لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۳۳

ادامه حملات هدفمند بر علمای دینی؛ طالبان: عاملان حملات بازداشت خواهند شد


آرشیف- یک عالم دین

در ادامه حمله‌های هدفمند بر عالمان دینی، صبح امروز شنبه (۲۷ قوس ۱۴۰۰) مولوی بسم الله شاکر در منطقۀ کوتل خیرخانۀ در ناحیه ۱۷ شهر کابل از سوی افراد ناشناس هدف قرار گرفت و کشته شد.

آقای شاکر رئیس دیپارتمنت عربی در دارالعلوم کابل بود.

منابع از محل رویداد می‌گویند که آقای شاکر هنگامی هدف گلوله قرار گرفت که برای ادای نماز صبح از خانه به مسجد می‌رفت.

وزارت داخلۀ طالبان این رویداد را تأیید کرده و می‌گوید که نیروهای امنیتی طالبان این رویداد را بررسی می‌کنند و عاملان آنرا بازداشت خواهند کرد.

صبح روز جمعه نیز عبدالسلام عابد، عالم دینی مشهور و خطیب مسجد عبدالرحمان در شهر کابل در نتیجۀ انفجار ماین کارگذاری شده در کنارسرک با چهارتن از همراهانش زخمی شد.

این حمله‌ها سبب نگرانی عالمان دینی و شهروندان کشور شده است.

اما مسئولان حکومت طالبان می‌گویند که از وقوع رویدادهای مشابه جلوگیری خواهند کرد.

عاقل جان اعزام، معاون سخنگوی وزارت داخله طالبان به رادیو آزادی می‌گوید که عاملان این رویداد‌ها بزودی بازداشت خواهند شد:‌ "وقوع چنین رویدادها از سوی دشمنان صلح افغانستان بر عالمان دینی، امارت اسلامی را ناراحت کرده است؛ ما این رویدادها را به گونۀ جدی نکوهش می‌کنیم. امارت اسلامی برای تامین امنیت عالمان دینی اقدامات جدی کرده است. همه تلاش ما را می‌کنیم تا از وقوع موارد مشابه جلوگیری کنیم و نیز عاملان این دو حمله اخیر را بازداشت و به پنجه قانون می‌سپاریم."

کارشناسان امور امنیتی می‌گویند که انتظار می‌رفت با روی کار آمدن طالبان، حمله‌های هدفمند و جرم‌های جنایی پایان یابد اما این گونه رویدادها هنوز هم ادامه دارد.

آنان می‌گویند که چنین رویدادها ادعای طالبان را در بارۀ تامین امنیت شهروندان کشور زیر پرسش می‌برد.

عبدالباری عارض آگاه مسایل امنیتی
عبدالباری عارض آگاه مسایل امنیتی

عبدالباری عارض، آگاه مسایل امنیتی و نظامی به رادیو آزادی می‌گوید، مردم انتظار دارند که طالبان برای مصونیت کار کنند و‌ امنیت آنان را تأمین کنند: "در واقعیت نزدیک به بیست سال است که افغانستان قربانی حمله‌های هراس افگنانه است اما پس از آمدن طالبان انتظار می‌رفت که میزان جنگ به صفر برسد و حمله‌های هراس افگنانه به پایان برسد اما متاسفانه این رویداد‌ها رخ می‌دهد، رویدادهایی که به گروه‌های هراس افگن منسوب می‌شود."

افزون بر ترور عالمان دینی، قتل‌های هدفمند افسران و سربازان پیشین نیروهای امنیتی نظام پیشین و بزرگان قومی نیز با واکنش‌ها و نگرانی جامعه جهانی روبه‌رو شده است.

این رویداد‌ها با گذشت هر روز بیشتر می‌شود. به روز پنجشنبه در نتیجۀ حمله بر خانۀ یک عالم دینی در ولسوالی خیوه ننگرهار سه تن جان باختند و دو تن دیگر نیز زخمی شدند.

شنبه‌شب نیز سه بزرگ قوم در نتیجۀ تیراندازی سه حمله کنندۀ ناشناس در ولسوالی کامۀ ننگرهار جان باختند و حمله کنندگان از محل رویداد فرار کردند.

حکومت پیشین طالبان را مسئول چنین رویداد‌های می‌دانست. ادعایی که همواره از سوی طالبان رد شده است.

اما اکنون با روی کار آمدن حکومت طالبان این گونه‌ حملات همچنان ادامه دارند و هیچ فرد و گروهی هم مسئولیت آنرا به عهده نمی‌گیرد و در بیشتر موردها حکومت طالبان علت آنرا خصومت‌های شخصی عنوان می‌کند.

XS
SM
MD
LG