لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۸ جدی ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۳۲

کمک ۱۰۲ میلیون دالر پول نقد ملل متحد به افغانستان در نزدیک به یک ماه گذشته


آرشیف- نوت های صد دالری در دافغانستان بانک. عکس جنبه تزئینی دارد

بر بنیاد اطلاعاتی که بانک مرکزی افغانستان به رادیو آزادی داده سازمان ملل متحد تاکنون پنج محموله پول نقد به افغانستان کمک کرده است.

دو محموله ۱۶ میلیون دالری، دو محموله ۱۹ میلیون دالری و یک محموله ۳۲ میلیون دالری کمک‌های نقدی سازمان ملل متحد در یک ماه اخیر به افغانستان اند.

حسیب الله نوری، سخنگوی بانک مرکزی افغانستان به رادیو آزادی می‌گوید که همۀ این پول‌ها به بانک بین‌المللی افغانستان سپرده شده است.

آقای نوری می‌گوید که آنان تلاش می‌کنند تا برای مشکلات کنونی مردم افغانستان راه حل مناسبی پیدا کنند: "بانک مرکزی افغانستان تلاش می‌کند که برای مشکلات کنونی مردم افغانستان یک راه حل اساسی را پیدا کند. ما به مردم خود اطمینان می‌دهیم که به زودترین فرصت مشکلات در سیستم بانک‌ها حل خواهد شد."

پیش از این بانک مرکزی افغانستان در اعلامیه‌ای گفته بود که سازمان ملل متحد گفته است که تا ماه مارچ ۲۰۲۲ هر هفته ۲۰ میلیون دالر امریکایی برای کمک‌های بشری به مردم افغانستان کمک خواهد کرد.

اسدالله فیضی، سرپرست بانک بین‌المللی افغانستان به رادیو آزادی می‌گوید که این بانک پول‌های رسیده از سازمان ملل متحد را به حساب‌های بانکی موسسه‌های این سازمان در افغانستان می‌پردازد و پس از آن این موسسه‌ها برای رسانیدن این پول به مردم افغانستان اقدام خواهند کرد: "دفتر عمومی ملل متحد که در افغانستان است به نام یوناما پول را در حساب خود دریافت می‌کنند و بعد به دفترهای دیگر خود به طور نقد پرداخت می‌کنند."

یکی از اعضای رهبری بانک بین‌المللی افغانستان یا AIB بانک که نمی‌خواهد در این گزارش نامی از او گرفته شود به رادیو آزادی می‌گوید که از سه هفته بدینسو هر هفته دو بار از سوی جامعه جهانی پول نقد به افغانستان کمک می‌شود و مقدار پول هر محموله فرق می‌کند.

اما پرسش اینجاست که در موجودیت چندین بانک خصوصی دیگر چرا باید این پول‌ها تنها به بانک بین‌المللی افغانستان داده شود؟

ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان
ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان

ذبیح الله مجاهد، سخنگو و معین وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان به رادیو آزادی می‌گوید که جامعۀ جهانی تصمیم گرفته است که کمک‌هایش به مردم افغانستان را به بانک‌های دولتی نه بلکه به بانک‌های خصوصی بسپارد و از همین رو سازمان ملل متحد از میان بانک‌های خصوصی افغانستان، بانک بین‌المللی افغانستان را انتخاب کرده است.

مجاهد گفت: "این اصول آنان است؛ آنها می‌خواستند که این پول‌ها به بانک‌های آزاد داده شود یعنی بانک دولتی نباشد و آنان این پول را به بانک بین‌المللی افغانستان داده اند. ما از آنان خواسته ایم که پرداخت پول‌ها منحصر به یک بانک نباشد و پول‌ها به دیگر بانک‌ها نیز داده شود از همین رو احتمال دارد دیگر کمک‌ها به بانک‌های دیگر افغانستان داده شود."

در همین حال شماری از کارشناسان اقتصادی می‌گویند که طالبان باید به جامعۀ جهانی قناعت دهند که پول‌های کمک شده را به دیگر بانک‌های خصوصی افغانستان نیز بدهند.

شبیر احمد بشیری، یکی از این کارشناسان به رادیو آزادی گفت: "طالبان باید با یک دیپلماسی خوب جامعه جهانی را قناعت دهند که با بانک‌هایی که اوضاع اقتصادی خوبی ندارند همکاری کنند هم زمان با این در کنار جلوگیری از سقوط این بانک‌ها مردم نیز می‌توانند پول‌های شان را از این بانک‌ها به دست بیاورند."

یک مقام سازمان ملل متحد می‌گوید که این سازمان برای کمک به افراد زیان دیده در افغانستان در سال روان میلادی ۴.۵ میلیارد دالر کمک درخواست خواهد کرد.

مارتین گرفیتس، معاون سازمان ملل متحد در امور تنظیم کمک‌های بشری و عاجل
مارتین گرفیتس، معاون سازمان ملل متحد در امور تنظیم کمک‌های بشری و عاجل

مارتین گرفیتس، معاون سازمان ملل متحد در امور تنظیم کمک‌های بشری و عاجل روز گذشته در سخنرانی‌اش در نشست سازمان همکاری اسلامی در اسلام آباد گفت که این بزرگترین کمک بشری خواهد بود.

به گفته او، سازمان ملل متحد در نظر دارد که به ۲۱ میلیون افغان که به کمک‌های بشری نیاز دارند کمک کند.

این در حالیست که شماری از افغانان بیجا شده و نیازمند به کمک‌های بشری می‌گویند که این کمک‌ها باید به زودترین فرصت و به گونۀ عادلانه توزیع شود زیرا به گفته آنان مردم نادار شدند و در وضعیت سختی شب وروز شان را سپری می‌کنند.

عمر و امان الله نزدیک به چهار ماه است که در کمپ بیجا شدگان در کوتل خیرخانه کابل زندگی می‌کنند.

عمر در صحبت با رادیو آزادی گفت: "پول نیست، نان نیست، کمک‌های بشری به گونۀ عادلانه نمی‌رسد؛ ما می‌خواهیم که مشکلات مان حل شود؛ کار نیست."

امان الله باشنده دیگر می‌گوید که مردم به کمک‌ها نیاز مبرم دارند: "در بخش دوا و مواد خوراکی خیلی احتیاج شده ایم. اگر این اوضاع ادامه داشته باشد شاید دیگر مردم از گرسنگی تلف شوند"

سازمان ملل متحد و شماری از کشورهای دیگر افزون بر پول نقد، مواد غذایی و صحی به مردم افغانستان کمک کرده اند.

پس از آغاز حاکمیت طالبان برافغانستان امریکا نزدیک به ۹.۴ میلیارد دالر پول افغانستان را منجمد یا کرده و در حال حاضر مردم افغانستان و حکومت طالبان به مشکلات اقتصادی جدی روبه‌رو هستند.

حکومت طالبان بارها از امریکا خواسته که دارایی‌های منجمد شده افغانستان را آزاد کند و آنرا به مردم افغانستان بدهد.

ملا برادر معاون نخست رئیس الوزرای حکومت سرپرست طالبان
ملا برادر معاون نخست رئیس الوزرای حکومت سرپرست طالبان

ملا عبدالغنی برادر، معاون نخست رئیس الوزرای حکومت طالبان نیز چند روز پیش گفت که پول‌های منجمد شده حق مردم افغانستان است و باید به آنان داده شود. اما امریکا بارها این خواست آنان را رد کرده است.

جن ساکی، سخنگوی قصر سفید در واپسین سخنانش در پاسخ به گفته‌های امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ حکومت طالبان گفته است که برخی از دلایل باعث شده اند تا پول‌های منجمد شده به آنان داده نشود.

به گفته او این یک موضوع پیچیده است و امریکا باشرکا و متحدانش در این باره بحث و گفت‌وگو می‌کند.

XS
SM
MD
LG