لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۶ جوزا ۱۴۰۳ کابل ۰۱:۱۰

طالبان: از فعالیت زنان تجارت پیشه حمایت می‌کنیم


یک خانم تجارت پیشه در ولایت هرات
یک خانم تجارت پیشه در ولایت هرات

در حالی که نگرانی‌ها از ایجاد محدودیت بر کار و بار زنان در افغانستان از سوی طالبان بیشتر شده است، شبکۀ زنان افغان برای توسعۀ تجارت از گشایش بازارهای فروش تولیدات زنان در مرکز و ولایت‌های افغانستان خبر می‌دهد.

ممتاز یوسفزی، رئیس این شبکه به تازگی به رادیو آزادی گفت که این بازارها در آیندۀ نزدیک و در تفاهم با حکومت طالبان دوباره فعال خواهند شد:‌ "بیشتر زنان که متشبث هستند و از مدت چهار ماه به این طرف کارهای شان متوقف بوده و حالا وعده‌هایی که از سوی امارت اسلامی داده شده است قرار است عنقریب بازارهای روز برای زنان ایجاد شود و نمایشگاه برگزار شود تا این‌ها تولیدات خود را به فروش برسانند."

اما خانم یوسفزی و ضاحت نداد که این بازارها چه زمانی فعال خواهند شد.

او تأکید کرد که زنان متشبث در چهار فصل سال تولیداتی برای عرضه به بازار دارند، اما از نداشتن مارکیتی برای فروش شکایت دارند.

به گفته او، آنان در نتیجۀ تقاضای این زنان متشبث تلاش کردند که این بازارها را ایجاد کنند تا آنها در مناطق خود‌شان بتوانند تولیدات شان را به فروش برسانند.

مسئولان شبکه زنان افغان برای توسعۀ تجارت می‌گویند، زنان در بخش‌های مختلف مانند دوخت لباس، تولید مربا، چپس، رب رومی، فارم‌های مرغداری و مالداری و سایر بخش‌ها فعالیت می‌کنند.

ذبیح‌الله مجاهد معین وزارت اطلاعات و فرهنگ و سخنگوی حکومت طالبان
ذبیح‌الله مجاهد معین وزارت اطلاعات و فرهنگ و سخنگوی حکومت طالبان

در همین حال ذبیح‌الله مجاهد، سخنگو و معین وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان به رادیو آزادی گفت که آنان از ایجاد این بازارها و فعالیت زنان متشبث حمایت می‌کنند:‌ "ما از کارکرد زنان تجارت پیشه حمایت می‌کنیم و زمینه را مساعد می‌سازیم که در چوکات شریعت اسلامی تجارت خود را به پیش ببرند ،نمایشگاه برای صنایع دستی و دیگر تولیدات شان وجود داشته باشد وزارت تجارت ما در هماهنگی آنها کار می‌کند آهسته آهسته می‌شود تجارت شان رونق پیدا کند."

این در حالیست که همزمان با به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان محدودیت‌هایی بر کار زنان در بیرون از خانه و آموزش و تحصیل آنان ایجاد شد.

زنان در بیست سال گذشته در کنار دیگر بخش‌ها در عرصۀ تجارت پیشرفت چشم‌گیری کرده بودند و در برخی موارد به خودکفایی رسیده و حتی برای خانواده‌های بی‌بضاعت و زنان بیوه کمک مالی می‌کردند.

اما پس از حاکمیت طالبان شماری از زنان تجارت پیشه گفته بودند که به دلیل نگرانی از وضعیت موجود به کار و تجارت‌شان پایان داده و بدون اطمینان خاطر دیگر به فعالیت‌های تجاری برنخواهند گشت.

اکنون که چراغ سبزی برای کار و فعالیت این زنان از سوی طالبان نشان داده شده است، دیده شود که چه تعدادی این زنان کاروبار تجارتی‌شان را از سر خواهند گرفت.

XS
SM
MD
LG