لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۱۷

خبر ها

برنامه جهانی غذا: حدود ۹۸ درصد افغان‌ها غذای کافی ندارند

برنامه جهانی غذا: از هر ده خانواده در افغانستان هفت خانواده غذا را قرض می‌گیرند که این وضعیت آنها را فقیرتر می‌سازد.

بر اساس گزارش تازه برنامه جهانی غذا، تقریباً همه افغان‌ها به اندازه کافی غذا ندارند و فروپاشی اقتصادی تحت تسلط طالبان می‌تواند در سال آینده به یک فاجعه بشری در افغانستان منجر شود.

تامسن فیری سخنگوی این برنامه دیروز(سه‌شنبه ۱۴ دسمبر) در یک کنفرانس خبری در ژینو گفت، بررسی‌ها نشان می‌دهند که حدود ۹۸ درصد افغان‌ها غذای کافی ندارند و از هر ده خانواده، هفت خانواده، غذا را قرض می‌گیرند که این وضعیت آنها را فقیرتر می‌سازد.

به گفتۀ تامسن فیری بحران اقتصادی، جنگ و خشکسالی، تامین نیازهای معمولی یک خانواده را با مشکل مواجه ساخته و باید تلاش هایی بیشتر برای جلوگیری از تبدیل شدن این بحران به یک فاجعه بشری انجام داده شود.

برنامه جهانی غذا در سال ۲۰۲۱ میلادی به حدود ۱۵ میلیون افغان کمک‌های غذایی ارایه کرده و صرف در ماه نوامبر به هفت میلیون تن کمک کرده است. این برنامه در نظر دارد که در سال آینده به ۲۳ میلیون تن در همۀ ولایات افغانستان کمک ارایه کند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

معید یوسف با عبدالسلام حنفی در کابل دیدار کرد

معید یوسف مشاور امنیت ملی پاکستان

معید یوسف مشاور امنیت ملی پاکستان در سفر به کابل با عبدالسلام حنفی معاون دوم رئیس الوزرا و امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجۀ حکومت طالبان دیدار کرد.

منصور احمد خان، سفیر پاکستان در کابل در حساب توییترش از ملاقات آقای یوسف با مقامات طالبان خبر داده است.

او نوشته که مشاور امنیت ملی پاکستان در ملاقات با عبدالسلام حنفی در مورد تقویت روابط پاکستان و افغانستان و مسائل تجاری و ترانزیتی بحث کرده است.

معید یوسف در راس یک هیئت دولت پاکستان امروز شنبه به کابل رسید.

بر اساس گزارش‌ها او پیش از این سفر روز پنجشنبه گفت که از قلمرو افغانستان هنوز هم بر ضد پاکستان کار گرفته می‌شود.

اما بلال کریمی معاون سخنگوی حکومت طالبان در پاسخ به این اظهارات آقای یوسف به رادیو آزادی امروز گفت که خاک افغانستان برضد هیچ کشوری استفاده نمی‌شود.

آقای کریمی افزود که نگرانی پاکستان در این مورد ناشی از مشکلات داخلی اش است.

چهار نیروی امنیتی پاکستان در بلوچستان کشته شدند

آرشیف

مقامات می‌گویند که دست کم ۴ تن از نیروهای امنیتی در انفجار ماین در ایالت بلوچستان پاکستان کشته و ۹ تن دیگر زخمی شدند.

انفجار در منطقۀ دیره بوگتی روز جمعه رخداد.

مسئولیت رویداد را کسی یا گروهی هنوز نپذیرفته.

دو روز پیش در حملۀ شورشیان مسلح بر یک پوستۀ امنیتی در بلوچستان دست کم ۱۰ تن از نیروهای امنیتی کشته شدند حملۀ که مسئولیتش را جبهۀ آزادی­بخش بلوچستان پذیرفت.

رینا امیری: طالبان اجازه دهند خبرنگاران افغان بدون ترس فعالیت کنند

رینا امیری نماینده ویژه امریکا در امور زنان

رینا امیری نماینده ویژه امریکا در امور زنان، دختران و حقوق بشر افغانستان می‌گوید که طالبان برخوردی را که با خبرنگاران بین‌المللی دارند با خبرنگاران افغان نیز داشته باشند.

