لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۳۱

ایران: طالبان باید اطمینان دهند که هیچ تهدیدی از قلمرو افغانستان متوجه همسایه‌ها نمی‌شود


حسین امیر عبدالهیان وزیر خارجه ایران

حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجۀ ایران گفته است که طالبان باید اطمینان دهند که هیچ تهدیدی از قلمرو افغانستان متوجه همسایگان این کشور نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، عبداللهیان این سخن را امروز چهارشنبه (۵ عقرب) در نشستی به اشتراک غیر حضوری نمایندگان روسیه و چین شرکت حضوری وزیران خارجۀ تاجیکستان، ازبیکستان، ترکمنستان و پاکستان در تهران ابراز کرد.

عبداللهیان افزود که در ماه های اخیر شاهد گسترش فعالیت گروه‌های تروریستی به ویژه داعش در افغانستان بوده اند.

او همچنان گفته که نیاز است تا یک دولت فراگیر با حضور و مشارکت مؤثر و پایدار تمامی اقوام در افغانستان تشکیل شود.

وزیر خارجۀ ایران افزوده، که هر زمانی که در گذشته تعامل و همکاری اقوام مختلف در افغانستان نادیده گرفته شده، ثبات این کشور تهدید شده و به گفته‌اش آغاز جنگ‌های داخلی در افغانستان به نفع هیچ همسایۀ آن نیست.

از مقام های طالبان برای اشتراک در این نشست دعوت نشده.

ذبیح الله مجاهد سخنگو و معین وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان به رادیوآزادی گفت: "نشست ایران نشست همسایه‌گان افغانستان است از ما در این نشست دعوت نشده است تنها همسایه‌گان افغانستان در آن حضور می‌داشته باشند."

پیش از این مقام‌های حکومت طالبان گفته اند، از هر آن اقدامی استقبال می‌کنند که با ثبات در افغانستان کمک کند اما تأکید کرده اند که به هیچ کسی اجازه نمی‌دهند که در مورد مسایل داخلی افغانستان مداخله کند.

نشست تهران یک هفته پس از نشست مسکو برگزار می‌شود.

در نشست مسکو، همسایه‌ها و کشورهای آسیای مرکزی اشتراک کرده بودند.

هیئت طالبان به رهبری عبدالسلام حنفی معاون رئیس الوزرای حکومت طالبان در نشست مسکو سهم گرفت و در سخنرانی خود تأکید کرد که حکومت آنها را به رسمیت بشناسند.

اما سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت، تا زمانی که طالبان حکومت همه شمول نسازند و حقوق بشر را در افغانستان رعایت نکنند، حکومت آنها به رسمیت شناخته نمی‌شود.

شماری از افغانان عام می‌گویند که کشورهای همسایه این نشست‌ها را به سود خود شان برگزار می‌کنند و مردم افغانستان از آن سود نمی‌برد.

شهرام باشنده ولایت کابل گفت: "خواست ما از همسایه‌ها در این نشست این است که بجای نفع خود شان به مشکلات امنیتی و اقتصادی افغانستان توجه داشته باشند و در نشست ایران روی مسایل مهم مربوط به افغانستان بحث کنند."

بشیر باشنده مزار شریف گفت که امیدوار است نشست ایران به نفع افغانستان باشد: " امیدوارم نشست به نفع افغانستان باشد و شرکت کنندگان در موارد مهم بحث کنند تا صلح و ثبات در افغانستان تامین شود و مردم ما از فقر و بیکاری خلاص شوند."

شینکی کروخیل کارشناس امور سیاسی افغان به رادیو آزادی گفت که کشور‌های منطقه به خاطر اینکه در باره حاکمیت طالبان در منطقه نگرانی دارند، چنین نشست‌های را برگزار می‌کنند: "بدون شک که همسایه‌های افغانستان در باره‌ٔ وضعیت کنونی افغانستان نگرانی دارند. زیرا طالبان به وعده‌های‌شان که پیش از به قدرت رسیدن داده بودند، عمل نکرده اند. آنها چنین یک حکومتی تشکیل دادند که نه به مردم قابل قبول است و نه به جامعه بین‌المللی."

پس از نشست ایران، انتظار می‌رود مشاروان امنیت ملی شش کشور همسایه افغانستان در نشست دیگری که در ماه نومبر از سوی هند در دهلی نو برگزار می‌شود گرد هم آیند.

در این نشست نیز وضعیت جاری افغانستان به بحث گرفته خواهد شد.

XS
SM
MD
LG