لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۲۱

جهان

چین: امریکا با تصمیمش روح مسابقات المپیک زمستانی ۲۰۲۲ را نقض کرده است

بیرق های ملی ایالات متحده امریکا و چین

چین، ایالات متحده را متهم کرده که با تصمیم گیری در مورد نفرستادن دپلومات‌ها یا نمایندگان رسمی به مسابقات المپیک زمستانی ۲۰۲۲ در پیکنگ روح این بازی‌ها را نقض کرده.

ژاو لیان، سخنگوی وزارت خارجۀ چین امروز سه‌شنبه (۷ دسمبر ۲۰۲۱) به خبرنگاران در پیکنگ گفت که واشنگتن تلاش می‌کند به گفتۀ او بر بنیاد تعصب ایدئولوژیک و دروغ و شایعه در این رویداد ورزشی معتبر مداخله کند.

جن ساکی، سخنگوی قصر سفید گفته است که تصمیم نفرستادن دیپلومات‌ها یا نمایندگان رسمی به مسابقات المپیک زمستانی به خاطر نسل کشی جاری، جنایات علیه بشریت و دیگر بدرفتاری‌های حقوق بشری در منطقۀ شنجن، گرفته شده.

قرار است که این مسابقات در چهارم ماه فبروری سال آینده آغاز شود.

وزارت خارجۀ ایالات متحده گفته است که بیش از ۲ میلیون تن از اویغور‌ها و دیگر اقلیت‌ها در بازداشتگاه‌ها در منطقۀ شنجن زندانی شده اند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

واکنش زلنسکی به ادعای امریکا: تنش‌ با روسیه افزایش نیافته است

ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین

ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین، این ادعای امریکا را رد کرده که گویا روسیه بر اوکراین به زودی حمله می‌کند.

زلنسکی دیروز (۲۸ جنوری) به خبرنگاران در کیف گفت که تنش‌ها با روسیه افزایش نیافته اما تاکید کرد که در مورد بیشتر شدن تنش‌ها با آن کشور پیش‌بینی کرده نمی‌تواند.

این واکنش پس از آن صورت گرفت که شماری از مقام‌های امریکایی در هفته‌های گذشته هشدار داده اند که روسیه قصد اشغال اوکراین را دارد.

اما رئیس جمهور زلنسکی به خاطر ایجاد آرامش در کشورش، این ارزیابی را رد کرده است.

پس از آنکه اضافه از ۱۰۰ هزار نظامی روسی در نزدیکی مرز با اوکراین مستقر شدند، امریکا و کشورهای اروپایی هشدار داده اند که هر گونه اقدام برای حمله بر اوکراین، پیامدهای جدی برای مسکو خواهد داشت.

یک نامه پس از ۵۱ سال و ۹ ماه از پولند به لیتوانیا رسید

بیرق های ملی پولند و لیتوانیا

یک نامه با گذشت بیش از ۵۰ سال، از پولند به لیتوانیا رسید.

این نامه عنوانی یک دختر ۱۲ ساله در لیتوانیا، از سوی همکار قلمی‌اش به نام ایوا Ewa، در ماه مارچ سال ۱۹۷۰ از پولند ارسال شده بود.

در این نامه از سوی ایوا شکایتی نوشته شده که پس از این، بس‌ها به روستایش نمی‌آیند و او مجبور است در هوای منفی ۲۳ درجه سانتی‌گیرید، پیاده به شهر برود.

گینوویفا Genowefa، در لیتوانیا که اکنون بیش از ۶۰ سال عمر دارد، این نامه را دیروز (۲۸ جنوری) در یافت کرد. او گفته که ایوا را خیلی کم به خاطر دارد زیرا هنگامی که از او پاسخی دریافت نکرد، ارسال نامه را برای او توقف داد.

گینوویفا افزوده که به تازگی تصور کرد کسی با او شوخی می‌کند زیرا دور از امکان به نظر می‌رسد که یک نامه برای رسیدن میان دو کشور همسایه، ۵۱ سال و ۹ ماه زمان گیرد.

تظاهرات برخی شهروندان ایرانی: طالبان آب بند کمال خان به ایران را جاری کند

بند کمال خان

گزارش‌ها می‌رسانند که شماری از شهروندان ایران در امتداد مرز با افغانستان در نزدیک ولایت نیمروز مظاهره کرده و از حکومت طالبان خواستند که بگذارند آب بند کمال خان به ایران جاری شود.

معترضان در جریان تظاهرات راه تجاری ابریشم بین ایران و افغانستان را به روی ترافیک بستند.

بند کمال خان در ولایت نیمروز در ماه مارچ پارسال توسط محمد اشرف غنی رئیس جمهور مخلوع افغانستان افتتاح شد.

آقای غنی گفته بود که اگر ایران می‌خواهد از آب افغانستان استفاده کند در بدل‌اش پول و یا نفت بدهد.

رسانۀ دولتی صدا و سیمای ایران هفته گذشته به نقل از سید حسن مرتضوی معاون سفارت آن کشور در کابل خبر داد که طالبان آب بند کمال خان را به‌سوی ایران رها کردند، اما سپس طالبان این خبر را رد کردند.

به گزارش خبرنگار رادیو آزادی، معترضان خشمگین ایرانی شیشه‌های وسایط اموال تجاری را در مرز شکستند و به دنبال آن شماری از باشنده‌گان و راننده‌گان در شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز دست به اعتراض زده و خواستار غرامت از معترضان ایرانی شدند.

امریکا بار دیگر از روسیه خواست که نیروهایش را از مرز اوکراین دُور کند

نیروهای روسی

ایالات متحده بار دیگر از روسیه خواست که نیروهایش را از مرز اوکراین دُور کند.

با وجود آن‌که روسیه دوباره اطمینان داده است که جنگ را آغاز نخواهد کرد، اما نگرانی‌هایی وجود دارد که این کشور برای حمله به اوکراین آماده‌گی می‌گیرد.

جان سولیوان سفیر ایالات متحده در مسکو امروز جمعه گفت که واشنگتن منتظر است تا در پیوند به حل دیپلوماتیک بحران اوکراین پاسخ پیشنهادات کتبی‌اش را از روسیه دریافت کند.

او ابراز امیدواری کرد که زمینه برای ملاقات دیپلوماتان امریکایی و روسی فراهم شود.

آقای سولیوان گفت که دیپلوماسی یگانه راه برای گام گذاشتن به جلو است، اما هشدار داد که این در صورتی ممکن است که روسیه استحکامات نظامی خود را در نزدیک مرز اوکراین بردارد.

پس از آن‌که روسیه بیش از ۱۰۰رهزار تن از نیروهایش را در نزدیک مرز اوکراین مستقر کرد، بسیاری از مقام‌های غربی هشدار دادند که روسیه برای حمله به اوکراین آماده‌گی می‌گیرد، اتهامی که مسکو رد کرده‌است.

دیدبان حقوق بشر حکمِ جدید حبس نرگس محمدی را محکوم کرد

نرگس محمدی مدافع برجستۀ حقوق بشر ایران

دیدبان حقوق بشر، حکم محکمۀ ایران در مورد نرگس محمدی یکی از زنان پیشتاز حقوق بشر را نکوهش کرده و خواهان رهایی فوری و بدون قید و شرط او شده است.

تارا سپهری فر پژوهشگر بخش ایران در این سازمان در یک اعلامیه که دیروز (جمعه، ۲۸ جنوری) پخش شد، گفته که بازداشت ظالمانه نرگس محمدی و تحقیق از او از یکسو و حکم غیر عادلانه زندان، در حالی که محمدی از بند رها شده بود، نشان می‌دهد که این اقدام‌ها به هدف خاموش ساختن او صورت می‌گیرد.

تقی رحمانی همسر نرگس محمدی، به دیدبان حقوق بشر گفته که همسرش به اتهام برگزاری یک نشست بر ضد امنیت ملی ایران به ۶ سال زندان و به اتهام بر هم زدن نظم عامه به دو سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

از سوی دیگر، شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل ایران، حکم محکمه در مورد نرگس محمدی را غیر عادلانه دانسته و آنرا نکوهش کرده است.

نرگس در ماه نومبر سال ۲۰۲۱ پس از آن بازداشت شد که در نشست یادبود از یک قربانی اعتراض‌های سال ۲۰۱۹ که به دست نیرو‌های امنیتی ایران کشته شد، اشتراک کرده بود.

ارقام تازه: شمار پناهجویان افغان در کشور های اروپایی افزایش یافته است

شماری از پناهجویان در اروپا

ارقام تازه نشان می‌دهد که شمار پناهجویان افغان در کشور های اروپایی افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری «DPA» جرمنی، صرف در ماه نومبر گذشته بیش از ۷۱ هزار درخواست پناهنده‌گی در کشورهای اروپایی به‌شمول کشور های عضو اتحادیۀ اروپا ثبت شده که نسبت به ماه اکتوبر ۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

یک مقام اتحادیۀ اروپا امروز جمعه گفت که از زمان بحران مهاجرین در سال ۲۰۱۶، این دومین ارقام بلند پناهجویان است.

افغان‌ها بخش اعظم گروه پناهجویانِ را که در کشورهای اروپایی درخواست پناهنده‌گی کرده تشکیل می‌دهند، یعنی حدود ۱۳ هزار درخواست مربوط به افغان‌ها است.

با حاکم شدن دوبارۀ طالبان بر افغانستان در ماه آگست روند مهاجرت افغان‌ها تشدید یافته است.

از آن زمان به بعد در جریان عملیات تخلیه از افغانستان، ده‌ها هزار افغان که عمدتاً با نیروهای بین‌المللی و حکومت‌های غربی کار کرده بودند و با خطر روبه‌رو بودند، بیرون کشیده شدند.

یک منبع ارشد حکومت قطر دیروز به خبرگزاری رویترز گفت که این کشور پروازهای تخلیه را از افغانستان از سرگرفته است.

جام جهانی کرکت زیر ۱۹ سال؛ امروز شش تیم در برابر هم قرار می‌گیرند

تیم کرکت زیر ۱۹ سال پاکستان

در ادامۀ رقابت‌های جام جهانی کرکت زیر ۱۹ سال، امروز آسترالیا در برابر پاکستان، یوگندا در مقابل پاپوا نیوگینی و امارات متحدۀ عربی در برابر ویست اندیز بازی می‌کند.

تیم کرکت زیر ۱۹ سال افغانستان در یک بازی نفس‌گیر در کوارتر فاینل این رقابت‌ها، سریلانکا را دیشب شکست داد و راهش را به دور نیمه نهایی باز کرد.

فرید هوتک سخنگوی کرکت بورد افغانستان به رادیو آزادی گفت که تیم کرکت زیر ۱۹ سال این کشور برای بازی نیمه نهایی نیز آماده‌گی کامل گرفته است.

جام رقابت‌های یک روزۀ کرکت زیر ۱۹ سال در ۱۴ ماه جنوری در ویست اندیز آغاز شد و تا ۵ فبروری ادامه خواهد یافت.

خواست وزیر خارجۀ امریکا از حکومت بلاروس: زندانیان سیاسی را فوراً رها کنید

انتونی بلینکن وزیر خارجۀ امریکا

وزیر خارجۀ امریکا از حکومت بلاروس خواسته است که زندانیان سیاسی را بدون قید و شرط فوراً رها کند.

انتونی بلینکن در بیانیه‌ای که اواخر دیروز نشر شد گفت، از زمان انتخابات ریاست جمهوری بلاروس در آگست سال ۲۰۲۰ ، بیش از یک هزار زندانی سیاسی در بند استند و به‌گفتۀ او ده‌ها هزار بلاروسی بی‌گناهِ دیگر زندانی بوده‌اند.

بلینکن افزوده است که ایالات متحده در هماهنگی با متحدین و شریکانش تا حال ۵ دَور تحریم‌ها را بر مقام‌ها و حامیان به‌گفتۀ او "رژیم بی‌رحم بلاروس" وضع کرده‌است.

وزیر خارجۀ امریکا در ادامه گفته، تا زمانی‌که مقام‌های بلاروس سرکوب بی‌باکانۀ مردم این کشور را توقف ندهند و زندانیان سیاسی را بدون قید و شرط رها نکنند، تحریم‌ها دُور نخواهند شد.

الکساندر لوکاشینکا در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس در ماه آگست سال ۲۰۲۰ ادعای پیروزی کرد و به دنبال آن اعتراض‌های سراسری در آن کشور به راه انداخته شد.

بسیاری از مردم بلاروس و شماری از حکومت‌های غربی این انتخابات را پر از تقلب خوانده‌اند، اما مقام‌های بلاروس این اتهام را رد می‌کنند.

بسیاری از شهروندان آن کشور به دلیل شرکت در اعتراض‌ها محاکمه شدند.

شماری زیادی از اعضای رهبری مخالفان در بلاروس زندانی شده و یا مجبور به تبعید شده‌اند.

مسکو: در باره نگرانی‌های امنیتی خود از جانب امریکا «پاسخ مثبت» نگرفته ایم

کرملین

روسیه می‌گوید، در باره نگرانی‌های امنیتی خود بر سر اوکراین، از جانب ایالات متحده «پاسخ مثبت» نگرفته است.

اما گفته که زمینه برای ادامه دیالوگ بر سر چند موضوع وجود دارد.

طوری‌که انتظار می‌رفت، ایالات متحده و ناتو روز چهارشنبه درخواست مسکو را برای بستن دایمی دروازه‌ها به عضویت اوکراین به ناتو رد کردند و گفتند، استقرار نیروها و تجهیزات نظامی متحدان در اروپای شرقی غیر قابل مذاکره است.

امریکا در نامهٔ به مسکو آن‌چه را که یک مسیر جدی دیپلوماتیک برای حل بحران اوکراین خوانده، بیان کرده‌است.

اکنون تمرکز روی موضوعی است که رئیس جمهور پوتین به پیشنهاد ایالات متحده چه پاسخ خواهد داد.

دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین اعلام کرد که رد خواسته‌های اصلی روسیه از سوی امریکا برای حل‌ بحران اوکراین، جای خوش‌بینی اندکی باقی گذاشته، اما ادامه مذاکرات همچنان امکان‌پذیر است.

پس از درگیری‌های مرزی تاجکستان و قرغزستان به آتش بس توافق کردند

گفت‌وگوها میان مقام‌های تاجکستان و قرغزستان در مورد درگیری‌های مرزی

مقام‌ها در قرغزستان و تاجکستان پس از یک درگیری مرزی امروز جمعه روی آتش بس توافق کردند.

کمیتۀ دولتی امنیت ملی تاجکستان گفته که دو غیر نظامی در این درگیری کشته و ۱۰ تن شامل شش عضو نیروهای امنیتی و چهار غیر نظامی زخمی شده‌اند.

وزارت صحت قرغزستان گفته است که ۱۲ زخمی به شفاخانه منتقل شده‌اند.

وزارت حالات اضطراری گفته که بیش از ۲،۴۰۰ شهروند قرغزستان از ساحۀ درگیری تخلیه شده‌اند.

بر اساس گزارش رسانه‌ها در تاجکستان، روستایان تاجک در نزدیک محل درگیری نیز تخلیه شده‌اند.

دو طرف دیروز یک‌دیگر را به بستن سرکِ که به مرز منتهی می‌شود و آغاز تیراندازی متهم کرده بودند.

درگیری مشابه میان آن‌ها در سال گذشته ده‌ها کشته بر جا گذاشته بود.

مطالعات تازه: دوز اضافی واکسین کرونا خطر بستری شدن و مرگ‌ومیر را کاهش می‌دهد

تطبیق واکسین ضد ویروس کرونا

مطالعات تازه از ایالات متحده و بریتانیا شواهد اضافی را ارائه کردند که نشان می‌دهند، دوز اضافی واکسین ضد کرونا خطر بستری شدن در شفاخانه‌ها و مرگ‌ومیر را کاهش می‌دهد.

اداره امنیت صحی بریتانیا دیروز پنجشنبه گفت که واکسین تقویتی خطر مرگ ناشی از اومیکرون نوع جهیش‌یافته ویروس کرونا در مردمانی دارای سنین ۵۰ و بالاتر از آن را کم می‌سازد.

در این حال مرکز کنترول و جلوگیری از امراض ایالات متحده نتایج یک مطالعه دیگر را منتشر کرده که نشان می‌دهند، تزریق واکسین سوم فایزر-بیو ان تیک (Pfizer/BioNTech) یا مدرنا (Moderna) به‌طور قابل توجهی خطر بستری شدن در بیمارستان را در افراد دارای نقص ایمنی کاهش می‌دهد.

جرمنی و امریکا: اگر بر اوکراین حمله شود، 'نورد استریم۲' را هدف قرار می‌دهیم

پایپ‌لاین گاز نورد ستریم ۲

جرمنی و ایالات متحده هشدار دادند که اگر روسیه بر اوکراین حمله کند، آن‌ها پایپ‌لاین گاز نورد استریم دو، را هدف قرار خواهند داد.

آنالنا بربوک، وزیر خارجۀ جرمنی به پارلمان آن کشور دیروز گفت که ما در حال کار روی یک بسته قوی از تحریم‌ها با متحدان غربی هستیم و پایپ‌لاین گاز نورد استریم دو را هم شامل می‌شود.

او افزود که روسیه در صورت حمله، با عواقب جدی مواجه خواهد شد.

پایپ‌لاین گاز نورد استریم دو با طول ۱،۲۲۵ کیلومتر که گاز روسیه را از طریق بحیرۀ بالتیک به جرمنی انتقال می‌دهد، آمادۀ فعالیت است، اما مراحل قانونی آن باقی مانده است.

از سوی دیگر ویکتوریا نولاند معاون امور سیاسی وزارت خارجۀ امریکا به خبرنگاران گفته است که اگر روسیه بر اوکراین حمله کند، کار این پایپ‌لاین پیش نخواهد رفت.

بلینکن: اگر روسیه راه تجاوز به اوکراین را برگزیند، با عواقب عظیم مواجه خواهد شد

انتونی بلینکن وزیر خارجۀ طالبان

وزیر خارجۀ امریکا می‌گوید، اگر روسیه راه تجاوز به اوکراین را انتخاب کند، با عواقب عظیم روبه‌رو خواهد شد.

انتونی بلینکن این سخن را در مصاحبۀ اختصاصی با رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی دیروز گفت.

آقای بلینکن از مسکو خواست که برای پایان دادن به بحرانی‌که با اوکراین و غرب در حال شکل گرفتن است، به دیپلماسی رو آورد.

وی افزود: "ما بسیار آگاهانه عمل می‌کنیم و هر کاری از دستمان بر می‌آید انجام می‌دهیم تا به مسکو بفهمانیم که دو راه در پیش دارد: مسیر دیپلوماسی و گفت‌وگو برای حل مسالمت‌آمیز اختلاف‌ها، یا مسیر تجاوز که در این صورت با پیامدهای عظیمی روبه‌رو خواهد شد."

آقای بلینکن در ادامه گفت، واشنگتن هنوز هم نمی‌داند که فیصلۀ نهایی کرملین در مورد اوکراین و در بارۀ تغییر در ساختار امنیتی اروپا چی خواهد بود.

مسکو خواستار توقف گسترش ناتو به جمهوری‌های شوروی سابق مانند گرجستان و اوکراین است و همچنان می‌خواهد که ناتو نیروها و تسلیحات‌اش را از مناطقی در شرق اروپا بیرون کند که پیش از انکشاف ناتو در سال ۱۹۹۹ جابه‌جا شده بودند.

یک غیر نظامی در تیراندازی نیروهای امنیتی تاجکستان و قرغزستان کشته شد

بی‌جا شده‌گان قرغزی پس از جنجال نیروهای قرغزستان و تاجکستان در مناطق کرزی

مقامات تاجکستان و قرغزستان می‌گویند که دست کم یک غیر نظامی پس از آن کشته و ۲۱ تن زخمی شدند که نیروهای امنیتی دو کشور در منطقۀ مورد مناقشۀ مرزی به تیراندازی پرداختند.

مقام‌های امنیتی در تاجکستان به رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی دیروز گفتند که یک غیر نظامی تاجک کشته و ۱۷ تن دیگر زخمی شده‌اند.

دو طرف یکدیگر را به بستن سرکِ که به مرز منتهی می‌شود و آغاز تیراندازی متهم کرده‌اند.

وزارت صحت قرغزستان به نقل از یک مقام صحی محلی گفته که چهار سرباز قرغزی پس از زخمی شدن به شفاخانه منتقل شدند.

وزارت حالات اضطراری قرغزستان گفته است که روستایان قرغزی بر اثر درگیری منطقه را ترک کرده‌اند.

بر اساس گزارش رسانه‌ها در تاجکستان، روستایان تاجک نزدیک به محل درگیری نیز تخلیه شده‌اند.

سازمان پیمان امنیت جمعی که تاجکستان و قرغزستان عضویت‌اش را دارند گفته که سکرتر جنرالِ این سازمان با مقام‌های نظامی این دو کشور در بارۀ توقف درگیری گفت‌وگو کرده‌است.

اولین بازی رقابت‌های لیگ برتر کرکت پاکستان امروز برگزار می‌شود

تيم کرکت کراچی کینگز

اولین بازی رقابت‌های لیگ برتر کرکت پاکستان امروز در استدیوم ملی شهر کراچی برگزار می‌شود.

این بازی میان تیم‌های کراچی کینگز و ملتان سلطان ساعت هفت‌ونیم شام به وقت افغانستان آغاز می‌شود.

در این رقابت‌های لیگ برتر ستاره‌های کرکت افغانستان، محمد نبی عیسی‌خیل، راشد خان، حضرت‌الله زازی، رحمان‌الله گربز و نور احمد لکنوال هم در تیم‌های مختلف پاکستان بازی می‌کنند.

این رشته بازی‌ها برای یک ماه دوام می‌کند، یعنی تا ۲۷ ماه فبروری.

رقابت‌های لیگ برتر پاکستان از سال ۲۰۱۶ میلادی آغاز شده‌اند.

این بازی‌ها در گذشته در امارات متحده عربی برگزار می‌شد.

اما امسال در داخل پاکستان در نظر گرفته شده‌اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG