لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۵۲

طالبان: گزارش "دان" در باره فروش جنگ افزارهای افغانستان به پاکستان دروغ است


آرشیف، جنگ افزارهای نیروهای نظامی پیشین افغانستان

طالبان به گزارش روزنامه پاکستانی "دان" در بارۀ فروش جنگ افزارهای افغانستان به پاکستان واکنش نشان داد.

وزارت داخله طالبان روز گذشته در توئیتی گزارش این روزنامه را نوعی "پروپاگاندا" و غیر واقعی خواند.

سعید خوستی، سخنگوی وزارت داخله طالبان به رادیو آزادی می‌گوید که آنان برخورد قاطع برای جلوگیری از فروش و یا قاچاق جنگ افزارها دارند و با عاملان قاچاق تجهیزات نظامی برخورد قاطع خواهد شد: "راپور روزنامه پاکستانی دان را رد می‌کنیم و آن‌را پروپاگند می‌پنداریم، پروپاگاندا است، دروغ است و حقیقت ندارد، خود ما فعلاً نیاز داریم به خریدن سلاح."

حکومت طالبان در حال ایجاد اردوی تازه است و به همین دلیل، وزارت داخله طالبان تأکید کرده است که به جنگ‌افزار‌های بیشتر برای بازسازی ارتش نیاز دارد.

برخی از روزنامه‌ها روز پنج‌شنبه گزارش دادند که پاکستان در حال خرید جنگ افزارهای به‌جاماندۀ نیروهای امریکایی در افغانستان است، تا این سازوبرگ‌های نظامی به دست تحریک طالبان پاکستانی نیفتند

به‌تازگی آتش‌بس یک ماهه میان دولت پاکستان و تحریک طالبان پاکستانی با میانجی‌گری طالبان افغانستان صورت گرفته است.

تحریک طالبان پاکستانی عمدتاً در بخش‌های قبایلی پاکستان و امتداد خط دیورند فعالیت‌های نظامی دارند و گاه‌گاهی هم امنیت شهرهای بزرگ پاکستان را با سازماندهی حمله‌های انتحاری و تهاجمی تهدید می‌کنند.

ایالات متحده امریکا پس از دو دهه، حضور نظامی خود را در افغانستان به تاریخ ۳۱ ماه اگست پایان داد، بخشی از تجهیزات نظامی خود را تخریب کرد و بخشی‌ هم در افغانستان باقی مانده است. آن‌چه که انتقادهایی را در داخل امریکا نیز برانگیخته است.

دونالد ترمپ رئیس جمهور پیشین امریکا
دونالد ترمپ رئیس جمهور پیشین امریکا

دونالد ترمپ رئیس جمهور پیشین ایالات متحده امریکا ماه پیش در گفت‌وگو با شبکۀ فاکس نیوز مدعی شده بود که طالبان به ارزش ۸۵ میلیارد دالر از تجهیزات ارتش امریکا را به دست آورده‌اند.

اما حالا نگرانی جدی بر قاچاق جنگ افزار از افغانستان وجود دارد چرا که به باور شماری از آگاهان، طالبان در بخش‌هایی از نوارمرزی افغانستان نیروی کافی مرزی در اختیار ندارند، تا مرزها را به گونۀ جدی زیر پوشش قرار دهند.

پیش از این هم، با آمدن طالبان در کابل تصاویر زیادی از انتقال جنگ افزارها به بیرون افغانستان به ویژه کشورهای ایران و پاکستان نشر شدند، آن‌چه که طالبان را واداشت که انتقال هرگونه جنگ افزارهای بجامانده و حتی آهن‌های داغمه را به بیرون از کشور ببندند.

XS
SM
MD
LG