خانم امیری در تویتی امروز شنبه گفت که این اقدام نمایانگر آن خواهد بود که طالبان از پاسخگویی به مردم افغانستان نمی‌تر‌سند.

او مطبوعات آزاد را یکی از بهترین دستآوردهای بیست سال اخیر در افغانستان دانسته است.

وی از طالبان خواسته که اجازه دهند خبرنگاران و رسانه ها آزادانه و بدون ترس فعالیت کنند.

فدراسیون خبرنگاران و نهادهای رسانه‌یی افغانستان هفته گذشته گفت که طالبان مانع برگزاری نشست خبری این فدراسیون در کابل شدند.

سپس دفتر هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) در واکنش به آن از طالبان خواست که سعی نکنند تا افرادی را که فکر می‌کنند دیدگاه‌های متفاوتی دارند خاموش سازند

سازمان عفو بین‌الملل این اقدام طالبان را سرکوب رسانه های آزاد و حملۀ آشکار بر روزنامه نگاری خوانده است.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان دیروز در تویتی گفت، یک فدراسیون فعال رسانه‌ها از قبل در کابل وجود دارد، اعلام فدراسیون دیگر و نیز عضویت آن رسانه‌ها که به گفتۀ او سال‌ها قبل فعالیت آنها متوقف شده ‌‌یا مسئولان آن از کشور فرار کرده اند، گام مناسب نیست.

مشاور امنیت ملی پاکستان در راس یک هیئت وارد کابل شد

معید یوسف مشاور امنیت ملی نخست وزیر پاکستان

معید یوسف مشاور امنیت ملی پاکستان با امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ حکومت طالبان در کابل دیدار کرده است.

منصور احمد خان، سفیر پاکستان در کابل در تویتی از این ملاقات خبر داده و آن را مفید خوانده است.

او افزوده که این مقام بلند پایۀ پاکستان با چندین مقام طالبان روی تقویت تعامل بشری و اقتصادی گفتگو خواهد کرد.

یک مقام طالبان در صحبت با رادیو آزادی سفر مشاور امنیت ملی پاکستان را به کابل تایید کرد و گفت که او با مقامات طالبان روی مسائل مختلف گفتگو خواهد کرد.

معید یوسف امروز شنبه (۹ دلو) در راس یک هیات بلندپایۀ دولت پاکستان به کابل رسید.

بر اساس گزارش‌ها او پیش از این سفر روز پنجشنبه گفت که از قلمرو افغانستان هنوز هم بر ضد پاکستان کار گرفته می‌شود.

اما بلال کریمی معاون سخنگوی حکومت طالبان امروز شنبه در واکنش به این اظهارات آقای یوسف به رادیو آزادی گفت خاک افغانستان بر ضد هیچ کشوری استفاده نمی‌شود.

آقای کریمی افزود که نگرانی پاکستان در این مورد ناشی از مشکلات داخلی‌اش است.

۲۵۰ خانواده در جوزجان از آب پاک مستفید شدند

آرشیف- عکس جنبه تزئینی دارد

وزارت احیا و انکشاف دهات حکومت طالبان می‌گوید ۲۵۰ خانواده از آب پاک در ولایت جوزجان مستفید شده اند.

در خبرنامه این وزارت که روز پیش به نشر رسیده آمده است این پروژه به همکاری مالی نهادهای (اکتید) و یونسیف در این ولایت عملی شده است.

در خبرنامه گفته شده است این پروژه با هزینه حدود ۲ میلیون افغانی عملی شده است.

این در حالیست که پیش از این اداره‌های اکتید و یونیسف برای حدود ۴۰۰۰ خانواده در جوزجان زمینه دسترسی به اب آشامیدنی را فراهم کرده بودند.

پیش از این شکایت‌ها از عدم دسترسی مردم به آب آشامیدنی پاک از ولایت جوزجان به نشر رسیده بوداما دلیل آن را موجودیت چاه‌های نفتی در ان ولایت گفته بودند.

حمله احتمالی روسیه بر اوکراین؛ امریکا به اروپا سرباز می‌فرستد

آرشیف- شماری از نیروهای امریکایی

جو بایدن رئيس جمهور ایالات متحده امریکا می‌گوید سربازان امریکایی را به زودترین فرصت به اروپا می‌فرستد.

به باور آقای بایدن با جابجا شدن تعداد زیاد سربازان روسی در سرحدات اوکراین ترس آن وجود دارد که این قوا برای هجوم بر اوکراین جمع شده باشند.

