لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۵۵

افغانستان

قریشی: هیئت‌ها برای شرکت در نشست سازمان همکاری اسلامی وارد اسلام آباد شده اند

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان

وزیر خارجه پاکستان می‌گوید هیئت‌ها برای اشتراک در نشست سازمان همکاری اسلامی در رابطه به افغانستان به اسلام آباد رسیده اند.

در این نشست فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی که فردا یکشنبه ۲۸ قوس در اسلام آباد برگزار می‌شود، علاوه بر هیئت‌های کشورهای اسلامی، امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان و سفرای اتحادیه اروپا، چین و امریکا هم اشتراک خواهند داشت.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان دیروز جمعه به خبرنگاران گفت که حداقل ۹۰ اشتراک کننده این نشست به اسلام آباد رسیده اند.

فرخ حبیب وزیر اطلاعات پاکستان دیروز در یک کنفرانس خبری گفت رسیدن هیئت‌های اشتراک کننده در نشست اسلام آباد دوام دارد: "در کشور همسایه ما افغانستان فاجعه بشری که حکمفرما شده ، رئیس سازمان همکاری اسلامی حسین ابراهیم طاحا برای بحث در مورد آن شام گذشته به اسلام آباد رسید و امروز هم آمدن مهمانان دوام دارد."

بعد از بقدرت رسیدن طالبان در افغانستان در (۲۴ اسد ۱۴۰۰) جامعه جهانی در مورد یک بحران بشری در افغانستان هشدار داده است.

انتظار می‌رود که ۵۷ کشور عضو سازمان همکاری اسلامی به دعوت عربستان سعودی در این اجلاس فوق العاده اشتراک کنند.

نمایندگان، وزرای خارجه و دیپلمات‌ها در این اجلاس بر این موضوع تمرکز می‌کنند که برای حل بحران موجود در افغانستان چه کرده می‌توانند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

برنامۀ جهانی غذا: ۲۳ میلیون افغان در زمستان به کمک‌های عاجل بشری نیاز دارند

آرشیف، شماری از افغان‌های بی‌بضاعت منتظر کمک در افغانستان

برنامۀ جهانی غذا (دبلیو اف پی) می‌گوید که ۲۳ میلیون تن در افغانستان در فصل زمستان به کمک‌های عاجل بشری نیاز دارند.

بخش افغانستان این برنامه در تویتر امروز نوشته است که پس از شناسایی آسیب‌پذیر ترین افراد، (دبیلو اف پی) مواد غذایی را به آن‌ها از طریق سازمان‌های همکار توزیع می‌کند.

بعد از آن‌که طالبان در ماه آگست در افغانستان به قدرت رسیدند، بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی به‌شمول ملل متحد از گسترش دامنۀ فقر و بحران بشری در این کشور پیوسته هشدار داده اند.

برخی مقام‌های یوناما با طالبان در بارۀ ادعاهای نقض حقوق بشری گفت‌وگو کردند

آرشیف، یک زن معترض برقه‌پوش افغان و شماری از طالبان مسلح

دفتر هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان یا یوناما می‌گوید که بخش حقوق بشر این دفتر با مقام‌های وزارت داخلۀ طالبان در بارۀ ادعاهای نقض حقوق بشری در این کشور دیدار و گفت‌وگو کرده‌است.

یوناما در تویتی دیروز گفت که در دیدار در باره نگرانی‌ها در خصوص نقض نظامیان حکومت پیشین، اعضای جامعۀ مدنی، رسانه‌ها، نهاد های قضایی و زنان بحث شده‌است.

به دنبال حاکم شدن دوباره طالبان بر افغانستان در ماه آگست، طالبان به بدرفتاری با نظامیان حکومت پیشین و در برخی موارد حتی به کشتار آن‌ها متهم شده‌اند. طالبان اما این اتهام را رد کرده‌اند.

هفته گذشته گزارش شد که دو فعال حقوق زن، تمنا زریاب پریانی و پروانه ابراهیم‌خیل در کابل ناپدید شدند.

نیروهای طالبان متهم شده‌اند که این فعالان را در خانۀشان در کابل دستگیر کرده‌اند. طالبان این اتهام را هم رد می‌کنند.

