لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۸ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۰۹

پولیتیکو: طالبان آسیب‌پذیر اند؛ 'موقع شکست دشمن برای غرب فراهم شده است'


شماری از روزنامه های جهان
  • پولیتیکو

نشریه پولیتیکو در شماره اخیر خود مطلبی دارد تحت عنوان طالبان آسیب پذیر اند. نویسنده در آغاز نوشته است غرب که در میدان جنگ موفق نشد، هم اکنون موقع خوب برای شکست دشمن برایش فراهم شده، دشمنی که با بی ثباتی و هرج و مرج رو به رو است.

نشریه به بدتر شدن روز افزون وضعیت، بی سرنوشتی و بحران بشری و اقتصادی که دامنگیر طالبان است، اشاره میکند.

در مقاله به بعضی مشکلات دیگر نیز اشاره شده است از جمله نبود پول نقد، بی تجربگی طالبان در حکومتداری. لاری های پر از میوه های تازه که در حال خرابی انتظار عبور از سرحد می باشند و وضعیت بد اقتصادی مردم که همه عوامل بی ثباتی بشمار میروند و حکومت طالبان را بخطر مواجه کرده اند.

به نوشته نشریه طالبان در بین خود هم آنقدر متحد نیستند و به این جنجال گرفتار اند که کدام چوکی را به کی بدهند.

پولتیکو در این مطلب خود پیشنهاد می کند که کشورهای غربی بطور خاص امریکا نباید اجازه بدهند که طالبان مردم افغانستان را گروگان بگیرند و نظام خواسته خودرا بر آنها تحمیل کنند.

سرپرست وزیر خارجه طالبان مولوی امیر خان متقی در یک اجلاس در اسلام آباد گفته است که اگر جامعه جهانی باز از فشار کار بگیرد این فشار ها نتیجه نخواهد داشت و نشان خواهد داد که آنها از تجربه ۲۰ ساله در افغانستان پند نگرفته اند.

  • هف پُست

هف پُست نشریه دیگر امریکایی که همان نشریه سابق هفنگتن پُست است، در مورد سرنوشت هزاران افغانی نوشته است که هم اکنون در قرارگاه های نظامی امریکا در خاک این کشور انتظار تعیین سرنوشت خود هستند. به نوشته نشریه یک تعداد افغانها سه ماه بعد از خروج از افغانستان هنوز هم بدون خانواده های خود در بی سرنوشتی در کمپ ها بسر می برند. هف پُست تعداد این افغانها را کم و بیش ۵۰ هزار نفر تخمین می کند که تا هنوز ویزه اقامه نگرفته و چشم براه شروع زنده گی در امریکا اند.

ایالات متحده امریکا و متحدان آن با بقدرت رسیدن طالبان ده ها هزار افغان و خارجیان را از افغانستان بیرون کردند.

طبق آمار رسمی که بعد از تکمیل عملیات تخلیه اعلام شده، بیش از ۱۲۴ هزار افغان، اتباع کشورهای سومی و نظامیان ناتو و امریکا از افغانستان انتقال داده شدند. افغانها اکثراً کسانی بودند که با امریکایی ها و دیگر کشورهای غربی در افغانستان کار کرده بودند.

امریکا گفته است که به این ده ها هزار افغان در خاک خود جای میدهد، اما نخست آنها را به قرارگاه ها در یک کشور سومی انتقال میدهد و بعد از تکمیل پروسه امنیتی و تخنیکی و سوال جواب، آنها را به امریکا میبرد.

نظر به خبرها در قرارگاه فورت مککای در داخل امریکا که برای ۱۳ هزار پناهجوی افغان امکانات فراهم شده، پناهجویان افغان بسیار با مشکل رو به رو هستند.

هف پُست سخنان بعضی از این پناهجویان را آورده است که می گویند با فرارسیدن زمستان آنهالباس گرم و دیگر نیازمندی های اولیه ندارند.

سازمانهای خیریه و موسسات کمک به مهاجرین مقیم در امریکا می گویند که به کمبود کارمند دچار هستند و حکوت هم به گفته آنها برای حل مشکل این تعداد بزرگ مهاجرین یک استراتیژی موثر ترتیب نداده.

قبل از این هم از کمبود مواد خوراکی و امکانات مناسب در قررگاه های مهاجرین در امریکا شکایت ها وجود داشت.

اخیراً آنعده افغانهایی که به ابوظبی انتقال داده شده اند شکایت کرده و میخواهند که سرنوشت آنها به زودی معلوم شود.

XS
SM
MD
LG