خواسته اند که پرچم سه رنگ را به عنوان پرچم ملی افغانستان بپذیرند و در سرود ملی افغانستان دخالت نکنند.

احمد ناصر سرمست، رئیس پیشین انستیتوت ملی موسیقی افغانستان
احمد ناصر سرمست، رئیس پیشین انستیتوت ملی موسیقی افغانستان

احمد ناصر سرمست، رئیس پیشین انستیتوت ملی موسیقی افغانستان، در پاسخ به تویت انس حقانی، مقام طالبان که نوشته است، "افغانستان برنده شد"، نوشته است: "افغانستان با پرچم سه رنگ و سرود ملی پیروز شد، قهرمانان ما به نمایندگی از یک ملت صدای همگان را بلند کردند واضح و دقیق بیان کردند و گفتند که برخورد با نماد‌های ملی به هر قیمتی قابل قبول نیست."

محمد اشرف غنی رئیس جمهور برکنار شده افغانستان
محمد اشرف غنی رئیس جمهور برکنار شده افغانستان

محمد اشرف غنی رئیس جمهور برکنار شده افغانستان در حساب توییتر خود با تبریکی پیروزی بازیکنان کریکت نوشته که بازیکنان افغانستان امروز لبخند بر لبان ملت داغدار نشاندند و امیدهای تازه را در دل همه نهادند که این ملت زنده است و هیچ‌کس نمی‌تواند آنان را گروگان گیرد.

همچنان گفته می‌شود که آقای غنی با محمد نبی کاپیتان تیم ملی کریکت نیز تماس گرفته و به او این پیروزی را تبریک گفته است.

امرالله صالح، معاون آقای غنی، بازیکنان کریکت را از بهر شجاعت و تعهدشان به ارزش‌های ملی ستایش کرده است.

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین، عبدالله عبدالله رئیس پیشین شورای عالی مصالحه ملی و ذبیح الله مجاهد معین وزارت اطلاعات و فرهنگ به رهبری طالبان نیز از تیم ملی کریکت ستایش کرده و پیروزی بازیکنان کریکت را تبریک گفته اند.

ذبیح الله مجاهد سخنگو و معین وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان
ذبیح الله مجاهد سخنگو و معین وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان

مجاهد در توییتر خود نوشته: "ما موفقیت تیم افغانستان را تحسین می‌کنیم و برای آن‌ها در آینده آرزوی موفقیت‌های بیشتر می‌کنیم."

در بیرون از افغانستان، نخست وزیر پاکستان از تیم افغانستان ستایش کرده و در حساب توییتر خود نوشته که "تیم افغانستان با وجود همه سختی‌ها و چالش‌ها در برابر کشورشان اراده بی‌نظیری برای پیروزی در این بازی از خود نشان دادند."

محسن داور، سناتور پاکستانی و منظور احمد پشتین، رهبر جنبش تحفظ پشتون‌ نیز از تیم کریکت افغانستان تمجید کردند.

محسن داور
محسن داور

محسن داور در صفحه توییتر خود نوشته: "پرچم افغانستان که در این کشور ممنوع است، توسط کریکت بازان برافراشته شد، این یک پیروزی برای ملتی است که در حال حاضر در گرو تروریست‌ها هستند."

او نوشته، دیدن گریه کاپیتان افغانستان هنگام گوش دادن به سرود ملی دردناک است.

محمد نبی کاپیتان تیم ملی کریکت از هواداران برای تشویق تیمش تشکری کرد، راشد خان نیز به افغان‌ها وعده موفقیت بیشتر داده و نوشته که این پیروزی آغاز خوبی برای افغانستان است.

تیم افغانستان دومین بازی خود را در این مسابقات با پاکستان به روز جمعه برگزار خواهد کرد.

جام جهانی کریکت بیست اوره در امارات متحده عربی با حضور ۱۲ تیم در دو گروه آغاز شده است.

تیم افغانستان در این گروه با هند، پاکستان، نیوزیلند، اسکاتلند و نامیبیا بازی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG