لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۶ دلو ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۰۳

نیویارک تایمز: اردوی امریکا بر شبکه داعش تمرکز می‌کند


آرشیف- شماری از روزنامه های جهان

روزنامه ‌نیویارک تایمز مطلبی منتشر کرده زیر این عنوان، اردوی امریکا بر شبکه داعش که در حمله بر میدان هوایی کابل دخیل بود، تمرکز می‌کند.

در مطلب آمده که مهاجم انتحاری که نزدیک دوصد تن به شمول ۱۳ سرباز امریکایی را چهار ماه قبل در کابل کشته بود، چند روز پیش از حمله از سوی طالبان از زندان آزاد شده بود.

در ادامه می خوانیم که شاخۀ ولایت خراسان وابسته به گروه تندرو دولت اسلامی معروف به داعش این مهاجم را عبدالرحمن لوگری معرفی کرده بود.

در این مطلب نیویارک تایمز آمده که لوگری برای امریکایی‌ها ناشناخته نبود.

در ادامه گفته شده که در سال ۲۰۱۷، سی آی‌ای به ماموران اطلاعاتی هند اطلاع داده بود که لوگری در حال طراحی بمب گذاری انتحاری در دهلی نو است.

در ادامه آمده که مقامات هندی آن حمله را خنثی کردند و لوگری را به سی آی‌ای تحویل دادند و این سازمان او را برای گذراندن دوران محکومیتش در زندان پروان در پایگاه هوایی بگرام به افغانستان فرستاد.

در مطلب می خوانیم که او در آنجا ماند تا زمانی که در میان هرج و مرج پس از سقوط کابل آزاد شد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان به رادیو آزادی گفت که نمی‌توانند این اطلاعات را تأیید کنند چونکه به گفتۀ او فاصله زمانی بین شکستن دروازه زندان بگرام تا حمله بسیار کوتاه بود و در این قدر وقت یک زندانی با مشکلات امنیتی نمی‌تواند به تجهیزات دسترسی پیدا کند.

امریکا عامل انتحاری را که در قتل عام سربازان و غیرنظامیان در افغانستان دخیل بود، شناسایی کرد: عنوان مطلبی است که در این مورد در روزنامه نیویارک پست چاپ شده.

در ادامه مطلب آمده که فرد تروریست زمانی محصل انجنیری بود و طالبان او را از زندان رها کردند.

در حالی که طالبان مناطق مختلف افغانستان را در سال ۲۰۲۱ تحت کنترل خود در می آوردند، دروازه‌های زندان‌ها را می‌گشودند.

در مطلب نیویارک پست آمده که هم زندانیان طالبان و هم زندانیان وابسته به داعش در این زندان‌ها به سر می‌بردند.

جنگجویان وابسته به داعش در افغانستان هم با طالبان و هم با امریکایی‌ها مخالفت دارند.

XS
SM
MD
LG