لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۵۵

بانک‌های افغانستان از هر دالر ۴ تا ۵ افغانی سود برداشت می‌کنند


شماری از مشتریان بانک عزیزی در مقابل مرکز این بانک در کابل

برخی کسانی‌که در بانک‌ها حساب دالری دارند، می‌گویند، بانک‌ها در اعزای هر دالر چهار تا پنج افغانی سود برداشت می‌کنند.

فاطمه کریمی باشنده هرات که در گذشته کارمند بود و معاشش به دالر حواله می‌شد، می‌گوید، اندک پس اندازی که در بانک داشت را با نقص و زیان برداشت می‌کند.

او که اکنون مجبور است پولش را به افغانی برداشت کند، می‌گوید، هربار از بانک پول کشیده، از هر صد دالر، تا پنج‌صد افغانی زیان کرده و هر دالر تا پنج افغانی کمتر از نرخ بازار برایش تبادله شده است.

او می‌گوید:‌ "معمولاً دالر ندارند و پول افغانی برای ما می‌دهند، وقتی هم که افغانی می‌دهند، از این وضعیت استفاده می‌کنند، پول کم می‌کنند و به قیمت اصلی بازار تبدیل نمی‌کنند و حتی شده که از هر صد دالری یک خانواده تا ۵۰۰ افغانی هم نقصان کنند."

زهرا محمدی باشنده کابل نیز از این معضل شکایت دارد.

او می‌گوید، از یک سو آنان اجازه برداشت تمام پول شان را همزمان ندارند و از سوی دیگر، این کار بانک‌ها را نوعی سرقت می‌داند.

شماری از مشتریان نوی کابل بانک در مقابل مرکز این بانک در کابل
شماری از مشتریان نوی کابل بانک در مقابل مرکز این بانک در کابل

او می‌گوید:‌ "کسی که حساب دالری در بانک دارد، با پول اندک به افغانی تبادله می‌شود و واضح است که مردم ضرر می‌کنند. حتی کمیشن‌کاران داخل بانک استند که پول می‌گیرند و کار مراجعینی که پول دارند را می‌کنند."

خواستیم دیدگاه مسوولان بانک مرکزی و سخنگویان حکومت طالبان را در این خصوص داشته باشیم، اما با تلاش زیاد آنان همکاری نکردند.

اما احمدشاه سروری مسوول بانک خصوصی عزیزی در هرات در صحبت با رادیو آزادی این ادعای مشتریان را رد کرد و گفت هردالر پنجاه تا شصت پول کمتر از نرخ بازار تبادله می‌شود.

یک شعبه عزیزی بانک در کابل
یک شعبه عزیزی بانک در کابل

این درحالی است که بر اساس نرخ تبادله ارز که امروز از سوی بانک مرکزی منتشر شده، یک دالر امریکایی ۹۴ افغانی و ۲۵ پول تبادله می‌شود و این رقم در بازار صرافی‌ها امروز ۹۵ افغانی و ۸۰ پول اعلام شده است.

پس از حاکمیت طالبان، محدودیت‌هایی بر برداشت پول وضع شد و هر فرد تنها حق برداشت ۲۰ هزار افغانی و یا دوصد دالر در یک هفته را داشت که این رقم چندی پیش برای دارنده گان حساب‌های حقوقی دوبرابر شد.

پس از تسلط طالبان و مسدود کردن بیش از ۹ میلیارد ذخایر بانک مرکزی افغانستان توسط امریکا، بحران بانکی در افغانستان وارد مرحله جدید خود شده است.

سازمان ملل متحد با اشاره به اینکه سیستم بانکی در افغانستان در آستانه فروپاشی است، در مورد عواقب آن هشدار داده است، اما طالبان گفته است که آن را تثبیت کرده و به زودی عادی خواهد شد.

همزمان، سازمان عفو بین‌الملل دیروز سه‌شنبه در اعلامیه‌ای از جامعه جهانی تقاضا کرد که محدودیت‌هایش بر افغانستان را هر چه زودتر کاهش دهد.

عفو بین‌الملل در اعلامیه‌اش گفته که توقف کمک‌های خارجی، منجمد کردن پول افغانستان و وضع تعزیرات جهانی بر طالبان باعث شده که افغانستان به بحران اقتصادی روبه‌رو شده و مانع از ارائه خدمات صحی، مواد خوراکی و سایر خدمات ضروری شده است.

XS
SM
MD
LG