لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۳۰

حملات راکتی پاکستان بر کنر؛ طالبان: در این مورد از پاکستان خواهیم پرسید


حملات راکتی پاکستان بر کنر

حملات راکتی پاکستان در روزهای پایانی هفتۀ گذشته در برخی مناطق ولایت کنر نگرانی‌های را در پی داشته است.

مقام‌های حکومت طالبان می‌گویند در این مورد از پاکستان خواهند پرسید.

در سه روز اخیر هفتۀ گذشته یک بار دیگر از حملات راکتی پاکستان در نزدیکی خط دیورند در برخی از مناطق ولایت کنر گزارش داده شده است.

این موضوع را شماری از باشنده‌گان ولایت کنر در این اواخر در صحبت با رادیو آزادی مطرح کرده اند.

باشند‌گان ولسوالی شلتن کنر می‌گویند که در سه روز پایانی هفتۀ گذشته نظامیان پاکستانی به این برخی مناطق این ولسوالی راکت پرتاب کردند.

آنان به رادیو آزادی می‌گویند در نتیجۀ این راکت پراگنی‌ها یک تن زخمی و ده‌ها حیوان کشته شده اند.

اما مقام‌های حکومت طالبان می‌گویند در این مورد از پاکستان سوال خواهند کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ و سخنگوی حکومت طالبان در این مورد به رادیو آزادی گفت: "رویداد کنر را جدی گرفته‌ایم. همراه مقامات پاکستانی شریک خواهیم کرد که چرا این حملات تکرار شده؟ ما دلیل را پیدا خواهیم کرد، ما به دنبال آن هستیم."

د طالبانو د حکومت ویاند او د اطلاعاتو او فرهنګ وزارت مرستیال ذبیح الله مجاهد
د طالبانو د حکومت ویاند او د اطلاعاتو او فرهنګ وزارت مرستیال ذبیح الله مجاهد

از طرف دیگر گزارش‌ها می‌رسانند که شام روز پنجشنبه طیاره‌های بی‌سرنشین حملاتی را در روستای چوگام ولسوالی شلتن کنر انجام داده اند که به گفتۀ باشند‌گان محل تلفات جانی نداشته است.

تا به حال مشخص نیست که این حمله هوایی توسط کی صورت گرفته، اما آژانس خبری فرانسه به نقل از تحریک طالبان پاکستانی گزارش داده است که یکی از رهبران آنان در شرق افغانستان از این حمله هوایی جان سالم بدر برده است.

در این گزارش به نقل از تحریک طالبان پاکستانی گفته شده که هدف این حمله مولوی فقیر محمد بود اما در زمان حمله در آن منطقه حضور نداشت.

به اساس گفته‌های منابع پاکستانی، طالبان پاکستانی از قریه چوگام به عنوان پایگاه خود استفاده می‌کنند.

بلال کریمی، یک تن از سخنگویان حکومت طالبان به خبرگزاری فرانسه گفته است که این یک حمله زمینی است و از طریق راکت افگن‌های زمینی پرتاب شده است.

راکت پراگنی‌های نظامیان پاکستانی در کنر، نورستان و دیگر ولایات نزدیک به پاکستان موضوع تازه‌ای نیست، بلکه پیش از این هم در زمان حاکمیت نظام جمهوریت هم حملات مشابهی در خاک افغانستان صورت گرفته است که بارها در واکنش به آن، سفیر این کشور در کابل به وزارت خارجه احضار شده است؛ به گونه‌ای که هر از گاهی روابط سیاسی افغانستان با پاکستان تیره می‌شد.

اما هنوز هم این حملات راکتی تمام نشده است.

اینکه چرا این گونه حملات ادامه دارد و چطور از آن جلوگیری شده می‌تواند، برخی از آگاهان امور نظامی می‌گویند پاکستان بخاطر منافع استراتیژیک خود و فشار بالای حکومت‌های افغانستان در ۲۰سال گذشته چنین حملاتی را انجام می‌دهد.

محمد اسحاق اتمر، آگاه امور نظامی افغانستان و استاد پوهنتون در آلمان در این مورد به رادیو آزادی گفت: "پاکستان این را می‌خواهد که در مناطق سرحدی فشار آنها احساس شود آنان همیشه این حملات را به عنوان وسیله فشار هم بالای دولت‌های افغانستان هم قوم‌های که در این مناطق زنده‌گی می‌کنند و هم آن گروه‌های که مخالفین شان هستند انجام می‌دهد در صورتی از آنها جلوگیری شده می‌تواند که در افغانستان یک حکومت ملی وجود داشته باشد و منافع ملی و تمامیت ارضی خود را با پاکستانی ها تعریف کند".

په المان کې د پوهنتون استاد محمد اسحق اتمر وايي، پاکستان تل دا غواړي چې په سرحدي سیمو کې د دوی فشار محسوس شي،
په المان کې د پوهنتون استاد محمد اسحق اتمر وايي، پاکستان تل دا غواړي چې په سرحدي سیمو کې د دوی فشار محسوس شي،

آقای اتمر ادعا می‌کند که به حکومت طالبان دشوار است که جلو این گونه حملات پاکستان را بگیرد؛ چون به باور او دست داشتن پاکستان در تشکیل حکومت طالبان به گونۀ واضح احساس می‌شود.

هرچند مقام‌های پاکستانی در این مورد به تازگی چیزی نگفتند، اما در گذشته چنین گزارش‌هایی را رد کرده اند.

XS
SM
MD
LG