لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۲۸

زن

یوناما: افغانستان حایز بلند‌ترین سطح خشونت علیه زنان در جهان است

آرشیف، یک خانومی که در افغانستان مورد خشونت قرار گرفته بود.

امروز ۲۵ نوامبر، با روز جهانی منع خشونت علیه زنان مصادف است.

به مناسبت این روز دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) گفته که افغانستان حایز بلند‌ترین سطح خشونت علیه زنان در جهان است.

یوناما در اعلامیه‌ای گفته که از هر ده زن افغان، ۹ تن آنها توسط یکی از نزدیکان خود مورد خشونت قرار گرفته اند.

دیبرا لاینر، رئیس ادارۀ یوناما و نماینده سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان گفته که خشونت بر ضد زنان باید متوقف شود و برای مبارزه با این پدیدۀ در حال گسترش در افغانستان باید همکاری شود.

عفو بین الملل(امنیستی انترنشل) نیز وضعیت کنونی خشونت علیه زنان در افغانستان را نگران کننده خوانده و از طالبان خواسته تا به حقوق زنان و دختران، احترام بگذارند

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

پلوشه حسن برنده جایزه هیلری رودهام کلینتن شد  

پلوشه حسن، رئیس مرکز آموزشی زنان افغانستان برنده جایزه امسال هیلری رودهام کلینتن شد.

بر اساس گزارش‌ها، خانم حسن بخاطر تلاش‌هایش جهت تقویت حقوق زنان، صلح و امنیت برندۀ جایزه شده.

بر اساس خبرنامۀ انستیتوت جورج تاون برای زنان،صلح و امنیت، این جایزه سالانه بخاطر رهبری استثنایی در جهت شناخت اهمیت نقش زنان در ایجاد جهان صلح آمیز تر اهدا می‌شود.

چهار تن دیگر از روسیه، مکسیکو، چین و زیمبابوه نیز برندۀ جایزۀ ۲۰۲۱ هیلری رودهام کلینتن شناخته شدند.

مراسم اهدای جوایز دیروز در پوهنتون جورج تاون در واشنگتن دی سی برگزار شد.

ملاله یوسفزی خواستار اقدام امریکا در زمینه آموزش دختران افغان شد

ملاله یوسفزی برنده جایزه صلح نوبل

ملاله یوسفزی برنده جایزه صلح نوبل، در سفرش به امریکا روی آموزش دختران افغان با انتونی بلینکن وزیر خارجه این کشور گفت‌وگو کرد.

ملاله روز دوشنبه (۶ دسمبر) به بلینکن گفت، افغانستان یگانه کشور در جهان است که در آن دختران حق آموزش برای صنف‌های متوسطه و لیسه ندارند: "افغان‌ها حق دارند تا در صلح بسر برند، به مکتب بروند و بازی کنند. این پیام دختران افغان است. می‌خواهیم ببینیم که آنها به درس با کیفیت دسترسی دارند. امیدوار استیم که ایالات متحده و سازمان ملل متحد، اقدام‌های فوری را روی دست گیرند که دختران به زود‌ترین فرصت به مکتب رفته بتوانند و زنان اجازه کار یابند."

ملاله یوسفزی گفت که نامۀ را در مورد بسته شدن مکتب‌های دخترانه از سوی طالبان و تاثیر آن روی دختران افغان با خودش آورده است.

ملاله که باشندۀ اصلی منطقه سوات ایالت خیبر پشتونخواه است، در سال ۲۰۱۲ میلادی در حمله از سوی طالبان پاکستانی شدیداً زخم برداشت.

او به خاطر تلاش‌ها برای آموزش زنان و دختران، در سال ۲۰۱۴ جایزه نوبل را به دست آورد.

عفو بین‌الملل: شبکه حمایت از زنان قربانی خشونت در افغانستان از بین رفته است

آرشیف- زرینه یک دختر خانم قربانی خشونت

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که خدمات ضروری برای زنان قربانی خشونت در افغانستان پس از تسلط طالبان بر این کشور از بین رفته است.

۲۶ تن از زنان و کسانیکه به زنانِ قربانی خشونت در افغانستان خدمات عرضه می‌کردند به این نهادِ مستقر در لندن گفته اند که طالبان خانه‌های امن را بسته اند و زندانیان به شمول بسیاری افرادی را که در پیوند به خشونت علیه زنان محکوم شده بودند رها کرده اند.