رئیس جمهور بایدن روز جمعه ۲۸ جنوری بعد از سفر از واشنگتن به فلادلفیا در میدان هوایی گفت: "در مدت بسیار کوتاه یک تعداد سربازان امریکایی را به اروپای شرقی و کشورهای عضو ناتو می‌فرستیم."

به گفته آقای بایدن تعداد این سربازان که به اروپا می‌روند بسیار زیاد نخواهد بود.

وزارت دفاع امریکا در آغاز هفته گذشته حدود ۸۵۰۰ سرباز را در حالت آماده باش قرار داده بود که ممکن به اروپا فرستاده شوند.

مذاکرات در مورد احیای برجام به مراحل نهایی رسیده است

گفتگوها در مورد احیای توافق هسته‌ای ایران در ویانا

دیپلمات‌های غربی می‌گویند که دور آخر مذاکرات برای نجات پیمان اتومی ایران با قدرت‌های بزرگ (برجام) به مراحل نهایی نزدیک شده است. دیپلومات‌ها بعد از یک هفته مذاکرات فشرده در این مورد سخن گفتند.

دیپلمات‌ها از جرمنی، بریتانیا و فرانسه که بنام (E3) یاد می‌شوند با دیپلومات‌های روسیه و چین از بهار گذشته در ویانا پایتخت اتریش مذاکره نموده و تلاش دارند ایران و امریکا را در رابطه با پیمان اتومی سال ۲۰۱۵ نزدیک بسازند.

انریک مورا از اتحادیه اروپا که مذاکرات را هماهنگ می‌سازد گفت اشتراک کنندگان برای مشوره به پایتخت‌های خود می‌روند و هفته‌ آینده به مذاکرات برمی‌گردند.

دیپلمات‌های سه کشور اروپایی در یک اعلامیه مشترک گفته اند که مذاکرات به مرحله نهایی رسیده و اکنون به تصامیم سیاسی نیاز است.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفته است برداشت آنها این است که ایران هنوز برای مذاکرات مستقیم با امریکا موافقه نکرده. پرایس به خبرنگاران گفت امریکا آماده مذاکرات مستقیم می‌باشد.

مایکل کیتنگ: فراموش شدن افغانستان عواقب ناگوار خواهد داشت

آرشیف- شماری از زنان بی‌بضاعت در انتظار دریافت کمک در کابل

مایکل کیتنگ معاون سابق نماینده خاص بریتانیا برای افغانستان هشدار داده که اگر جامعه جهانی افغانستان را فراموش کند نتیجه آن بسیار بد خواهد بود.

اسوشیتد پرس سخنان مایکل کیتنگ را که در صحبت با سکای نیوز گفته است به نشررسانده که می‌گوید: "بنظر من رها کردن مردم افغانستان و ترک آنها این ملت را به فقر شدید گرفتار می‌کند که این نه به نفع افغانهاست، نه به نفع منطقه و نه به نفع جامعه جهانی. این عمل نه تنها در بخش بشری بلکه در بخش امنیتی هم عواقب ناگوار خواهد داشت."

آقای کیتنگ افزوده است که پشت کردن به افغان‌ها سبب مهاجرت‌های بیشتر خواهد شد و کار و بار مواد مخدر را هم در این کشور بیشتر خواهد ساخت.

به باور او، باید راه‌های جستجو شوند که چرخ اقتصادی افغانستان را در گردش نگه دارند.

سازمان جهانی غذا روز چهارشنبه برای کمک‌های بشری به افغانستان در سال روان خواهان ۲.۶ میلیارد دالر کمک شد که طبق آمار روزانه بر یک فرد سی سنت می‌رسد.

قاضی یک محکمه امریکا: بایدن در مورد پول‌های منجمد شده افغانستان تصمیم بگیرد

آرشیف

قاضی یک محکمه امریکا برای اداره رئیس جمهور بایدن، حدود دو هفته دیگر فرصت داده تا در مورد پول‌های منجمد شده بانک مرکزی افغانستان تصمیم بگیرد.

بر اساس گزارش‌ها، سارا نیتبورن قاضی یک محکمه در منهتن نیویارک، تا یازدهم فبروری به وزارت عدلیه امریکا فرصت داده تا توصیه‌هایش را در مورد پول منجمد شده افغانستان شریک سازد.

این پول از ۱۵ اگست سال گذشته و همزمان با سقوط کابل به دست طالبان، در بانک فدرال نیویارک در حالت منجمد است.

خبرگزاری رویترز به نقل از قاضی محکمه نیویارک گزارش داده که او مقدار پول را ۷ میلیارد دالر گفته است زیرا شماری از خانواده‌های قربانیان حملات یازدهم سپتمبر سال ۲۰۰۱ در امریکا، ادعای پرداخت غرامت دارند. اصل پول حدود نه و نیم میلیارد دالر تخمین می‌شود.

قرار بود که در مورد آینده پول‌های منجمد شدۀ افغانستان دیروز (جمعه، ۸ دلو) توصیه‌های صورت گیرد.

اما وزارت عدلیه امریکا یک روز پیشتر از این گفت که به زمان بیشتر نیاز دارد چون ادعای خانواده قربانیان حملات یازدهم سپتمبر، دپلوماسی و وضعیت افغانستان، مسئله را پیچیده‌تر ساخته است.

هند به کمک‌هایش با افغان‌های نیازمند ادامه می‌دهد

بیرق ملی هند

وزارت خارجه هند اعلام کرده که کمک‌های بشری به نیازمندان در افغانستان را ادامه می‌دهد.

اریندم بگچی سخنگوی وزارت خارجه هند روز جمعه (۸ دلو) گفت که حکومت این کشور به فرستادن مواد غذایی، ادویه، واکسین ضد ویروس کرونا و سایر نیازمندی‌ها برای افغان‌ها متعهد است.

بگچی گفته که هند در چند هفته گذشته بیش از سه و نیم تُن ادویه و ۵۰۰ هزار دوز واکسین ضد کووید۱۹ به افغانستان فرستاده است.

رسانه‌های هندی به نقل از سخنگوی وزارت خارجه این کشور گزارش داده اند که گفته است، روند انتقال سایر کمک‌ها تحت بررسی است و به زودی نتیجه آن شریک ساخته خواهد شد.

پاکستان پیش از این توافق کرده بود که زمینه انتقال ۵۰ هزار تُن گندم کمکی را از هند به افغانستان مساعد می‌سازد. انتظار می‌رود این روند در ماه آینده آغاز شود.

واکنش زلنسکی به ادعای امریکا: تنش‌ با روسیه افزایش نیافته است

ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین

ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین، این ادعای امریکا را رد کرده که گویا روسیه بر اوکراین به زودی حمله می‌کند.

زلنسکی دیروز (۲۸ جنوری) به خبرنگاران در کیف گفت که تنش‌ها با روسیه افزایش نیافته اما تاکید کرد که در مورد بیشتر شدن تنش‌ها با آن کشور پیش‌بینی کرده نمی‌تواند.

این واکنش پس از آن صورت گرفت که شماری از مقام‌های امریکایی در هفته‌های گذشته هشدار داده اند که روسیه قصد اشغال اوکراین را دارد.

اما رئیس جمهور زلنسکی به خاطر ایجاد آرامش در کشورش، این ارزیابی را رد کرده است.

پس از آنکه اضافه از ۱۰۰ هزار نظامی روسی در نزدیکی مرز با اوکراین مستقر شدند، امریکا و کشورهای اروپایی هشدار داده اند که هر گونه اقدام برای حمله بر اوکراین، پیامدهای جدی برای مسکو خواهد داشت.

یک نامه پس از ۵۱ سال و ۹ ماه از پولند به لیتوانیا رسید

بیرق های ملی پولند و لیتوانیا

یک نامه با گذشت بیش از ۵۰ سال، از پولند به لیتوانیا رسید.

این نامه عنوانی یک دختر ۱۲ ساله در لیتوانیا، از سوی همکار قلمی‌اش به نام ایوا Ewa، در ماه مارچ سال ۱۹۷۰ از پولند ارسال شده بود.

در این نامه از سوی ایوا شکایتی نوشته شده که پس از این، بس‌ها به روستایش نمی‌آیند و او مجبور است در هوای منفی ۲۳ درجه سانتی‌گیرید، پیاده به شهر برود.

گینوویفا Genowefa، در لیتوانیا که اکنون بیش از ۶۰ سال عمر دارد، این نامه را دیروز (۲۸ جنوری) در یافت کرد. او گفته که ایوا را خیلی کم به خاطر دارد زیرا هنگامی که از او پاسخی دریافت نکرد، ارسال نامه را برای او توقف داد.

گینوویفا افزوده که به تازگی تصور کرد کسی با او شوخی می‌کند زیرا دور از امکان به نظر می‌رسد که یک نامه برای رسیدن میان دو کشور همسایه، ۵۱ سال و ۹ ماه زمان گیرد.

تظاهرات برخی شهروندان ایرانی: طالبان آب بند کمال خان به ایران را جاری کند

بند کمال خان

گزارش‌ها می‌رسانند که شماری از شهروندان ایران در امتداد مرز با افغانستان در نزدیک ولایت نیمروز مظاهره کرده و از حکومت طالبان خواستند که بگذارند آب بند کمال خان به ایران جاری شود.

معترضان در جریان تظاهرات راه تجاری ابریشم بین ایران و افغانستان را به روی ترافیک بستند.

بند کمال خان در ولایت نیمروز در ماه مارچ پارسال توسط محمد اشرف غنی رئیس جمهور مخلوع افغانستان افتتاح شد.

آقای غنی گفته بود که اگر ایران می‌خواهد از آب افغانستان استفاده کند در بدل‌اش پول و یا نفت بدهد.

رسانۀ دولتی صدا و سیمای ایران هفته گذشته به نقل از سید حسن مرتضوی معاون سفارت آن کشور در کابل خبر داد که طالبان آب بند کمال خان را به‌سوی ایران رها کردند، اما سپس طالبان این خبر را رد کردند.

به گزارش خبرنگار رادیو آزادی، معترضان خشمگین ایرانی شیشه‌های وسایط اموال تجاری را در مرز شکستند و به دنبال آن شماری از باشنده‌گان و راننده‌گان در شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز دست به اعتراض زده و خواستار غرامت از معترضان ایرانی شدند.

امریکا بار دیگر از روسیه خواست که نیروهایش را از مرز اوکراین دُور کند

نیروهای روسی

ایالات متحده بار دیگر از روسیه خواست که نیروهایش را از مرز اوکراین دُور کند.

با وجود آن‌که روسیه دوباره اطمینان داده است که جنگ را آغاز نخواهد کرد، اما نگرانی‌هایی وجود دارد که این کشور برای حمله به اوکراین آماده‌گی می‌گیرد.

جان سولیوان سفیر ایالات متحده در مسکو امروز جمعه گفت که واشنگتن منتظر است تا در پیوند به حل دیپلوماتیک بحران اوکراین پاسخ پیشنهادات کتبی‌اش را از روسیه دریافت کند.

او ابراز امیدواری کرد که زمینه برای ملاقات دیپلوماتان امریکایی و روسی فراهم شود.

آقای سولیوان گفت که دیپلوماسی یگانه راه برای گام گذاشتن به جلو است، اما هشدار داد که این در صورتی ممکن است که روسیه استحکامات نظامی خود را در نزدیک مرز اوکراین بردارد.

پس از آن‌که روسیه بیش از ۱۰۰رهزار تن از نیروهایش را در نزدیک مرز اوکراین مستقر کرد، بسیاری از مقام‌های غربی هشدار دادند که روسیه برای حمله به اوکراین آماده‌گی می‌گیرد، اتهامی که مسکو رد کرده‌است.

برنامۀ جهانی غذا: ۲۳ میلیون افغان در زمستان به کمک‌های عاجل بشری نیاز دارند

آرشیف، شماری از افغان‌های بی‌بضاعت منتظر کمک در افغانستان

برنامۀ جهانی غذا (دبلیو اف پی) می‌گوید که ۲۳ میلیون تن در افغانستان در فصل زمستان به کمک‌های عاجل بشری نیاز دارند.

بخش افغانستان این برنامه در تویتر امروز نوشته است که پس از شناسایی آسیب‌پذیر ترین افراد، (دبیلو اف پی) مواد غذایی را به آن‌ها از طریق سازمان‌های همکار توزیع می‌کند.

بعد از آن‌که طالبان در ماه آگست در افغانستان به قدرت رسیدند، بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی به‌شمول ملل متحد از گسترش دامنۀ فقر و بحران بشری در این کشور پیوسته هشدار داده اند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG