لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۵۵

هند و پاکستان فهرست اسامی صد‌ها زندانی همدیگر را تبادله کردند


بیرق های هند و پاکستان

هند و پاکستان روز شنبه (۱۱ جدی) فهرست شهروندان همدیگر را که با خود در زندان‌ها دارند از طریق دپلوماتان در اسلام آباد و دهلی نو شریک کردند.

این دو کشور رقیب فهرست زرادخانه و تاسیسات اتمی خود را نیز طبق یک معاهدۀ که سه دهه قبل میان آنها امضا شده با همدیگر شریک ساختند.

روابط پاکستان و هند از هنگام استقلال از هند بریتانوی در سال ۱۹۴۷ به علت نزاع کشمیر تیره است.

حکومت پاکستان روز شنبه فهرست اسامی ۶۲۸ هندی را که در این کشور زندانی اند در اختیار سفیر هند در اسلام آباد قرار داد. از جمله ۵۷۷ نفر ماهی‌گیرانی اند که به شکار غیرقانونی در آبهای پاکستان متهم شده اند.

هند و پاکستان به اساس توافق‌نامه سال ۲۰۰۸، فهرست محبوسین همدیگر را تبادله می‌کنند و به زندانیان اجازه می‌دهند که به مقامات قونسلی کشور خود دسترسی داشته باشند.

این فهرست‌ها هر شش ما یکبار شریک می‌شوند.

هند به نوبه خود فهرست ۲۸۲ پاکستانی را که در این کشور زندانی اند با اسلام آباد شریک کرد. از جمله ۷۳ نفر شکارچیان ماهی اند. هند در باره زندانیان غیرنظامی پاکستانی که در محابس این کشور بسر می‌برند جزئیات نداده است.

شکارچیان ماهی که از مرزهای مشترک هند و پاکستان تخطی می‌کنند بازداشت و کشتی‌های آنها ضبط می‌شود. این شکارچیان که معمولاً وسایل راه یابی پیشرفته با خود ندارند در تلاش برای شکار بهتر از مرزها تجاوز می‌کنند.

اگرچه این زندانیان بعد از مذاکرات میان دو کشور رها می‌شوند اما معمولاً سال‌ها بدون محاکمه در زندان باقی می‌مانند.

اسلام آباد و دهلی نو در باره دیگر زندانیانی که فهرست آنها شریک شده جزئیات نداده اند. ولی اینها معمولاً افرادی می‌باشند که میعاد ویزای اقامت ایشان سپری شده باشد یا به شهرهای که اجازۀ ورود ندارند رفته باشند.

دو کشور همجوار به اساس توافق‌نامه سال ۱۹۸۸ فهرست امکانات و تاسیسات اتمی خود را نیز شریک کردند.

این توافق‌نامه زیر عنوان منع حمله بر تاسیسات هسته‌ای در سال ۱۹۹۱ نافذ شده است.

روابط اسلام آباد و دهلی نو بعد از آن تیره‌تر شد که هند در سال ۲۰۱۹ وضعیت خاصی را که به کشمیر زیر ادارۀ این کشور در قانون پذیرفته شده بود لغو کرد.

XS
SM
MD
LG