لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۳۰

تبصره فارن پالیسی در مورد مهاجرت پناهجویان افغان به پاکستان


آرشیف- شماری از روزنامه های جهان

نشریه فارن پالیسی به بررسی موضوع مهاجرت پناهجویان افغان به پاکستان پرداخته است.

نشریه نوشته که براساس آمار‌های رسمی از چندین دهه به اینسو پاکستان به یک اعشاریه چهار میلیون افغان پناه داده اما براساس تخمین‌ها شمار پناهجویان افغان در پاکستان در این مدت به سه ونیم میلیون نفر می‌رسد.

پس از اینکه طالبان در پانزدهم اگست قدرت را برای بار دوم در افغانستان به دست آوردند برعکس گذشته شماری زیادی از افغان‌ها این بار به طرف ایران پناه بردند.

مقام‌های ایرانی گفته اند که روزانه هزار‌ها افغان داخل ایران می‌شوند و تهران از جامعه جهانی خواسته که با افغان‌ها کمک کند در غیر آن پناهجویان از راه ایران تلاش خواهند کرد که به کشورهای اروپایی بروند.

فارن پالیسی در ادامه نوشته از زمانی که طالبان کنترل دوباره افغانستان را به دست گرفتند، پاکستان همسایه دیگر افغانستان از ورود پناهجویان افغان به این کشور جلوگیری کرده، محدودیت‌های مرزی را تشدید کرده و برخی از افغان‌های را که بدون ویزه وارد پاکستان شده بودند به کشورشان برگردانیده.

براساس گزارش‌ها، بسیاری از افغان‌های که در مرز میان افغانستان و پاکستان دچار مشکل شده اند به افغانستان بازگشتند و در گذشته این افراد به راحتی می‌توانستند بین افغانستان و پاکستان سفر کنند.

در مطلب فارن پالیسی در مورد نگرش پاکستان نوشته شده که براساس آن اسلام آباد نگران هزینه این پناهجویان است و آنها را تهدیدی برای امنیت پاکستان می‌داند.

به گفته کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهجویان از آغاز سال جاری میلادی تا حال حدود ۲۸ هزار افغان به پاکستان رفته اند که بیشتر آنها از سقوط کابل به دست طالبان به این کشور پناه برده اند.

نشریه دی استراتیجست که از سوی انستیتوت سیاست استراتژیک استرالیا به نشر می‌رسد در شماره اخیرش مطلبی را زیر عنوان که آیا پاکستان هم مانند افغانستان رو به زوال است؟ نوشته است.

در ادامه آمده که رویداد‌های اخیر در افغانستان و پیامد‌های آن در پاکستان واضح می‌سازد که مشکلات دو کشور قابل تفکیک نیست.

نشریه دی استراتیجست نوشته که اجرای قوانین سختگیرانه شرعی از سوی حکومت طالبان در افغانستان بر پاکستان هم تاثیر گذاشته است.

براساس این نشریه، پس از تسلط طالبان بر کابل در پانزدهم اگست، گروه‌های اسلام گرای افراطی در پاکستان افزایش یافته اند. گفته شده که این گروه‌ها در سال‌های اخیر نسبتاً تضعیف شده بودند اما اکنون در شهر‌های مهم پاکستان و مناطق هم مرز با افغانستان علیه حکومت آنکشور صدا بلند کرده اند.

XS
SM
MD
LG