لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۰۷

شیخ رشید: نیروهای رینجر را در سادوکی به درخواست حکومت پنجاب جابجا کرده ایم


شیخ رشید وزیر امور داخلهٔ پاکستان

شیخ رشید وزیر امور داخلهٔ پاکستان می گوید که آنها با در نظر داشت اعتراض‌ها طرفداران حزب تحریک لبیک، نیروهای ملیشه دولتی معروف به رینجر را در ایالت پنجاب جا به جا کرده.

پس از زد و خورد میان نیروهای پولیس و معترضان شیخ رشید وزیر داخله پاکستان دیروز (چهارشنبه) گفت که نیروهای رینجر را در منطقه سادوکی به درخواست حکومت پنجاب جابجا کرده است.

او که دیروز (چهارشنبه، ۵ عقرب) در یک نشست خبری در اسلام آباد صحبت می کرد گفت: "در منطقه سادوکی پنجاب آنها با کلشنکوف بر نیروهای پولیس حمله کردند و بر اثر آن ۳ پولیس کشته و ۷۰ تن دیگر زخمی شده اند. در میان زخمی‌ها وضعیت تعداد از آنها خیلی خراب است."

او افزود که آنها نمی توانند که سفارت فرانسه را مسدود کنند.

وزیر داخله پاکستان گفت که از طریق این برنامه تلویزیونی زنده گفته می تواند که سفیر فرانسه در اسلام آباد نیست و او نمی داند که چرا معترضان خواستار خروج سفیر فرانسه هستند.

او بار دیگر از حزب تحریک لبیک پاکستان خواست که به این اعتراض‌ها پایان دهد.

در این حال فواد چودری وزیر اطلاعات پاکستان دیروز پس از جلسه کابینه به رهبری عمران خان صدراعظم آن کشور در یک نشست خبری جداگانه گفت که گروه تحریک لبیک می خواهد که حکومت را به چالش روبرو کند. اما او گفت که به چنین چیزی اجازه نمی دهند.

فواد چودری وزیر اطلاعات پاکستان
فواد چودری وزیر اطلاعات پاکستان

آقای چاودری گفت:‌ "امروز در صدارت نشستی برگزار شد. در آن مقام‌های اردو، اداره استخبارات و دیگران شرکت داشتند. آنها یک فیصله واضحی را اتخاذ کردند که با حزب تحریک لبیک همچو یک گروه نظامی برخورد می شود. با آنها مانند یک گروه سیاسی برخورد نخواهد شد."

اما در تازه‌ترین خبر، پولیس پنجاب گفته که در درگیری‌های میان پولیس و هواداران حزب تحریک لبیک ۴ نفر کشته و ۲۶۳ تن دیگر زخمی شده اند.

در این حال، یک سخنگوی گروه لبیک پاکستان گفته که حکومت راه خشونت را در پیش گرفته است.

حزب تحریک لبیک از روز جمعه به این سو، راهپیمایی طولانی را در مسیر سرک شهر لاهور اسلام آباد آغاز کرده اند.

تحریک لبیک پاکستان سال گذشته هم اعتراض خود را به خاطر نشر کاریکاتور‌های پیامبر اسلام در یکی از مجله‌های فرانسوی به راه انداخت.

در آن زمان، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، از این نشریه دفاع کرده و گفته بود که با هیچ کس در مورد آزادی بیان سازش نمی کند.

XS
SM
MD
LG