لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۷ دلو ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۱۴

پنتاگون:‌ عکس‌ها و ویدیوهای افغان‌ها موقتاً از وب سایت برداشته شده اند


یک نیروی امریکایی و ترجمان افغانش در حال صحبت با یک دهقان محلی در افغانستان. 18Feb2010

انور حیدری یک دوره زمانی مشخص با نظامیان امریکایی در افغانستان ترجمان بود.

او از سال ۲۰۱۳ میلادی، پنج سال با ارتش امریکا در ولایت‌های هرات، غور، هلمند و بادغیس وظیفه اجرا کرده است.

حیدری می‌گوید پس از پایان ماموریتش با این نیروها، برای پناهندگی به امریکا درخواست داد اما نتیجه‌یی به دست نیاورد.

آقای حیدری پس از سقوط افغانستان به دست طالبان تلاش کرد با خانم و پسرش افغانستان را ترک کند باز هم موفق نشد و اکنون در ترس و ناامیدی زندگی می‌کند.

او نمی‌خواهد از شهر و محل بودوباشش در افغانستان در این گزارش نام گرفته شود:‌ "تا حالا سرنوشت ما نامعلوم است، از کار ماندیم، از زندگی ماندیم، وضعیت اقتصادی هر روز بدتر می‌شود و مخفیانه زندگی می‌کنیم، گاهی به خانه برادر، گاهی به خانه خسر و یا خانه اقوام نزدیک و گاهی هم به خانه خود تا شناخته نشویم، این شده زندگی ما."

هزاران شهروند افغانستان در بیست سال گذشته با نظامیان خارجی بخصوص ارتش امریکا همکار بودند که برخی از آنان توانستند در جریان تخلیۀ گروهی تا ۳۱ اگست افغانستان را ترک کنند.

جان کربی سخنگوی پنتاگون
جان کربی سخنگوی پنتاگون

اکنون جان کربی سخنگوی وزارت دفاع امریکا گفته است که ده‌ها هزار عکس و نوارهای تصویری از افغان‌هایی را که در بیست سال گذشته با نیروهای امریکایی کار کرده بودند، از صفحه رسمی و دیگر نشریات مربوط به این وزارت موقتاً برداشته اند.

به گفته آقای کربی ۱۲۴ هزار عکس و ۱۷ هزار ویدیو از آرشیف وب‌سایت وزارت دفاع امریکا برداشته شده.

آقای کربی این اقدام را موقتی خواند و افزود مبادا طالبان در پی انتقام‌جویی از افغان‌هایی بر آیند که در ۲۰ سال گذشته با ایالات متحده همکاری کرده اند:‌ "راهنمایی من این بود، من می‌خواهم هر تصویری که بتوان از آن برای شناسایی افرادی که در ۲۰ سال گذشته با ما کار کرده اند و یا اعضای خانواده‌ آنان استفاده کرد، برای مدتی موقت منتشر نشود، این موقتی است و از روی احتیاط فراوان انجام شده است."

آقای کربی که ناوقت دوشنبه (۱۰ عقرب)‌ در نشست خبری صحبت می‌کرد، گفت برداشتن این محتویات کار کلانی بود و دو ماه را در بر گرفت.

او افزود، هر زمانی که مصون پنداشته شود، این تصاویر دوباره قابل دسترس خواهند شد.

این در حالی است که طالبان همزمان با پیش‌روی‌شان بر شماری از بخش‌های افغانستان، پیش از تصرف کامل کشور گفته بودند، آن عده افغان‌هایی که در دو دهۀ گذشته با نیروهای خارجی مستقر در افغانستان کار کرده اند، از افغانستان فرار نکنند و به زندگی عادی‌شان ادامه دهند.

این گروه در روزهای نخست حاکمیت‌شان نیز عفو عمومی اعلام کردند و از مردم خواستند تا افغانستان را ترک نکنند.

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع امریکا همچنان گفت که کشورش از روند تخلیه افغان‌هایی بازمانده حمایت می‌کند و وزارت خارجه امریکا در این زمینه به تلاش‌هایش ادامه می‌دهد.

XS
SM
MD
LG