سازمان عفو بین‌الملل امروز دوشنبه (۶ دسمبر ۲۰۲۱) گفت که بسیاری از بازماندگان خشونت علیه زنان به شمول کارکنان خانه‌های امن، قاضیان، وکلای مدافع، مقام‌های حکومتی و افراد دیگر که در خدمات حمایتی به زنان سهم داشتند با خطر خشونت و مرگ روبه‌رو استند.

اگنِس کالامار منشی عمومی سازمان عفو بین‌الملل گفته است که زنان و دخترانِ که از خشونت‌های جنسیتی باز مانده اند تنها رها شده اند و شبکۀ حمایتی آنها از بین رفته است.

امنستی انترنشنل می‌گوید، زمانی که طالبان در ماه آگست بر افغانستان حاکم شدند، خانه‌های امن در این کشور بسته شدند.

پیش از حاکمیت طالبان در افغانستان، شبکۀ خانه‌های امن و خدمات برای زنان قربانی خشونت‌های خانوادگی وجود داشت.

زمینه آموزش به صدها دختر در ولسوالی قره‌باغ غزنی مساعد شده است

آرشیف - شماری از دانش آموزان دختر

کمیته سویدن در افغانستان می‌گوید که در ولسوالی قره باغ ولایت غزنی، زمینۀ آموزش از صنف اول تا یازدهم را برای صدها دختر فراهم کرده است.

آندریاس استفانسون رئیس عمومی کمیتۀ سویدن دیروز سه‌شنبه (۳۰ نوامبر) در تویتی گفت که با آنعده معلمین زن نیز صحبت شده که در آموزش این دختران، نقش دارند.

امین الحق مایل سرپرست برنامه‌های این کمیته به رادیو آزادی گفت که آنها در ۱۴ ولایت افغانستان صنوف روستایی دارند: "حدود سه هزار صنف روستایی تحت پوشش کمیتۀ سویدن قرار دارد. در مجموع ۹۱ هزار و ۲۰۰شاگرد که ۶۰ درصد آنها دختر هستند، در این صنوف درس می‌خوانند."

امروز هفتاد و پنجمین روزیست که طالبان با تسلط بر افغانستان دختران بالاتر از صنف ششم را از درس و آموزش منع کرده اند.

صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) نیز پنجشنبه گذشته گفت که از طریق صنوف روستایی زمینه‌ای آموزش را برای ۱۴۲ هزار کودک افغان فراهم کرده.

به گفته یونیسف، بیش از چهار میلیون کودک در افغانستان که بیش از نصف آنها دختران هستند، از آموزش بازمانده اند.

عفو بین‌الملل: رهبران جهان برای حفاظت از دستاوردهای زنان افغان اقدام کنند

آرشیف- زنان معترض در شهر کابل. ۲۱ اکتوبر ۲۰۲۱

سازمان عفو بین‌الملل از رهبران جهان می‌خواهد که برای حفاظت از دستاوردهای بیست سالۀ زنان افغان اقدام کنند.

اعلامیه دیروز یکشنبه (۲۸ نوامبر ۲۰۲۱) این سازمان هشدار می‌دهد که این دستاورد‌ها امکان دارد زیر حاکمیت طالبان از بین بروند.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید زندگی روزمرۀ همه افغان‌ها، خصوصاً زنان و دختران بعد از حاکمیت طالبان در کشور دشوار و محدود شده است.

اعلامیه می‌افزاید که دختران فراتر از صنف ششم از آموزش محروم و زنان کارمند در بسیاری بخش‌ها خانه نشین شده اند و آزادی‌های آنها سلب شده است.

سازمان عفو بین‌الملل یک عریضۀ آنلاین نیز نشر کرده و از مردم خواسته که با امضای آن از رهبران جهان بخواهند که برای حفاظت حقوق زنان افغان بر طالبان فشار وارد کنند.

اما محمد حسن آخند رئیس الوزرای حکومت طالبان در سخنرانی اخیر خود گفت که طالبان متعهد تامین حقوق زنان در چوکات اسلام اند و در بخش تعلیم و آموزش هم تلاش‌های لازم انجام می‌دهند.

زن چشم سبز افغان "شربت گل" به ایتالیا پناهنده شد

شربت گل

شربت گل زن افغان که به دلیل نشر عکسش در مجلۀ نشنل جیوگرافیک شهرت جهانی کسب کرد به ایتالیا رسید.

دفتر ماریو دراگی، صدراعظم ایتالیا در بیانیه‌ای روز پنچشنبه (۴ اسد ۱۴۰۰) گفت که این کشور پروسۀ انتقال شربت گل را به ایتالیا پس از آن تنظیم کرد که او در این زمینه خواستار کمک شده بود.

شربت گل به عنوان یک دختر "چشم سبز" مهاجر افغان هنگامی به شهرت جهانی رسید که استیف مککوری عکاس معروف امریکایی در سال ۱۹۸۴ از او در یک کمپ مهاجرین در پاکستان عکس گرفت و عکسش در جلد مجلۀ نشنل جیوگرافیک نشر شد.

مقام‌های پاکستانی در سال ۲۰۱۴ شربت گل را به خرید کارت هویت جعلی پاکستانی متهم کردند و دستور اخراجش صادر شد.

او در سال ۲۰۱۶ به کابل رفت و مورد استقبال محمد اشرف غنی رئیس جمهور پیشین افغانستان قرار گرفت و کلید یک باب اپارتمان برایش داده شد.

ده ها کارمند وزارت امور زنان امروز در کابل تظاهرات کرده اند

تظاهرات شماری از زنان در کابل

ده ها تن از کارمندان وزارت امور زنان افغانستان امروز در کابل به تظاهرات پرداخته اند.

این تظاهرات در حالی صورت گرفته که امروز ۲۵ نوامبر، با روز جهانی منع خشونت علیه زنان مصادف است.

یک تن از این زنان معترض که از افشای نامش خودداری کرده، امروز در پیام ارسالی به رسانه ها گفت: "هدف اساسی ما بدست آوردن حق کار، حق تحصیل و آموزش، حق دسترسی زنان به مشارکت سیاسی در افغانستان است. در صورتیکه ادارۀ طالبان حقوق زنان را به رسمیت نشناسد و زنان در حاشیه قرار بگیرند، از جامعۀ جهانی می خواهیم تا کارمندان وزارت زنان را بطور مصون و آبرومندانه به کشورهای که مهاجر می پذیرند، انتقال دهد."

در این حال سازمان عفو بین الملل(امنیستی انترنشل) نیز در مورد وضعیت زنان در افغانستان ابراز نگرانی کرده و از طالبان خواسته تا به حقوق زنان و دختران، احترام بگذارند.

وزارت امورز زنان افغانستان در دو دهۀ گذشته در سراسر این کشور فعالیت داشت، اما با تسلط طالبان در ماه اگست بر افغانستان، با اینکه این وزارت رسماً لغو اعلام نشده، اما کارمندان آن از رفتن به کار منع شده اند و ساختمان این وزارت به ادارۀ امر به معروف و نهی از منکر طالبان داده شده است.

فعالیت بیشتر زنان تجارت پیشه در افغانستان متوقف شده است

آرشیف، شماری از زنان تجارت پیشه در ولایت تخار

شبکه زنان افغان برای انکشاف تجارت می‌گوید از چهار ماه بدینسو فعالیت بیشتر زنان تجارت پیشه متوقف شده است.

ممتاز یوسفزی رئیس این شبکه امروز دوشنبه (اول قوس) به رادیو آزادی گفت نظر به مشکلات اقتصادی و نبود بازار این خانم‌ها نمی‌توانند تولیدات داشته باشند.

به گفته وی زنان تجارت پیشه بیشتر در بخش‌های قالین بافی، صنایع دستی، مهره بافی، مکرومه بافی، خامک دوزی و دیگر بخش‌ها فعالیت داشتند و بیشتر تولیدات شان در بازار های داخل و خارج کشور به فروش می‌رسید.

خانم یوسفزی می‌گوید متوقف شدن کاروبار زنان تجارت پیشه روی وضعیت اقتصادی خانواده های شان نیز تاثیر منفی به‌جا می‌گذارد.

پیش از این اتاق تجارت و صنایع زنان در حکومت پیشین گفته بود که در حدود ۲۴۷۰ تن از زنان تجارت پیشه بصورت رسمی در ولایات مختلف فعالیت دارند و در حدود ۵۴۵۴۰ زن دیگر به‌صورت غیر رسمی و انفرادی در بخش تجارت فعالیت می‌کردند.

زنان زراعت‌پیشه در افغانستان با مشکلات اقتصادی روبه‌رو شده اند

آرشیف، شماری از زنان زراعت پیشه

اتحادیۀ زنان زراعت‌پیشۀ افغانستان می‌گوید زنان زراعت‌پیشه در ولایت‌های مختلف با مشکلات شدید اقتصادی روبه‌رو اند.

ممتاز یوسفزی، رئیس این اتحادیه امروز یکشنبه (۳۰ عقرب) به رادیو آزادی گفت که این زنان بیشتر در بخش خیشاوه، چیدن میوه و کاشت سبزیجات مصروف کار بودند.

