لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۱۱

توزیع پاسپورت در ۹ ولایت افغانستان آغاز می‌شود


آرشیف- مردم در صحن اداره پاسپورت در ولایت خوست

کاپیسا، پروان، لوگر، میدان وردک، غزنی، دایکندی، فاریاب، نورستان و بدخشان ولایت هایی هستند که از فردا پنجشنبه (چهارم قوس ۱۴۰۰) توزیع پاسپورت در آن‌ها آغاز می‌شود.

علم گل حقانی رئیس اداره پاسپورت امروز چهارشنبه ( سوم قوس ۱۴۰۰) در یک نشست خبری در کابل گفت که تمام تجهیزات فنی و کارمندان در ولایات برای توزیع پاسپورت آماده هستند.

به استثنای کابل، پایتخت، ولایت‌هایی که توزیع پاسپورت در آن‌ها آغاز شده است، به ۱۷ ولایت رسیده است، اما عالم گل حقانی، رئیس اداره پاسپورت، گفت که مشکل فرا راه از سرگیری توزیع پاسپورت در کابل تاکنون حل نشده است. به گفته او اکنون روشن نیست که این روند در کابل تا چه زمانی متوقف خواهد بود:‌ "چیزی نمی‌توان گفت، شاید یک روز یا یک هفته طول بکشد، زیرا این یک مشکل فنی است و ما روی آن کار می‌کنیم، بنابرین هر زمان که مشکل فنی ریاست پاسپورت کابل حل شد، از طریق رسانه‌ها اعلام و توزیع پاسپورت را آغاز می کنیم."

عالم گل حقانی، رئیس اداره پاسپورت افغانستان
عالم گل حقانی، رئیس اداره پاسپورت افغانستان

ریاست عمومی پاسپورت هفته گذشته اعلام کرد که دستگاه‌های انگشت‌نگاری "بایومتریک" این اداره مشکل‌های فنی دارند و از همین رو توزیع پاسپورت‌ها در کابل را چند روز به تاخیر می‌اندازد.

اما محمد داود و شاه ولی دو تن از باشندگان کابل امیدوارند که مشکل تخنیکی به زودی حل شود.

آن‌ها می‌گویند به داشتن پاسپورت نیاز جدی دارند:‌ "ما در مسئله پاسپورت مشکلات زیادی داریم، می‌گویند مشکل فنی وجود دارد، این مشکل باید هر چه زودتر حل شود، چون حالا اینجا دولتی است که باید به این مشکل رسیدگی کند."

"ما مریض داریم اما اداره پاسپورت می‌گوید مشکل فنی حل نشده است، نمی‌دانیم این مشکل چه زمانی حل می‌شود، ما از امارت اسلامی می‌خواهیم که برای حل این مشکل تلاش جدی کند."

اما مسئولان پاسپورت کابل می‌گویند که به زودی دستگاه‌های انگشت‌نگاری یا "بایومتریک" جدید را برای ریاست پاسپورت کابل خریداری خواهند کرد تا روند توزیع پاسپورت را از سر گیرند.

مسئولان اداره پاسپورت از مردم خواستند تا هنگام رفتن به اداره‌های مربوط ریاست پاسپورت در ولایت‌ها سند و مدرک داشته باشند.

علم گل حقانی، رئیس پاسپورت بار دیگر شایعاتی را رد کرد که گویا در آینده نزدیک کتابچه‌های چاپ شده پاسپورت تمام خواهد شد.

او افزود که در حال حاضر ۹۰۰ هزار پاسپورت در این ریاست موجود است و ۶۰۰ هزار پاسپورت دیگر نزد شرکتی است که این کتابچه‌ها را چاپ کرده است.

آقای حقانی افزود که چهار میلیون و پنجصد هزار کتابچه پاسپورت دیگر در حال چاپ است.

بربنیاد اعلام ریاست پاسپورت، از آغاز روند توزیع پاسپورت از ماه میزان تاکنون برای بیش از ۱۰۰ هزار نفر پاسپورت صادر شده که از این طریق نزدیک به ۵۰ میلیون افغانی درآمد داشته است.

روند توزیع پاسپورت از آخرهای ماه اسد که طالبان کنترل کابل را به دست گرفتند، متوقف شده بود، اما حکومت سرپرست طالبان این روند را در ماه میزان از سر گرفت.

XS
SM
MD
LG