تیم کرکت زیر ۱۹ سال افغانستان با شکست دادن سریلانکا به دور نیمه نهایی رفت

تیم کرکت زیر ۱۹ سال افغانستان

تیم کرکت زیر ۱۹ سال افغانستان در کوارتر فاینل رقابت‌های جام جهانی، سریلانکا را شکست داد و به دور نیمه نهایی این رقابت‌ها راه یافت.

فرید هوتک سخنگوی کرکت بورد افغانستان به رادیو آزادی گفت که تیم کرکت زیر ۱۹ سال افغانستان برای بازی نیمه نهایی نیز آمادگی کامل گرفته است.

آقای هوتک می‌گوید: "قرار است تیم کرکت زیر ۱۹ سال افغانستان در جریان مسابقات جام جهانی در نیمه نهایی با تیم انگلستان روبه‌رو شود و ان‌شاءالله در نیمه نهایی هم نتایج خوبی خواهد داشت."

بازی دیروز را نخست افغانستان آغاز کرد و در اور ۴۸، با از دست دادن تمام بازیکنانش ۱۳۴ دوش به تیم مقابل هدف تعیین کرد.

تمام بازیکنان تیم سریلانکا در اور ۴۶ از بازی خارج شدند و این تیم توانست که ۱۳۰ دوش انجام دهد.

جام رقابت‌های یک روزه کرکت زیر ۱۹ سال در ۱۴ جنوری در ویست اندیز آغاز شد و تا ۵ فبروری دوام خواهد یافت.

در یک انفجار در هلمند یک کودک کشته شده و دو تن دیگر زخمی شدند

آرشیف، شفاخانه ایمرجنسی هلمند

یک کودک در نتیجۀ انفجار یک مرمی هاوان در ولسوالی گرشک ولایت هلمند کشته شد و دو تن دیگر زخمی شدند.

حافظ راشد هلمندی رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در هلمند در این باره به رادیو آزادی بیشتر گفت: "این رویداد در ولسوالی گرشک رخ داد، حوالی ساعت دوازده و نیم بجه، کودکان یک مرمی کهنۀ هاوان را در منطقۀ سربند پیدا کرده بودند و با سنگ به آن کوبیدند که در نتیجه مرمی انفجار کرد."

پیش ازین شش کودک در انفجار مرمی هاوان در ۲۰ ماه جدی در ولسوالی لعلپور ولایت ننگرهار کشته شده بودند و در یک رویداد مشابه در همین ولسوالی در ۲۱ جدی دو زن جان دادند.

بسته ۷۵۰ تن مواد خوراکی و طبی کمکی ترکیه به افغانستان فرستاده شد

بیرق ملی ترکیه

ریل حامل ۷۵۰ تن مواد خوراکی و طبی کمکی ترکیه امروز از انقره پایتخت این کشور عازم افغانستان شد.

رسانه‌های ترکی می‌گویند، این مواد کمکی از طریق ایران و ترکمنستان وارد افغانستان خواهد شد.

در این حال، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد، توزیع لباس‌های زمستانی شامل جاکت، بوت و جراب برای کودکان بی‌جا شده‌گان شهرک سبز ولایت هرات را آغاز کرده‌است.

این اداره امروز در تویتی نوشته که لباس‌های گرم، جراب و بوت‌های ضد آب را به کودکان کمک کرده تا آن‌ها در زمستان گرم باشند، خوشحال و سالم.

این اداره پیش از این به ۷۸ خانواده آسیب دیده از زلزله اخیر در ولایت بادغیس کمپل، جاکت، بوت‌های زمستانی و بسته‌های ادویه، کمک کرده‌است.

وزارت داخله طالبان: سراج‌الدین حقانی امریکا و جامعه جهانی را تهدید نکرده‌است

سراج‌الدین حقانی، مردی رویش پنهان شده حین حضور در یک نشست در کابل

وزارت داخله طالبان گفته سراج‌الدین حقانی سرپرست این وزارت، امریکا و جامعه جهانی را تهدید نکرده‌است.