او می‌گوید، این زنان که اکثراً بیوه و سرپرست خانواده های شان هستند بیشتر نیازمندی های شان را از طریق کار در مزرعه‌ها و باغ‌ها تأمین می‌کردند، اما پس از تحولات سیاسی در کشور کارهای شان را توقف داده اند.

به اساس معلومات این اتحادیه بیش از ۳۵۰۰ زن در مزرعه‌ها مصروف کار بودند که حالا بیشترشان با مشکلات اقتصادی روبه‌رو شده اند.

این در حالیست که حکومت پیشین برای شماری زیاد از زنان بیوه و بی‌بضاعت در بخش‌های زراعت و فارم‌های مرغداری زمینۀ کار را فراهم کرده و از آنان حمایت می‌کرد.

گردهمایی شماری از بانوان برای نقد کتاب 'خیابان؛ اعتراض و قدرت' در کابل

گردهمایی گروهی از دختران و زنان برای نقد کتاب زیر نام «خیابان؛ اعتراض و قدرت» در کابل گردهم آمدند.    

گروهی از دختران و زنان برای نقد کتاب زیر نام «خیابان؛ اعتراض و قدرت» در کابل گردهم آمدند.

وحیده امیری یکی از برگزار کنندگان این برنامه به رادیو آزادی گفت که اعضای حرکت خود جوش زنان مبارز افغانستان به روز پنجشنبه (۲۶ عقرب) این کتاب را نقد کردند.

به گفتۀ خانم امیری، به‌ طور کلی، محتوای این کتاب به دو بخش تقسیم شده است. بخش اول «قدرت و قربانی؛ اعتراضی که نداریم» نوشته‌ رامین کمانگر و بخش دوم «اعتراض و اعتراض ما» نوشته‌ شهیر سیرت است.

چنین نشست‌های فرهنگی زنان، پس از به قدرت سیدن طالبان در وسط ماه آگست در افغانستان، معمول نبوده است.

به دنبال به قدرت رسیدن دوبارۀ طالبان، شماری از زنان و دختران در برخی ولایت از جمله کابل چند بار در جاده‌ها اعتراض کردند و خواهان ارج‌گذاری طالبان به حقوق زنان و دختران شدند.

اما این زنان معترض گفته اند که افراد طالبان اعتراض‌های مسالمت آمیز آنان را در چند مورد به گونۀ خشونت آمیز سرکوب کرده اند.

پیش از این تصاویری از جریان خشونت افراد مسلح با شماری از زنان نیز در صفحات اجتماعی منتشر شده.

اما حکومت طالبان گفته است که با کسی خشونت نشده و تأکید می کند که پیش از راه اندازی اعتراض‌ها طالبان باید در جریان گذاشته شوند.

آی‌سی‌سی: از ادامه بازی های تیم کریکت دختران افغان اطمینان داده شده است

آرشیف، شماری از دختران حین بازی کریکت در ولایت هرات

شورای بین‌المللی کریکت "آی‌سی‌سی" می‌گوید، هر چند کریکت بورد افغانستان در باره دوام بازی‌های دختران افغان اطمینان داده، اما این شورای می‌گوید، آنها در این مورد چشم به راه اقدامات عملی اند.

اشتراک تیم کریکت افغانستان در بازی‌های جام جهانی بیست اوورهٔ کریکت زمانی به خطر افتاد که مقام‌های طالبان گفتند، حکومت به دختران ورزشکار افغان اجازه نمی‌دهد که کریکت بازی کنند.

بر اساس گزارش فرانس پرس جف الاردایس دیروز جمعه در شهر دوبی امارات متحدهٔ عرب به خبرنگاران گفت، کریکت بورد افغانستان به آنها گفته که بازی کریکت دختران ادامه خواهد یافت.

او افزود، آنها تاکنون از وضع ممنوعیت بر بازی کریکت دختران در افغانستان نشانه‌های را مشاهده نکرده اند.

به گفته الاردایس هدف این است که زنان و دختران در افغانستان اجازه بازی کردن کریکت را داشته باشند.

او گفت که شورای بین‌المللی کریکت پس از تغییرات سیاسی در افغانستان بطور منظم با کریکت بورد افغانستان در تماس بوده و با گذشت زمان همه چیز برملا می‌شود.

