لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۲۵

موج تازه ویروس کرونا در اروپا؛ وضع محدودیت‌ها با مخالفت مردم مواجه شد


اعتراضات علیه وضع محدودیت‌ها برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در رومانیا

سازمان جهانی صحت در مورد گسترش سرسام آور همه گیری کووید ۱۹ در اروپا شدیداً ابراز نگرانی کرده و جمهوری‌های چک و سلواک رکورد بی‌سابقۀ افراد مبتلا به ویروس کرونا را گزارش داده اند.

در حالیکه شماری از کشورهای اروپایی برای جلوگیری از این همه گیری محدودیت‌ها را شدید ساخته اند و یا روی وضع محدودیت‌های تازه غور می‌کنند، روز گذشته باز هم شماری از کشورها در اروپا شاهد تظاهرات گسترده بودند.

این تظاهرات در اعتراض به وضع محدودیت‌های جدید، در شماری از کشورهای اروپایی از چند روز به اینسو ادامه دارد.

در اتریش سر از ۲۲ نوامبر قرنطین عمومی اعلام شده است.

الکساندر شالنبرگ صدراعظم اتریش
الکساندر شالنبرگ صدراعظم اتریش

الکساندر شالنبرگ صدراعظم این کشور در یک کنفرانس خبری در ویانا گفت، اتریش نخستین کشور اروپای غربی است که به خاطر جلوگیری از کووید-۱۹ قرنطین کامل را اعلام می‌کند: "قرنطین سراسری از دوشنبه (۲۲ نوامبر) حداکثر برای ۲۰ روز عملی می‌شود. پس از ده روز وضعیت ارزیابی خواهد شد و حداکثر ۱۳ دسامبر پایان می‌یابد. پس از ۱۳ دسامبر، دیگر برای کسانی که واکسین شده و یا بهبود یافته اند، قرنطین وجود نخواهد داشت."

در اعتراض به وضع محدودیت‌های تازه، روز گذشته نیز هزاران تن در شهر ویانا پایتخت اتریش به سرک‌ها بر آمدند. به اساس تخمین پولیس حدود ۷۰۰۰ تن در این تظاهرات اشتراک داشتند.

حزب راست افراطی آزادی خواستار تظاهرات در اتریش شده، در حالیکه هربرت کیکل رهبر این حزب خود از بیماری کووید-۱۹ رنج می‌برد.

درگیری معترضان با پولیس در هالند
درگیری معترضان با پولیس در هالند

در هالند از ۱۲ نوامبر به اینسو قرنطین نسبی اعلام شده و جمع کثیری در اعتراض به تدابیر جدید، تظاهرات را به راه انداخته اند. در برخی مناطق پولیس هالند با تظاهر کنندگان درگیر شده و برای متفرق ساختن آنها از فیرهای هشداردهنده و موترهای آبپاش استفاده کرده است. همچنان از دستگیر شدن ده‌ها تن و زخمی شدن حداقل هفت پولیس خبر داده شده است.

در لندن پایتخت بریتانیا هم دیروز صدها تن به تظاهرات جهانی برضد محدودیت‌های وضع شده به خاطر همه گیری ویروس کرونا پیوستند. این تظاهرات در حمایت از جنبش بین‌المللی که با محدودیت‌های مرتبط با ویروس کرونا مخالفت می‌کند، صورت گرفت.

ویدیوهای نشر شده معترضان را نشان می‌داد که شعار هایی با مضمون "از دست زدن به کودکان دست بردارید" "تیم واکنش ظلم" و "تلویزیون را خاموش کنید" با خود حمل می‌کردند.

کشورهای چک و سلواک گفته‌اند که محدودیت‌های جدید را بر افرادی که واکسین کووید-۱۹ نشده اند، وضع می‌کنند. از ۲۲ نوامبر در جمهوری چک افرادی که واکسین نشده اند، نمی‌توانند در هیچ رویداد فرهنگی یا ورزشی شرکت کنند، به رستوران‌ها، بارها، سینماها و تئاترها بروند.

تظاهرات علیه وضع محدودیت بخاطر جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در جمهوری چک
تظاهرات علیه وضع محدودیت بخاطر جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در جمهوری چک

هزاران تن در اعتراض به این تصمیم، در شهر پراگ پایتخت جمهوری چک راهپیمایی کرده، فاصله اجتماعی و پوشیدن ماسک را نادیده گرفتند.

این راهپیمایی در حالی صورت گرفته که جمهوری چک ۱۹ نوامبر با ثبت ۲۲۴۷۹ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در یکروز، رکورد بی‌سابقه ابتلا به کووید-۱۹ را ثبت کرد.

در این حال سازمان جهانی صحت از گسترش همه گیری ویروس کرونا در اروپا شدیداً ابراز نگرانی کرده، هشدار داده که اگر اقدامات فوری روی دست گرفته نشود، ممکن است تا ماه مارچ سال آینده حدود ۵۰۰ هزار تن دیگر در اروپا جان‌های‌شان را از دست دهند.

XS
SM
MD
LG