وزارت داخله طالبان این خبر را در حساب تویترش امروز پنجشنبه منتشر کرده‌است.

در این تویت ادعا شده که برخی رسانه‌ها بر اساس مصاحبه حقانی با تلویزیون الجزیره، گزارش‌های "دروغینی" را منتشر کرده که اگر حکومت طالبان به رسمیت شناخته نشود، آن‌ها ایالات متحده و جامعه جهانی را تهدید خواهند کرد.

در بخش دوم تویت وزارت امور داخله طالبان آمده که طالبان به تعهدات موافقتنامه دوحه متعهد بوده و از قلمرو افغانستان بر ضد هیچ‌کسی استفاده نمی‌شود.

نام سراج‌الدین حقانی درج فهرست سیاه امریکا و سازمان ملل متحد است.

او از جمع آنانی به حساب می‌رود که تحت تعقیب اداره تحقیقات فدرال امریکا (اف‌بی‌آی) اند و گفته می‌شود، به معلوماتی که به گرفتاری او منجر شود، ۱۰ میلیون دالر جایزه داده می‌شود.

سرمنشی ملل متحد: افغانستان در یک حالت حساس بحرانی قرار دارد

انتونیو گوترش سرمنشی سازمان ملل متحد

سرمنشی ملل متحد می‌گوید افغانستان در یک حالت حساس بحرانی قرار دارد و از کشورهای جهان خواست که در افغانستان تحت تسلط طالبان برای انجام فعالیت‌های بشری به تمام داد و ستد های لازمی اجازه بدهند.

انتونیو گوترش در این مورد شام دیروز چهارشنبه در اجلاس شورای امنیت سازمان ملل متحد که در رابطه با افغانستان ترتیب شده بود سخن گفت و افزود که افغان‌ها امروز به کمک نیاز دارند.

آقای گوترش افزود: "همچون مسئولیت اخلاقی و تأمین امنیت و رفاه منطقوی و جهانی ما نمی‌توانیم افغان‌ها را رها کنیم. آن‌ها به صلح نیاز دارند. آن‌ها به امید نیاز دارند. آن‌ها به کمک نیاز دارند و امروز نیاز دارند."

سرمنشی ملل متحد همچنان تأکید نمود تمام مقررات و شرایط که حیات میلیون‌ها افغانی را که به گرسنه‌گی مواجه اند نجات می‌دهد و عملیات را برای خدمات اجتماعی محدود میسازد برطرف کنند.

به گفته او در افغانستان تمام خدمات در‌ آستانه سقوط قرار دارد و نبود پول نقد نیازمندی‌های ملل متحد و مؤسسات کمک‌رسانی را به مردم محتاج محدود می‌سازد.

بعد از چند ماه بار دیگر یک طیاره چارتر بیش از ۳۰ تن را از کابل انتقال داد

آرشیف، یک طیاره چارتر قطر

تلویزیون ان‌بی‌سی امریکا به حواله بعضی منابع خبر می‌دهد که بعد از چند ماه بار دیگر یک طیاره چارتر شرکت هوایی قطر بیش از سی امریکایی را از میدان هوایی کابل به قطر انتقال داد.

نظر به گزارش در این مورد یک عضو کانگرس امریکا و دو مقام باخبر دیگر این کشور گفته اند که این پرواز از سوی وزارت خارجه قطر آماده شده بود و مصارف آن را وزارت خارجه امریکا پرداخت کرد.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه امریکا در هفته جاری گفته بود که انتونی بلینکن وزیر خارجه این کشور با همتای قطری خود محمد بن عبدالرحمن الثانی تیلیفونی صحبت کرده و خواهان همکاری او شده بود که در نتیجه پرواز انتقال افراد از میدان هوایی کابل از سر گرفته شد.

از ماه نومبر سال گذشته به این‌سو این اولین بار است که یک طیاره چارتر برای انتقال افراد به میدان هوایی کابل پرواز می‌کند.

این اقدام چند روز بعد از آن صورت می‌گیرد که مقامات طالبان گفتند در مزار شریف ۴۰ نفری را که می‌خواستند بدون اسناد، غیر قانونی افغانستان را ترک کنند، بازداشت نمودند.

وزیر امور خارجه ناروی: مذاکرات با طالبان به معنی به رسمیت شناختن آنان نیست

نشست با طالبان در اسلو

انیکن هوین فیلد، وزیر امور خارجه ناروی پس از نشست سه روزه بین نمایندگان ایالات متحده امریکا و اتحادیه اروپا با طالبان که دیروز پایان یافت در شهر اسلو گفت، این‌که ناروی راه را برای همچو مذاکرات هموار کرده، به معنی به رسمیت شناختن طالبان نیست.

به‌گفتۀ انیکن هوین فیلد، ناروی از سال‌ها به این‌سو با طالبان گفتگو کرده‌است.

وزارت خارجه ناروی نیز دیروز در اعلامیه‌ای گفت که مذاکرات در اسلو به درخواست شماری از مؤسسات افغان و به مشورت متحدان غربی دایر شده بود.

یک هیئت به رهبری امیر خان متقی سرپرست خارجه طالبان در این مذاکرات اشتراک داشت.

وزارت خارجه طالبان: در شهر اسلو مذاکرات مثمر صورت گرفت

هیئت طالبان حین سفر به اسلو

وزارت خارجه طالبان از ناروی به دلیل میزبانی مذاکرات اخیر در آن کشور ابراز امتنان کرده، از امریکا و سایر کشورها خواسته تا پول منجمد شده افغانستان را آزاد کنند.

وزارت امور خارجه طالبان دیروز در اعلامیه گفته که در شهر اسلو پایتخت ناروی مذاکرات مثمر در مورد پول منجمد شده‌ای افغانستان و کمک‌های اقتصادی و بشری با این کشور صورت گرفته است.

در این حال وزیر امور خارجه ناروی در پایان نشست اسلو دیروز گفت، خواست‌های مشخص از طالبان شده و اکنون دیده شود که آیا طالبان به تعهدات خود عمل خواهند کرد، یا خیر.

امریکا به دیپلومات‌های افغان: سفارت و قونسلگری‌ها در این کشور را ببندید

سفارت افغانستان در واشنگتن

به اساس گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، حکومت امریکا به دیپلومات‌های افغان در آن کشور اطلاع داده که سفارت افغانستان در واشنگتن و همچنین قونسلگری‌ها را در نیویارک و لاس آنجلس ببندند.

العربیه ادعا کرده که منابع مطلع از موضوع به آن‌ها گفته اند که ایالات متحدۀ امریکا از دیپلومات‌های افغان مصونیت دیپلوماتیک را نیز سلب می‌کند.

حکومت ایالات متحده تا هنوز در این مورد اظهار نظر نکرده، اما دیپلومات‌های افغان در امریکا که نماینده حکومت سابق افغانستان هستند، دیروز گفته بودند که حساب‌های بانکی آن‌ها بسته شده‌اند.

بخش انگلیسی رادیو صدای امریکا به نقل از دو دیپلومات افغان که از افشای نام‌هایشان خودداری کرده در وب‌سایت خود نوشته که حساب‌های سفارت افغانستان در واشنگتن و دو قونسلگری این کشور در ایالات متحده، بسته شده‌اند.

تیم کرکت زیر سن ۱۹ سال افغانستان امروز به مصاف سریلانکا می‌رود

یک بازیکن تیم کرکت زیر سن ۱۹ سال افغانستان

تیم کرکت زیر سن ۱۹ سال افغانستان امروز در مرحله نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا، به مصاف سریلانکا می‌رود.

این چهارمین بازی افغانستان در جام جهانی زیر سن ۱۹ سال خواهد بود.

تا اکنون تیم زیر سن ۱۹ سال افغانستان دو پیروزی و یک باخت داشته است.

تیم سریلانکا در هر سه بازی گروه «دی» پیروز شده‌است.

تیم کرکت افغانستان در بازی‌های جام جهانی در گروه خود دو بازی با پاپوا نیو گینی و زیمبابوی را برنده شد، اما در برابر تیم زیر ۱۹ سال پاکستان باخت.

این بازی‌ها که از ۱۴ ماه جنوری آغاز شده تا ۵ ماه فبروری دوام می‌کند.

ده‌ها زن به طرفداری از حکومت طالبان در کابل راهپیمایی کردند

اعتراض یک زن برقه‌پوش به طرفداری از حکومت طالبان در مقابل سفارت امریکا در کابل

ده‌ها زن به طرفداری از حکومت طالبان در کابل راهپیمایی کردند و از غرب خواستند که پول‌های منجمد شدۀ افغانستان را آزاد کند.

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس، حدود ۱۰۰ زن عمدتاً برقه‌پوش، در حالی‌که طالبان حضور داشتند، در برابر سفارت امریکا گردهم آمدند و حمایت‌شان را از حکومت طالبان نیز اعلام کردند.

پیش از این، شماری از مدافعان حقوق زن گفته اند که طالبان در جریان اعتراض‌های مسالمت‌آمیز آنان در موارد مختلف از جمله تأمین حقوق زنان خشونت کرده‌اند.

هرچند حکومت طالبان خشونت با معترضان را رد کرده، اما نهاد های مدافع حقوق بشر از جمله دیدبان حقوق بشر و سازمان عفو بین‌الملل از طالبان خواسته اند که با معترضان خشونت نکنند.

برخی دیپلوماتان سفارت افغانستان در امریکا: حساب‌های بانکی ما مسدود شده‌اند

سفارت افغانستان در واشنگتن

شماری از دیپلوماتان سفارت به رهبری حکومت پیشین افغانستان در ایالات متحده گفته اند که حساب‌های رسمی بانکی‌شان مسدود شده‌است.

به گزارش بخش انگلیسی صدای امریکا، دو دیپلومات پیشین افغان که خواسته اند نام‌های شان افشا نشود، به صدای امریکا گفته اند که بیش از یک ماه است که حساب‌های سفارت افغانستان در واشنگتن و دو قونسلگری افغانستان در ایالات متحده در سیتی بانک بسته شده‌اند.

به گزارش صدای امریکا، یک دیپلومات افغان گفته است که مذاکرات با وزارت خارجۀ ایالات متحده را آغاز کرده‌اند، اما تا هنوز پیشرفتی حاصل نشده‌است.

او افزوده که مقامات امریکایی به آنان توصیه کرده اند که به‌گونۀ علنی در این مورد ابراز نظر نکنند.

یک سخنگوی وزارت خارجۀ ایالات متحده گفته است که در وضعیت اعتبار بخشی اعضای مأموریت افغانستان تغییری نیامده است.

اما این سخنگو که نامش در گزارش ذکر نشده، از تبصره در مورد بسته شدن حساب‌های دیپلومات‌ها ابا ورزیده است.

در گزارش آمده است که یک سخنگوی سیتی بانک نیز از تبصره در این مورد خودداری کرده‌است.

بر اساس گزارش صدای امریکا، پس از سقوط کابل به دست طالبان، حدود ۹۰ دیپلومات افغان در چهار مرکز دیپلوماتیک در امریکا به‌شمول نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد در نیویارک مانده اند.

بخش افغانستان برنامۀ جهانی غذا در سال روان با ۲۳ میلیون افغان کمک می‌کند

آرشیف، کمک برنامه جهانی غذا به شماری از افغان‌ها

بخش افغانستان برنامۀ جهانی غذا (دبلیو اف پی) می‌گوید که در سال روان میلادی با ۲۳ میلیون افغان کمک خواهد کرد.

این اداره امروز در تویتر خود نوشت که تیم‌هایش در تمامی ولایت‌ها فعالیت دارند و افراد مستحق به کمک را شناسایی می‌کنند.

در ادامه از مردم نیازمند به کمک خواسته شده که برای دریافت کمک نزد بزرگان روستایی یا بزرگان قومی محلی ثبت نام کنند.

ده‌ها تن از مخاطبان رادیو آزادی گفته اند که کمک‌ها در بیشتر موارد به گونۀ عادلانه به افراد مستحق و نیازمند نمی‌رسد.

اما اداره‌های امداد رسان و حکومت طالبان می‌گویند که تلاش می‌کنند افراد نیازمند، به موقع کمک دریافت کنند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG