لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۰۵

اندیپندنت: پاکستان تلاش میکند از طالبان یک تصویری خوب به جهان ارائه کند


شماری از روزنامه های جهان
  • اندیپندنت

روزنامه اندیپندنت چاپ بریتانیا در شماره اخیر خود در مورد اجلاس فوق العاده کشورهای عضوسازمان همکاری اسلامی در رابطه با افغانستان نوشته است.

این اجلاس سازمان همکاری اسلامی که امروز به میزبانی پاکستان در اسلام آباد برگذار میشود، به پیشنهاد عربستان سعودی ترتیب شده است.

روزنامه می نویسد پاکستان برای نجات افغانستان از سقوط اقتصادی و جمع آوری کمکهای بشری به این کشور به ممالک اسلامی اتکا کرده و در عین حال تلاش میکند از حاکمان نو طالبان در افغانستان یک تصویر خوبی رابه جهان ارائه نماید.

در این کنفرانس یک تعداد از وزرای خارجه کشورهای سازمان همکاری اسلامی که ۵۷ عضو دارد، نیز اشتراک میکنند.

دربخش دیگر از مطلب روزنامه اندیپندنت می خوانیم که جامعه جهانی بر طالبان محدودیت ها را وضع نموده و کشورهای اسلامی به شمول پاکستان که میزبان جلسه امروز دراسلام آباد میباشد تا حال حکومت آنها را برسمیت نشناخته اند.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان گفته است کشورهای اسلامی برسمیت شناختن حکومت طالبان را تقاضا نخواهندکرد بلکه میخواهند که کشورها با طالبان تعامل کنند.

او در یک پیامی به اجلاس امروزه گفته است «لطفاً افغانستان رافراموش نکنید، لطفا باآن تماس داشته باشید. او افزوده که پیام مردم افغانستان را میرساند نه از کدام گروهی خاصی را و آنها در فکر مردم افغانستان هستند.

قریشی این را هم گفت که ایالات متحده، روسیه، چین و اتحادیه اروپا نماینده گان خاص خود برای افغانستان را به اجلاس امروزه در اسلام آباد که یک روز دوام میکند، فرستاده اند.

سرپرست وزیر خارجه طالبان امیر خان متقی دیروز به اسلام آباد رسید و در این اجلاس اشتراک خواهد کرد.

  • میل

میل روزنامه دیگر بریتانیا در رابطه با باز شدن دفتر پاسپورت در کابل مطلبی را به نشر رسانده است.

این دفتر بعد از به قدرت رسیدن طالبان برای مدت زمانی بسته بود و آنهم در یک وقتی که یک تعداد شهریان کابل برای سفر از کشور به پاسپورت نیاز داشتند. این دفتر در ماه اکتوبر برای مدت کوتاه باز شد.

بعداً رئیس پاسپورت اعلام کرد که دفتر آنها در کابل به خاطر مشکلات تخنیکی بسته میشود، ولی در یک تعداد از ولایات دفتر پاسپورت باز ماند.

قرار است امروز دفتر پاسپورت در کابل هم باز شود و مانندگذشته هزاران نفر در پیشروی آن صف خواهند بست.

رئیس دفتر پاسپورت عالم گل حقانی گفته است اکنون تمام مشکلات تخنیکی حل شده و در مرحله اول به کسانی پاسپورت داده میشود که قبل از بسته شدن این دفتر مراجعه کرده بودند. به گفته او درخواست های نو را بعد از دهم جنوری میپذیرند.

درنتیجه بسته شدن دفتر پاسپورت نه تنها کسانی که بخاطر تهدیدهای امنیتی میخواهند خارج بروند، بلکه هزاران نفری دیگر که می خواهند برای معالجه به پاکستان بروند، نیز منتظر مانده اند.

XS
SM
MD
LG