لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۴:۱۴

افغانستان

نگرانی از کاهش فعالیت زنان تجارت پیشه در غزنی

آرشیف- شماری از زنان تجارت پیشه
آرشیف- شماری از زنان تجارت پیشه

اتاق تجارت و سرمایه گذاری غزنی از کاهش فعالیت زنان تجارت پیشه در این ولایت ابراز نگرانی می‌کند.

عبدالمتین قلندری رئیس اتاق تجارت و سرمایه گذاری غزنی امروز یکشنبه به رادیو آزادی گفت فعالیت این زنان از صد درصد به ده درصد کاهش یافته است و این موضوع ضربۀ بزرگ اقتصادی برای این خانم ها وارد کرده است.

آقای قلندری می‌گوید زنان تجارت پیشه در زمان حکومت قبلی در بخش‌های تولید مواد خوراکه، بافندگی، صنایع دستی، زراعت و بخش‌های دیگر فعالیت داشتند.

وی افزود حالا به دلیل مشکلات بانکی و همچنین نبود بازار، فعالیت های آنها بطور قابل ملاحظه کاهش یافته است.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

موج تازهٔ سیلاب‌ها در بدخشان و بغلان؛ تلاش‌ها به هدف نجات قربانیان ادامه دارد

یک منطقه سیلاب زده در بغلان
یک منطقه سیلاب زده در بغلان

مقام های محلی طالبان در بدخشان می‌گویند که تلاش به هدف نجات قربانیان رویداد سیلاب در این ولایت ادامه دارد.

بر اساس گزارش ها، ده عضو یک خانواده بر اثر سرازیر شدن سیلاب در روستای مورچک شهر فیض آباد مرکز این ولایت شب گذشته جان باختند.

محمد اکرم اکبری رئیس اداره مبارزه با حوادث طالبان در بدخشان به رادیو آزادی امروز گفت که تاحال اجساد چهار عضو این خانواده در دریای کوکچه پیدا شده و جستجو برای یافتن سایر اجساد ادامه دارد.

اکبری افزود که سیلاب در شماری از روستا های شهر فیض آباد و حدود ده ولسوالی از جمله جرم ، یمگان وردوج و بهارک سرازیر شده و تلفات و خساراتی را به دنبال داشته است.

از سوی دیگر یک مقام محلی طالبان در بغلان می گوید که بر اثر جاری شدن سیلاب در منطقۀ لرخاب ولسوالی دوشی ، چهل خانه شب گذشته تخریب شده است.

هدایت‌الله همدرد رئیس ادارۀ رسیدگی به حوادث طالبان در ولایت بغلان به طلوع‌ نیوز گفته است که سرازیر شدن سیلاب همچنان باعث بسته شدن شاهراه بغلان – کابل شده است.

حدود سه هفته پیش ، صد ها نفر بر اثر سرازیر شدن سیلاب در بغلان کشته و زخمی شده بودند.

به تازگی در ولایت های فاریاب و غور نیز ده ها نفر در نتیجۀ جاری شدن سیلاب جان داده اند و خسارات هنگفت مالی به مردم وارد شده است.

بیشتر از ۵۰۰ مهاجر افغان به روز شنبه از پاکستان اخراج شده و به افغانستان برگشتند

روند اخراج اجباری مهاجرین افغان از پاکستان
روند اخراج اجباری مهاجرین افغان از پاکستان

وزارت مهاجرین و عودت کنندگان طالبان می گوید که حدود ۵۶۰ مهاجر افغان به روز شنبه ۲۵ ماه می از پاکستان به طور اجباری بازگشتند.

این وزارت در شبکۀ اکس (توییتر سابق ) امروز نوشت که این صد ها افغان از طریق گذرگاه های سپین بولدک – چمن و تورخم به افغانستان عودت کردند.

پاکستان روند اخراج افغان های فاقد اسناد مهاجرت را در اول ماه نوامبر سال گذشته آغاز کرد.

بر اساس ارقام سازمان ملل متحد ، از آن زمان تا حال بیش از پنجصد هزار افغان از پاکستان بازگشته اند.

واژگون شدن بس مسافربری در شاهراه کابل - قندهار؛ «۲ نفر جان باختند و ۳۷ نفر زخم برداشتند»

حوادث ترافیکی در مسیر کابل - قندهار همه ساله قربانی می‌گیرد
حوادث ترافیکی در مسیر کابل - قندهار همه ساله قربانی می‌گیرد

یک مقام صحی طالبان می‌گوید که دست‌کم دو نفر در نتیجهٔ واژگون شدن یک بس مسافربری در شاهراه کابل - قندهار ۲ نفر جان باخته‌اند و ۳۷ تن دیگر زخمی شده‌اند.
به‌گزارش رسانه‌های محلی، میرویس افغان، رئیس صحت عامهٔ طالبان در زابل گفته است که این حادثه شب گذشته در ولسوالی شهر صفا در مسیر شاهراه کابل - قندهار رخ داده است.
به‌گفتهٔ مقام‌ها، یازده تن از زخمیان زنان‌اند و برای درمان به شفاخانهٔ نزدیک محل رویداد منتقل شده‌اند.
در بارهٔ علت این حادثه هنوز چیزی گفته نشده است؛ اما عدم رعایت قواعد ترافیکی، بی‌احتیاطی رانندگان و خرابی سرک‌ها عمدتاً از علت‌های حوادث ترافیکی در افغانستان دانسته می‌شود.

افزایش حملات روسیه بر شمال‌شرق اوکراین؛ برخورد راکت به یک منطقه تجاری ۱۲ کشته برجای گذاشت

حمله به یک مغازه در خارکیف
حمله به یک مغازه در خارکیف

نیروهای روسیه حملات خود را در شهر خارکیف در شمال شرق اوکراین تشدید کرده‌اند و به‌ گفتهٔ مقامات، روز شنبه بر اثر اصابت یک راکت به یک ساختمان دست‌کم ۱۲ نفر کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شدند.
سینی هوبوف، والی خارکیف، روز یکشنبه ۲۶ می گفت که کشته‌شدن ۱۲ نفر در حملات روز گذشتهٔ اردوی روسیه تأیید شده است.
حملهٔ روز گذشته به مغازه‌ای رخ داد که ده‌ها نفر در آنجا بودند.

هور تیریخوف شاروال خارکیف در پیامی در تلگرام امروز گفت که ابتدا اجساد ۱۱ نفر را پیدا کردند اما با پیدا شدن اجساد بیشتر در زیر آوار ، شمار تلفات به ۱۲ نفر افزایش یافت.

از سوی دیگر، اهور کلیمینکو وزیر داخلۀ اوکراین گفته است که ۱۶ تن هنوز ناپدید اند.

به گزارش مرکز خبر رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی در این حمله به روز شنبه ۲۵ ماه می دستکم ۴۳ تن زخمی شده اند.

ولودیمیر زلینسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، در صفحهٔ تلگرام خود نوشت که در جریان حمله حدود ۲۰۰ نفر در داخل فروشگاه بودند.
همزمان با ادامهٔ حملات طیاره‌های بی‌پیلوت و راکت‌های روسی، گزارش‌هایی از تلفات و ویرانی روستاهای نزدیک خارکیف نیز منتشر شده است.

سیلاب‌ در بدخشان جان۱۰ عضو یک خانواده را گرفت

سیلاب در بدخشان
سیلاب در بدخشان

رادیو تلویزیون ملی تحت کنترول طالبان امروز به‌ نقل‌ از مقامات محلی طالبان در بدخشان گزارش داد که وقوع سیل در ولایت بدخشان جان ۱۰ عضو یک خانواده را گرفته است.

بر اساس این گزارش، این افراد را در منطقهٔ مورچک فیض‌آباد مرکز این ولایت جان باخته اند. مقامات گفته‌اند که تنها یک جسد پیدا شده و تلاش برای یافتن اجساد دیگر ادامه دارد.

پیش از این نیز مقامات در ولایت فاریاب گفته بودند که سیلاب‌های جاری جان ۱۴ تن را گرفته است. آژانس باختر در کنترل طالبان گزارش داده که این رویداد در منطقهٔ لولاش مرکز ولسوالی کوهستان رخ داده است.

بر اثر سیلاب‌ها در یک‌ماه گذشته ده‌ها نفر در مناطق مختلف افغانستان کشته و زخمی شده‌اند و زمین‌های زراعتی وسیع‌ای را نیز تخریب کرده است. در همین حال ادارهٔ هواشناسی بارش شدید باران و جاری‌شدن سیلاب را در برخی مناطق افغانستان پیش‌بینی کرده است.

وزارت مهاجرین طالبان: می‌خواهیم رقم دقیق مهاجران افغان را به دست بیاوریم

مهاجرین افغان در پاکستان
مهاجرین افغان در پاکستان

وزارت مهاجرین و عودت‌کننده‌گان حکومت طالبان در مورد برگزاری یک اجلاس به هدف هماهنگی در رابطه با ارقام بیجاشده‌گان خبر داد. این وزارت دیروز در یک اعلامیه گفت که این اجلاس در ریاست بی‌جاشده‌گان برگزار شده و در آن بحث شده است که چگونه ارقام یک‌سان در باره بیجاشده‌گان به نهادهای داخلی و خارجی ارائه شود.

در این اجلاس رفع مشکلات بیجاشده‌گان، کمک به آن‌ها و برابر ساختن ارقام‌شان مهم خوانده شد. در اعلامیه همچنان آمده که در مورد این مسائل با دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یوناما هم جلسه‌ای برگزار خواهد شد.

به اساس گزارش کمیسیون عالی ملل متحد در امور مهاجرین هم‌اکنون در افغانستان تعداد بی‌جاشده‌گان داخلی به سه میلیون و ۲۵۰ هزار نفر می‌رسد و پنج میلیون و ۳۰۰ هزار افغان دیگر در کشورهای همسایه همچون پناه‌جو ثبت شده‌اند.

مقامات محلی طالبان از استخراج ۸ تُن سنگ نفرایت در کاپیسا خبر دادند

معدنی در افغانستان
معدنی در افغانستان

مقامات محلی حکومت طالبان در ولایت کاپیسا در مورد استخراج ۸ تُن سنگ نفرایت خبر داده‌اند. عنایت‌الله ابلاغ سرپرست ریاست معادن و پترولیم حکومت طالبان در کاپیسا دیروز شنبه به رسانه‌ها گفت این سنگ‌ها اول از کاپیسا به ننگرهار و از آن‌جا به خارج صادر خواهد شد.

نفرایت یک سنگ گران‌بها است که در ساختن گردن‌بند، دست‌بند، گوش‌واره و دیگر جواهرات و ظروف زینتی از آن کار گرفته می‌شود. کمتر از سه سال قبل بعد از آن‌که طالبان دوباره قدرت را در افغانستان به دست گرفتند در مورد استخراج معادن مختلف افغانستان با شرکت‌های خارجی قراردادها را امضا کردند.

بعضی از شاهدان شکایت می‌کنند که در این قراردادها شفافیت وجود ندارد و کارهای استخراج معادن هم معیاری نیست.

کمیسیون عالی ملل متحد در امور مهاجرین سیلاب‌های اخیر در افغانستان را ویران‌کننده خواند

سیلاب - بغلان، افغانستان
سیلاب - بغلان، افغانستان

کمیسیون عالی ملل متحد در امور مهاجرین می‌گوید که سیلاب‌های اخیر در افغانستان ویران‌کننده بوده است. دفتر عمومی این اداره دیروز در صفحه ایکس (توئیتر سابق) نوشته که مردم بعد از آن‌که همه چیز را از دست دادند، کوشش می‌کنند که زندگی خود را دوباره عادی سازند و خانه‌های خود را دوباره ایجاد کنند.

کمیسیون عالی ملل متحد در امور مهاجرین همچنان می‌گوید که با شرکای خود در مناطق سیلاب‌زده حضور دارند و کمک‌های اضطراری را به مردم می‌رسانند.

برنامه غذائی جهان گفته که در سیلاب‌های ماه جاری میلادی ۵۴۰ نفر در افغانستان جان باخته و هزاران تن دیگر زخمی شده‌اند.

اما گمان می‌رود که این ارقام بیشتر از این باشد.

چهل قلم آثار باستانی در ولایت غور کشف شده است

تصویر نمادین، آثار باستانی در افغانستان
تصویر نمادین، آثار باستانی در افغانستان

ریاست اطلاعات و فرهنگ طالبان در غور اعلام کرد که ۴۰ قلم آثار تاریخی از ساحهٔ منار جام در این ولایت کشف شده است.

این ریاست در خبرنامه‌ای امروز اعلام کرد که این آثار به موزهٔ محلی غور منتقل شده است. در ادامه آمده است که این آثار مربوط به دورهٔ غوریان است و متخصصان بیشتر روی تشخیص دوره‌بندی و قدمت آن‌ها کار خواهند کرد.

بر اساس خبرنامه، این آثار عمدتاً شامل مجسمه‌ها و ظروف فلزی هستند. سیلاب‌های ویرانگر و مرگباری که اخیراً در غور اتفاق افتاده، منار تاریخی جام را با خطر فروپاشی روبرو کرده است.

مقامات ایرانی: ۱۰۰ هزار شهروند افغانستان در مراسم تشییع جنازه ابراهیم رئیسی شرکت کردند

مراسم تشییع جنازه ایراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور اسبق ایران
مراسم تشییع جنازه ایراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور اسبق ایران

یک مقام ایرانی مدعی شد که بیش از ۱۰۰ هزار شهروند افغانستان در مراسم تشییع جنازهٔ ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور سابق و دیگر مقامات ایرانی، شرکت کرده بودند.

حسین شرافتی راد، رئیس ادارهٔ اتباع عمومی و اتباع خارجی ولایت خراسان رضوی، در مراسم «حسینیهٔ هراتی‌ها» در مشهد این مطلب را اعلام کرد.

به گزارش رادیو فردا، بخش ایرانی رادیو آزادی، آقای شرافتی راد نگفته که چگونه این رقم را به دست آورده است.

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران، حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه و برخی دیگر از مقامات ایرانی روز یکشنبه در سانحهٔ سقوط هلیکوپتر جان باختند.

دو هفته قبل از این واقعه، حکومت ایران اعلام کرده بود که ظرف یک سال یک میلیون و سی‌صد هزار خارجی، از جمله افغان‌ها را از ایران اخراج کرده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG