لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۴۴

'ذات من' آهنگ یک آوازخوان زن پس از حاکمیت طالبان در افغانستان


آسیه محرابی آواز خوان زن افغان

«ذات من» آهنگ جدید از آسیه محرابی که به نظر می‌رسد نخستین آهنگ از یک آواز خوان زن بعد از حاکمیت طالبان در افغانستان باشد.

آهنگ «ذات من» بیشتر بیان کنندهٔ وضعیت اخیر زنان در افغانستان است.

ذات من!

ندای قلب‌های زمزمه نیازی،‌ مهرتاج و مریم صافی از حنجرهٔ آسیه محرابی.

اما چرا سه شعر در یک آهنگ؟

آسیه محرابی می‌گوید: "محتوای آن یکی است و احساسات سه در آن است، یعنی جغرافیای زندگی شان جدا است، اما احساس و حالت شان یکی است و این برای من بسیار مهم است."

احساسی که در یک جملهٔ مشهور آمده است، حرفی که از دل برخیزد بر دل نشیند، داستان امروز است و هر زن افغان در آن حالت خود را تماشا کرده می‎‌تواند:

این شاید اولین آهنگ یک آواز خوان زن بعد از حاکمیت طالبان در افغانستان باشد.

اما این اولین آهنگ آسیه نیست: "من تا اکنون هفت آهنگ ساختیم که سه آهنگ آن کلیپ شده است. یعنی تصویری است و چهار آهنگ دیگر نیز صوتی است و یکی هم نشر نشده است."

آسیه این آهنگ را با هزینۀ شخصی اش ساخته است که کمپوز آن توسط خود آسیه و سرگی، دوست خارجی اش ساخته شده و موسیقی آن را الکس عابدی تنظیم کرده است.

آهنگ در یک جنگل به ثبت رسیده است که درخت‌های خشک شده و برگ‌های روی زمین قصه از آمدن خزان می‌کنند.

آسیه محرابی آواز خوان زن افغان و سرگی، گیتار نوازش
آسیه محرابی آواز خوان زن افغان و سرگی، گیتار نوازش

در صحنه‌های این آهنگ شخصیت‌ها کمتر به نظر می‌رسند و تنها آسیه و سرگی، گیتار نوازش در آن دیده می‌شوند.

آسیه می‌گوید، موسیقی هیچگاهی نمی‌میرد. به گفتۀ او، اگر زمینۀ موسیقی در افغانستان فراهم نیست، اما در بیرون از کشور هستند آوازخوانانی که برای هنر کار می‌کنند.

او می گوید: "موسیقی هیچ گاهی از بین نمی‌رود، اما در حال حاضر در جغرافیای افغانستان نظام امارت است، اجازه نمی دهند و موسیقی هم پیشرفت نخواهد کرد،‌ اما در خارج از کشور هنرمندان و آواز خوانانی هستند که به تمامی زبان‌ها به ویژه پشتو و دری آهنگ‌های جدید خواهند داشت و ادامه خواهند داد."

بیش از سه ماه از حاکمیت طالبان بر افغانستان می‌گذرد، اما همه چیز ساکت و بی صدا به نظر می‌رسد. تنها صدایی که این روزها بیشتر از موسیقی به گوش می‌رسد صدای گرسنگی و بی‌چارگی مردم است.

XS
SM
MD
LG