پشتنه درانی رئیس "لیرن افغانستان" یکی از برندگان جایزه بنیاد تالبرگ شد

پشتنه درانی، رئیس اجرایی ادارۀ موسوم به "لیرن افغانستان"

پشتنه درانی، رئیس اجرایی ادارۀ موسوم به "لیرن افغانستان" به عنوان یکی از برندگان جایزۀ سال ۲۰۲۱ کتگوری "رهبر نوظهور" بنیاد تالبرگ شناخته شد.

این بنیاد دیروز در حساب توییترش نوشت که پشتنه به خاطر تلاش‌ها برای ترویج آموزش آنلاین به کودکان، برندۀ این جایزه شده.

او در ویدیوی که در توییتر تالبرگ پخش شده، چنین گفته است: "ما با ۵ مکتب دیجیتال و ۹۰۰ شاگرد آغاز کردیم. در ۳ یا ۴ سال گذشته بسیار رشد کردیم و شمار دختران به ۷ هزار رسید. ۱۸۰۰ مکتب داشتیم. ۵ مکتب روستایی نیز داشتیم. در ماه آگست همۀ این‌ها از دست رفتند. یقیناً که ناامید کننده است."

هدف بنیاد تالبرگ آنست تا مردم را به دگراندیشی و کار متفاوت در مورد مسائل جهانی که حال و آیندۀ شان را شکل می‌دهد، ترغیب کند.

به دنبال سقوط افغانستان به دست طالبان، میلیون‌ها دختر و زن از حق آموزش و کار محروم شدند.

از وضع ممنوعیت بر آموزش دختران از سوی طالبان در افغانستان ۵۳ روز گذشت.

اما در این اواخر حکومت طالبان در چند ولایت محدود از جمله بلخ و هرات به دختران و زنان حق آموزش داده است.

سناتوران زن امریکا از بایدن، خواستار رسیدگی به وضعیت زنان افغان شدند

سناتوران زن در امریکا که متشکل از احزاب دموکرات و جمهوریخواه ایالات متحده اند در نامه ای از جو بایدن، خواسته اند که برای وضعیت زنان و دختران افغانستان طرحی را ترتیب کند.     

تمامی ۲۴ سناتور زن از احزاب دموکرات و جمهوریخواه ایالات متحده در نامه ای از جو بایدن، رئیس جمهور این کشور خواسته اند که برای رسیدگی به وضعیت به گفتۀ آن ها «ناگواری» که زنان و دختران افغان رو به رو استند، طرحی را ترتیب کند.

آنان گفته اند که بیرون شدن امریکا از افغانستان، دست آوردهای زنان و دختران این کشور را که به دشواری کسب شده، به خطر میاندازد.

در بخشی از این نامه که دیروز سناتوران پای آن امضا کردند، آمده است که رهبران طالبان وعده کرده بودند که در حاکمیت آنان با زنان درست رفتار خواهد شد، اما به گفتۀ سناتوران امریکایی، طالبان به این تعهد شان پایبند نیستند.

بلال کریمی، یکی از معاونان سخنگوی حکومت طالبان در صحبت با رادیو آزادی این سخنان سناتوران امریکا را رد کرد و گفت که طالبان به حقوق زنان و دختران افغان ارج می گذارند.

این در حالی است که شماری از فعالان زن در کابل می گویند در نامۀ که دیروز به هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما سپردند، خواسته اند که این سازمان در بارۀ نقض حقوق زنان و دختران از سوی طالبان نباید خاموش بماند.

بنیاد پت تیلمن جایزۀ قهرمان سال ۲۰۲۱ را به فوزیه کوفی اهدا کرد

فوزیه کوفی سیاستمدار و فعال حقوق زن در افغانستان

بنیاد پت تیلمن (Pat Tillman) جایزۀ قهرمان سال ۲۰۲۱ این بنیاد را به فوزیه کوفی سیاستمدار و فعال حقوق زن در افغانستان، اهدا کرد.

این بنیاد گفته که بانو کوفی به خاطر فعالیت در بخش صلح و دفاع از حقوق زنان برندۀ این جایزه شناخته شده است.

فوزیه کوفی شامل ترکیب اعضای تیم مذاکره کنندۀ دولت پیشین افغانستان بود و در مذکرات با طالبان حضور داشت.

او اندکی پس از سقوط کابل به دست طالبان در پانزدۀ اگست، به بیرون از افغانستان رفت.

بنیاد پت تیلمن که نشست هایی را برای ارج­گذاری از نظامیان متفاعد امریکا برگزار می کند، روز پنجشنبه (۱۳ عقرب) از فعالیت های بانو کوفی ستایش کرد.

در این نشست از کسانی هم یاد آوری شد که در ماموریت انتقال افراد از افغانستان نقش داشتند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG