لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۱۳

سازمان جهانی صحت: اومیکرون شاید سیستم های صحی جهان را تحت فشار قرار دهد


Belarus - The Omicron, generic, December 17, 2021

چین و چندین کشور اروپایی محدودیت‌های جدی را بخاطر افزایش شیوع انواع ویروس کرونا وضع کرده اند، از ۲۴ دسمبر به این سو در حدود ۱۱۵۰۰ پرواز در سراسر جهان لغو شده و شرکت‌های هوایی دلیل آنرا افزایش موارد اومیکرون خوانده که این شرکت‌ها را به کمبود کارگر رو به رو ساخته است.

ایالات متحده، فرانسه، ایتالیا، پرتگال و بریتانیا در بین کشورهای می‌باشند که شمار بی‌سابقه موارد ابتلا به این ویروس را در روزهای جشن کریسمس ثبت کرده اند.

موارد آن در امریکا در دو هفته گذشته ۱۱۴ درصد سعود را نشان می‌دهد که سبب آن نوع اومیکرون ویروس کرونا خوانده شده. تعداد زیاد کسانی که به این ویروس مبتلا شده اند کسانی هستند که واکسین نشده اند، اما کسانی که واکسین هم شده اند در امان نبوده اند.

امریکا در جریان یک هفته حد وسط بیش ۲۷۶ هزار مورد ابتلا به این ویروس را ثبت کرده است.

حد وسط تعداد تلفات در این هفت روز به ۱۴۸۲ مورد بلند رفته است. متخصصین می گویند که در نتیجه عدم دسترسی به آزمایش سریع و آسان شاید این تعداد خیلی بیشتر از این باشد.

به گفته آنها چون علايم این نوع ویروس کرونا آنقدر شدید نیست مردمی که به آن مبتلا می‌شوند شاید ابتلا به آنرا حس نکنند. علائم نوع اومیکرون ویروس کرونا بیشتر به یک سرماخورده گی ساده شباهت دارد.

هرچند تحقیقات ابتدایی نشان می‌دهد که علایم اومیکرون بسیار ضعیف است ولی سازمان جهانی صحت در مورد پیچیده شدن اوضاع هشدار داده است.

کاترین سمال وود مدیر بخش اروپای اداره حوادث کووید۱۹ در سازمان جهانی صحت گفته است که شیوع سریع اومیکرون هنوز هم سبب بستری شدن تعداد زیاد مردم می‌شود، مخصوصاً آنهایی که واکسین نشده اند.

سرایت سریع اومیکرون سبب شده است که بسیاری کشورها قیود فوری را اعلان کنند.

محدودیت تماس در جرمنی که بزرگترین اقتصاد اروپا می‌باشد بر کاباره ها و مسابقات ورزشی در داخل تالارهای ورزشی تاثیر گذاشته است.

فرانسه هم روز ۲۷ دسمبر محدویت‌ها را برای مهار کردن بیشتر شیوع این ویروس اعلان کرد از جمله محدود ساختن تعداد تجمع افراد در یک محل، ممنوعیت خورد و نوش در وسایل نقلیه عامه و پوشیدن اجباری ماسک در بیرون از خانه.

در ایالات متحده امریکا پوهنتون‌ها اعلان کرده اند که صنف‌های درسی حداقل برای سمستر بعدی آنلاین خواهد بود.

هفته ها بعد از ظهور نوع اومیکرون ویروس کرونا در افریقای جنوبی اکنون تقریباً در تمام کشورهای جهان موارد آن مشاهده شده و در بعضی کشورها دامن پهن کرده است.

از سوی دیگر جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده امریکا محدودیت سفر به هشت کشور افریقایی را که بعد از ظهور اومیکرون جاری ساخته بود، لغو کرد.

XS
SM
MD
LG