لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۳ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۴۸

پنتاگون می‌گوید هیچ نیروی امریکایی به خاطر حمله مرگبار کابل مجازات نخواهند شد


بستگان ده غیرنظامی که در حمله هواپیمای بدون سرنشین ایالات متحده امریکا در کابل کشته شدند در اطراف دو موتر تخریب شده تجمع کرده اند. این حمله در ۲۹ آگست ۲۰۲۱ صورت گرفت. ارتش ایالات متحده امریکا بعداً اعتراف کرد که این حمله یک اشتباه غم انگیز بوده است. August 30, 2021

پس از نزدیک به چهار ماه وزارت دفاع امریکا گفته است، هیچ سرباز یا مقام امریکایی در مورد حمله هواپیمای بدون سرنشین بر یک موتر غیرنظامیان افغان در کابل، حساب‌ده نخواهد بود.

جان اف کربی سخنگوی پنتاگون در یک نشست خبری ناوقت دوشنبه (۲۲ قوس ۱۴۰۰) گفت که لوید آستین وزیر دفاع امریکا، توصیه‌های جنرال کلارک و جنرال کنت مکنزی را تأیید کرد که در آن هیچ‌گونه توصیه‌‌ای برای حساب‌دهی نظامیان امریکایی دخیل در آن عملیات وجود نداشته است.

آقای کربی افزود که اگر آنان در بررسی‌های خود، متوجه می‌شدند که در این عملیات رهبری ضعیف، کار عمدی یا سهل‌انگاری وجود داشته و یاهم رفتار مجرمانه‌یی وجود می‌داشت، قطعاً بررسی‌های دیگری را آغاز می‌کردند: "اگر وزیر معتقد بود که در مورد حمله هوایی ۲۹ اگست، پاسخگویی لازم و ضروری است، قطعاً از این نوع تلاش‌ها حمایت می‌کرد."

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده امریکا
جان کربی سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده امریکا

آقای کربی به نقل از مقام‌های نظامی امریکایی می‌گوید که این حمله یک اشتباه غم انگیز بود و به علت سوء رفتا و یا هم سهل انگاری رخ نداده است.

در آخرین روزهای بیرون شدن نیروهای امریکایی از افغانستان، در ۲۹ آگست نیروهای هوایی امریکایی یک موتر حامل چندین سرنشین را در نزدیکی میدان هوایی کابل هدف گرفتند: به دنبال حملۀ خونین انتحاری در یکی از دروازه‌های نظامی میدان هوایی بین‌المللی کابل در بیست و ششم ماه آگست سال روان میلادی که به کشتن بیش از ۱۷۰ غیرنظامی افغان و ۱۳ نظامی امریکایی انجامید، دو روز پسانتر نظامیان و استخبارات امریکا بر این باور بودند که این موتر با شاخۀ خراسان دولت اسلامی یا داعش، مرتبط است.

باوری که سپس نادرست ثابت شد. موتر هدف قرار گرفته از اعضای داعش نه بلکه مربوط به یک امدادگر بود.

در آن حمله که در بیست و نهم ماه اگست انجام شد ده عضو یک خانواده، شامل هفت کودک جان باختند.

ایالات متحده پس از آن حمله هیئتی را برای بررسی رویداد موظف ساخت.

ایمل احمدی عضو خانواده قربانی که در آن حمله خواهرزاده‌ها و یک کودک خردسال خود را از دست داده است، در صحبت با رادیو آزادی می‌گوید، آنان خواهان مجازات عاملان رویداد بودند و هستند اما وقتی امریکا نمی‌خواهد کاری کند، آنان نمی‌توانند با امریکا که یک کشور ابر قدرت است، درگیر شوند: "امریکا یک کشور ابر قدرت است و ما نمی‌توانیم همراهش ایستادگی کنیم، ما چند بار گفتیم اشخاصی که این کار را انجام دادند باید تنبیه شود که در آینده این کار انجام نشود اما این بار هم امریکا گفته این اشخاص قابل تنبیه نیستند."

ادا احمدی ۷ ساله، همراه با پسران کاکایش در کنار قبر فرزاد ۱۲ ساله خویشاوند شان که قربانی حمله هواپیمای بدون سرنشین ایالات متحده شد ایستاده اند و برای وی دعا می‌کنند. این حمله که در ۲۹ آگست صورت گرفت منجر به کشته شدن ۱۰ غیرنظامی، از جمله هفت کودک در شهر کابل شد. ۷ نوامبر ۲۰۲۱
ادا احمدی ۷ ساله، همراه با پسران کاکایش در کنار قبر فرزاد ۱۲ ساله خویشاوند شان که قربانی حمله هواپیمای بدون سرنشین ایالات متحده شد ایستاده اند و برای وی دعا می‌کنند. این حمله که در ۲۹ آگست صورت گرفت منجر به کشته شدن ۱۰ غیرنظامی، از جمله هفت کودک در شهر کابل شد. ۷ نوامبر ۲۰۲۱

با این حال جان کربی سخنگوی وزارت دفاع امریکا افزود که وزارت دفاع کشورش عمیقاً به دنبال چگونگی انتقال خانواده قربانی به ایالات متحده است- خواستی که بازماندگان این خانواده نیز پیش از این در گفت‌وگو با رادیو آزادی مطرح کرده بودند.

این در حالی است که چندی پس از آن حمله، جنرال کنت مکنزی، رئیس فرماندهی ستاد مرکزی ایالات متحده، حمله ۲۹ آگست را به عنوان یک "اشتباه غم انگیز" توصیف کرد.

این حمله در روزهای پایانی تخلیه کابل به رهبری ایالات متحده پس از به دست گرفتن کنترل کابل توسط طالبان صورت گرفت.

XS
SM
MD
LG