لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۵۱

استقبال مردم از عادی شدن و ازسرگیری پروازهای شرکت‌های هوایی افغانستان


میدان هوایی کابل

شرکت‌های هوایی افغانستان پروازهای عادی خود به برخی از کشورها را از سر گرفتند.

شهروندان افغانستان از آغاز دوبارۀ پروازهای عادی شرکت‌های هوایی افغانستان به برخی از کشورها استقبال می‌کنند.

شرکت‌های هوایی افغانستان از جمله کام ایر و آریانا افغان در اعلامیه‌های جداگان از سرگیری پروازهای عادی خود به برخی کشورها را خبر داده اند.

روز گذشته مقام‌های وزارت خارجه هند هم از انتقال حدود ۱۰۰ شهروند هندو و سیک افغانستان و ده شهروند آن کشور از کابل به دهلی نو خبر دادند.

شماری از مسافران در حال فرود آمدن از یکی طیاره مسافربری شرکت هوایی کام ایر
شماری از مسافران در حال فرود آمدن از یکی طیاره مسافربری شرکت هوایی کام ایر

انتقال این افراد در پرواز ویژه‌ای شرکت خصوص هوایی کام ایر صورت گرفته است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجۀ حکومت طالبان نیز در تویتی گفته است که در برگشت این پرواز ۸۵ شهروند افغانستان که در هند بند مانده بودند و کمک‌های صحی هند به شفاخانۀ اندرا گاندی نیز به کابل انتقال یافته اند.

در همین حال سهراب امینی معاون آمریت شرکت تجارتی کام ایر به رادیو آزادی گفت که پروازهای این شرکت به برخی کشورها آغاز شده است.

او گفت:‌ "ما فعلاً همه روزه یک پرواز به دبی داریم از کابل به دبی هفته چهار پرواز از کابل به ابوظبی داریم هفته پنج پرواز از کابل به اسلام آباد داریم و در آینده‌های نزدیک ما پروازهای خود را به استانبول، انقره و تاشکند آغاز می‌کنیم. دیگه قیمت‌ها هم بسیار کاهش یافته در حالت نارمل خود آمده".

پیش از این شرکت هوایی آریانا افغان هم از آغاز پروازهایش به امارات متحدۀ عرب و برخی کشورهای دیگر خبر داده بود.

شماری از شهروندان با استقبال از این روند می‌گویند که عادی شدن پروازها بخشی از مشکلات مردم را حل خواهد کرد.

فیصل و نظیفه، دو تن از شهروندان افغانستان به رادیو آزادی گفتند: "خیلی خوشحالیم که پروازها آغاز شد تا بتوانیم بزودی همین کارهایی که از طریق پروازها به کشورها میشه را حل بکنیم".

"حالا که پروازها باز شده بخصوص تجار و اقتصاد افغانستان بسیار زیاد خوب شد همان پرامبلمی که بوجود آمده بود از بین رفت".

در این در حالیست که پس از حاکمیت طالبان در افغانستان پروازهای عادی شرکت‌های هوای افغانستان و شرکت‌های هوایی خارجی از افغانستان متوقف شده بود و زیادی از افغانان در کشورهای دیگر و کابل منتظر آغاز این پروازها بودند.

خبر عادی شدن پروازهای بین المللی به افغانستان در حالی به گوش می‌رسد که تاهنوز مسؤولیت کنترول میدان هوایی کابل به شرکت یا کشور خاصی سپرده نشده است.

میدان هوایی کابل
میدان هوایی کابل

مسؤولان وزارت ترانسپورت و هوانوردی ملکی حکومت طالبان می‌گویند که گفت‌وگوها با چند شرکت بیرونی بخاطر کنترول میدان هوایی کابل جریان دارد.

امام الدین احمدی، سخنگوی وزارت ترانسپورت و هوانوردی حکومت طالبان به رادیو آزادی گفت: "باچند شرکت درحال صحبت هستیم به نهایی‌اش نزدیک هستیم هنوز نهایی نشده ما شرایط خود را داریم از جمله شرایط این است که باید به استندرد اکو باشد، سازمان اکو، همچنان قابل قبول به دنیا باشد و ترینینگ تیم تخنیکی ما است که ای در او شامل باشد".

به گفتۀ آقای احمدی، پس از آغاز حاکمیت طالبان بر افغانستان بشمول پروازهای چارتر شده روزانه بین ۱۰ تا ۱۵ پرواز داخلی و خارجی صورت می‌گیرد.

اما تا به حال هیچ شرکت هوایی خارجی پروازهای عادی خود را به افغانستان از سر نگرفته است.

XS
SM
MD
LG