لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۱۹

ناظران کریکت: تیم ملی کریکت افغانستان عملکرد خوب نداشت


راشد خان کریکت باز شناخته شده افغانستان در جریان بازی با تیم کریکت نیوزیلند

تیم کریکت افغانستان با دو پیروزی و سه شکست از مسابقات جام جهانی کریکت بیست آووره حذف شد.

آخرین بازی تیم افغانستان با نیوزیلند بود که با تفاوت هشت ویکت شکست خورد.
این مسابقه روز یکشنبه (۱۶ عقرب) در استدیوم ابوظبی برگزار شد.

تیم افغانستان برندۀ قرعه شد و خواست در آغاز بتنگ (توپ‌زنی) کند.

افغانستان در بیست آور ۱۲۴ دوش کرد و برای تیم مقابل ۱۲۵ دوش هدف تعیین کرد.

تیم نیوزیلند در ۱۸ آور با از دست دادن دو ویکت هدف تعیین شده را به دست آورد و به این ترتیب سفر تیم کریکت افغانستان در این دور بازی‌های جام جهانی پایان یافت.

این سفر تیم افغانستان پر از شادی، شکست و پیروزی بود.

پیروزی مقابل اسکاتلند و نامیبیا باعث خوشحالی افغان‌ها شد اما شکست در برابر پاکستان، هند و نیوزیلند ناامید کننده و مأیوس کننده بود.

مسابقه کریکت میان تیم های افغانستان و اسکاتلند
مسابقه کریکت میان تیم های افغانستان و اسکاتلند

با این حال، در داخل و خارج از کشور، این گمانه زنی وجود داشت که تیم افغانستان ممکن به نیمه نهایی برود.

اما اکنون شاید گفته شود که تیم افغانستان هنوز راه درازی برای شکست قوی‌ترین تیم‌ها دارد.

ناظران کریکت افغانستان می‌گویند که تیم افغانستان برخلاف آن‌چه توقع می‌رفت، در این مسابقات عملکرد خوبی نداشت.

بختیار ساحل، نویسنده و ناظر کریکت افغانستان می‌گوید، با نگاهی به هر پنج مسابقه می‌توان گفت که مشکل توپ زنی در تیم کریکت افغانستان که سال هاست وجود دارد، هنوز هم پابرجاست: "دیده شد که تیم افغانستان در توپ‌زنی در برابر تیم‌های کوچک خوب بازی کردند اما در برابر تیم‌های بزرگ بیتنگ افغانستان به گونۀ کامل ناکام بود. با یکی‌دو بازیکن نمی‌شود، هیچ بازیکنی نتوانست خوب بدرخشد. دیده شد که یک توپ زن خوب هم نداریم."

سامی هلال، یکی دیگر از هواداران و ناظر کریکت افغانستان نیز با این موضوع موافق است و می‌گوید که بازیکنان افغان نه تنها در توپ‌زنی مشکل دارند بل در فیلدینگ یا توپ‌گیری هم مشکلات خود را دارند.

اعضای تیم ملی کریکت افغانستان
اعضای تیم ملی کریکت افغانستان

او ادعا می‌کند که در گزینش اعضای تیم کریکت کشور برای جام جهانی، رفاقت و دوستی در نظر گرفته شده بود و برخی از نیرومندترین بازیکنانی که به امارات برده شدند تا پایان رقابت‌ها تماشاگر ماندند و فرصت بازی به آنان داده نشد.

آقای هلال گفت: "نکته مهم دیگر این است که بیشتر بازیکنان افغان را به امارات بردند اما در نهایت به آنان فرصت بازی در مسابقه داده نشد و فقط برای بازیکنان دیگر آب بردند. گروه یازده یا دوازده نفری که تا آخر بازی کردند نتیجۀ درستی نداشتند، که این ظلم در حق بازیکنان بود."

گلبدین نائب، ملی پوش کریکت کشور نیز برخی از مشکلات را می‌پذیرد اما ناوقت رسیدن بازیکنان به امارات متحده عربی، فراهم نشدن زمینۀ بازی‌های جهانی پیش از آغاز جام جهانی به تیم کریکت افغانستان و انجام ندادن تمرین‌های زیاد را از دلایلی می‌شمارد که به حذف تیم افغانستان پیش از رسیدن به فاینل انجامید.

گلبدین نایب عضو تیم ملی کریکت افغانستان پس از این که یک بازیکن تیم زیمبابوه را از بازی خارج کرد خوشی اش را با هم تیمی هایش شریک می کند
گلبدین نایب عضو تیم ملی کریکت افغانستان پس از این که یک بازیکن تیم زیمبابوه را از بازی خارج کرد خوشی اش را با هم تیمی هایش شریک می کند

آقای نایب در یک نشست خبری پس از بازی با نیوزیلند گفت: "ما هشت یا نه ماه است که هیچ کریکت بین‌المللی بازی نکرده‌ایم، سه روز پیش از مسابقات وارد امارات شدیم، بنابر این در سه روز هیچ اتفاقی نمی‌افتد، بلی مشکلاتی وجود دارد، باید کار زیادی انجام شود، توپ اندازی ما خیلی خوب است، اما با این نمی‌شود کاری کرد. توپ‌زنی ما هم باید خوب شود. مسابقات را نمی‌‌توان با سه یا چهار نفر برد. در این زمینه کار زیادی لازم است که صورت بگیرد."

اما او به هواداران تیم کریکت افغانستان اطمینان می‌دهد که افغانستان پیش از پیش بر اساس رتبه بندی جهانی به مسابقات جهانی ۲۰۲۲ راه یافته است و تلاش خواهند کرد تا برای افغان‌ها پیروزی به بار بیاورند.

گلبدین نایب از کریکت بورد افغانستان نیز انتقاد کرد و گفت که نتوانست زمینۀ بازی‌های جهانی را با تیم‌های جهانی فراهم سازد.

جام جهانی کریکت بیست آوورۀ سال ۲۰۲۱ از ۲۳ اکتوبر در امارات متحده عرب به میزبانی هند در دو گروه آغاز شد.

افغانستان با هند، پاکستان، نیوزیلند، اسکاتلند و نامیبیا بازی کرد.

در گروه دیگر انگلستان، استرالیا، افریقای جنوبی، ویست اندیز، سریلانکا و بنگلادش به مصاف یکدیگر رفتند.

نیوزیلند، پاکستان، استرالیا و انگلستان به نیمه نهایی این مسابقات راه یافتند.

نخستین بازی نیمه نهایی روز چهارشنبه بین پاکستان و استرالیا و بازی دوم بین انگلستان و نیوزیلند روز پنج‌شنبه برگزار می‌شود.

بازی نهایی جام جهانی کریکت بیست آووره روز یکشنبه (۱۴ نوامبر) برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG