لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۳ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۳۸

افغانستان

طالبان می‌گویند تیم‌های مددرسان‌شان را به هلمند، کندهار و ارزگان فرستاده اند

آرشیف، زیان‌های بجا مانده از سیلاب‌ها در افغانستان

مقام‌های حکومت طالبان می‌گویند که تیم‌های مددرسان خود را برای کمک به سیلاب زدگان در مناطق آسیب دیده در ولایات هلمند، کندهار و ارزگان فرستاده اند.

به تازگی این سه ولایت شاهد باران‌ها و سرازیر شدن سیلاب بوده اند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان امروز پنجشنبه به رادیو آزادی گفت که تلاش دارند وضعیت تحت کنترول درآید.

آقای مجاهد می‌افزاید: "تیم‌های کمک‌رسانی خود را به منطقه رساندند. ان‌شاءالله در حال کنترول وضعیت هستیم. هرچند، از تلفات کدام راپوری نیست، اما کسانی‌که در آب گیر مانده بودند توسط هلیکوپترهای نجات داده شدند."

همزمان، کمیسیون مبارزه با حوادث که از سوی حکومت طالبان گماشته شده، دیروز تحت رهبری ملا عبدالغنی برادر معاون اول رئیس‌الوزرای حکومت طالبان به همه اداره‌های مربوط وظیفه سپرده، به آنانی‌که در نتیجه باران‌های شدید و سیلاب‌ها متضرر شده‌اند، کمک کنند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

افراد مسلح بر موتر حامل نیروهای قول اردوی الفاروق طالبان در هرات گلوله باری کردند

موقعیت ولایت هرات در نقشه عمومی افغانستان

افراد مسلح ناشناس صبح امروز دوشنبه موتر حامل نیروهای قول اردوی الفاروق حکومت طالبان را در نزدیکی پوسته نمبریک ناحیه ششم شهر هرات به گلوله بستند.

یک مقام استخبارات طالبان این رویداد را به رادیوآزادی تایید کرد.

او گفت که این رویداد از سوی دو مرد مسلح ناشناس که سوار یک عراده ریگشاه بودند صورت گرفته است. او می‌گوید که یکی از مهاجمان از سوی طالبان کشته شده و یکی دیگر فرار کرده است.

این مقام طالبان که خواست نامش فاش نشود به رادیوآزادی گفت که یکتن از نیروهای طالبان در این حادثه زخم برداشته است.

منبع همچنان تایید می‌کند که در یک حادثه دیگر مردان مسلح ناشناس بالای یک موتر نیروهای هوایی در منطقه بلند آب شهر هرات نیز حمله کردند. او جزئیات بیشتر در مورد این رویداد ارائه نکرد.

از سوی هم یکتن از داکتران در شفاخانه حوزه وی هرات که از ترس طالبان نخواست نامش فاش شود، در صحبت به رادیوآزادی دو کشته و بیست زخمی را تایید می‌کند. او گفت دو غیرنظامی شامل زخمیان این رویداد هستند.

تاکنون کدام فرد و یا هم گروهی مسئولیت این رویدادها را به عهده نگرفته است.

پاکستان به افغان های که تذکره تابعیت داشته باشند اجازه سفر به افغانستان را می‌دهد

آرشیف- شماری از افغان ها در تورخم

مقام‌های طالبان در تورخم می‌گویند، پاکستان توافق کرده که تا فرا رسیدن عید قربان به افغانان دارندهٔ تذکره و کارت هویت اجازه رفتن به افغانستان را می‌دهند.

خبرگزاری باختر تحت کنترل طالبان به نقل از سید غازی الله هاشمی کمیسار تورخم خبر می‌دهد که با پاکستانی ها در تماس نزدیک اند تا مشکلات در نقطه صفری را حل کنند.

پاکستان پس از آن به افغانها ها اجازه رفتن به افغانستان را داد که یک مرد افغان روز شنبه در مرز خود را در زیر یک لاری کرد و به زندگی خود پایان داد.

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان به این رویداد واکنش نشان داد و از پاکستان خواست که همسایه خوب باشد.

استقبال کمیته مصونیت خبرنگاران از رهایی دو خبرنگار از سوی طالبان

آرشیف - عکس جنبه تزئینی دارد

کمیته مصونیت خبرنگاران از رهایی دو خبرنگار از قید طالبان استقبال کرده است.

خان محمد سیال مسئول نشرات تلویزیون صدای پیوستون ارزگان و زوان تکل خبرنگار تلویزیون هیله ای هلمند روز جمعه و شنبه از سوی طالبان رها شدند.

کمیته مصونیت خبرنگاران در اعلامیه‌ای که دیروز یکشنبه از طریق توییتر این کمیته همگانی شده، از مسئولان طالبان خواست تا سه خبر نگار دیگر را نیز رها کنند.

عماد الدین دوران در ۲۴ ثور در کابل، میرزا حسینی مسئول رادیو آفتاب دایکندی در ۳ جوزا و جماالدین دلدار مسئول رادیو صدای گردیز در ۷ جوزا دستگیر و تا هنوز در زندان به سر می برند.

۱۲ دواخانه در ولسوالی بهارک تخار مسدود شدند

موقعیت ولایت تخار در نقشه عمومی افغانستان

وزارت صحت عامه حکومت طالبان می‌گوید، اداره بررسی از تطبیق قوانین صحی تخار ۱۲ دواخانه را در ولسوالی بهارک مهر و لاک کرده چون به گفته این وزارت این دواخانه ها بدون مجوز فعالیت داشتند.

شرافت زمان سخنگوی وزارت صحت عامه حکومت طالبان شام دیروز یکشنبه به رادیو آزادی گفت: "نزده باب فارمسی در ولسوالی بهارک مورد نظارت و بررسی قرار گرفت که از این جمله ۱۲ باب آن از طرف تیم نظارتی تخار با حضور داشت نمایندگان ادارات همکار تا امر ثانی مهر و لاک و مسدود گردید."

او افزود که در جریان روند نظارت مقداری از ادویه تاریخ گذشته نیز جمع آوری شده است.

وزارت صحت عامه حکومت طالبان می‌گوید که این روند را در دیگر ولایات افغانستان هم آغاز کرده است.

در نتیجه نزاع بر سر آب در کاپیسا یک تن کشته شد

موقعیت ولایت کاپیسا در نقشه عمومی افغانستان

نزاع میان دو خانواده بر سر آب چاه در ولایت کاپیسا یک کشته و یک زخمی برجا گذاشت.

عبدالفتاح فائز، سخنگوی قوماندانی امنیۀ حکومت طالبان در ولایت کاپیسا به رادیو آزادی گفت که نزاع در منطقۀ "تترخیل" ولسوالی تگاب امروز یکشنبه صورت گرفت.

به گفته او در این رویداد یک مرد هشتاد ساله به ضرب چاقو کشته شده و یکی دیگر زخمی شده است.

فائز افزود که یک تن به اتهام قتل بازداشت شده است.

چپه شدن موتر رنجر طالبان در پنجشیر یک کشته و چهار زخمی برجا گذاشت

موقعیت ولایت پنجشیر در نقشه عمومی افغانستان

یک مقام محلی طالبان در پنجشیر می‌گوید که در نتیجۀ واژگون شدن یک موتر رنجر در این ولایت یک تن از نیروهای طالبان جان داد و چهار تن دیگر زخمی شدند.

مولوی نصر الله ملکزاده، رئیس اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان در ولایت پنجشیر به رادیو آزادی امروز یکشنبه گفت، رویداد در منطقۀ سریچه در مرکز این‌ ولایت رخداده است.

او علت رویداد را بی احتیاطی راننده خوانده است.

حاصلات انگور در ولایت کندهار کاهش یافته است

آرشیف

دهقانان و تاجران کندهار از کاهش حاصلات انگور در این ولایت نگرانی دارند.

انجنیر عبدالباقی مدیر عامل اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری کندهار امروز یکشنبه به رادیو آزادی گفت که خشکسالی‌ و مشکلات اقتصادی امسال حاصلات انگور را کاهش داده است.

به گفته وی، سال گذشته در این فصل روزانه حدود ۵۰ موتر انگور از راه سپین بولدک به پاکستان صادر می‌شد، اما حالا روزانه بین ۵ تا ۶ موتر انگور صادر می‌شود.

مسئولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری کندهار می‌گویند، تلاش می‌کنند که امسال صادرات را از مسیر ولایت‌های شمالی به کشورهای آسیایی میانه نیز آغاز کنند و در این مورد با حکومت طالبان نیز صحبت شده است.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که خشکسالی‌های اخیر و همچنان بحران اقتصادی بر تجارت و بخش‌های مختلف دیگر تاثیر منفی گذاشته است.

مسئول سفارت حکومت طالبان در پاکستان خودکشی یک افغان در تورخم را تایید کرد

آرشیف - سرحد تورخم

سردار احمد شکیب، مسئول سفارت حکومت طالبان در پاکستان پذیرفت که دیروز شنبه یک افغان که می‌خواست از سرحد تورخم عبور کند، به دلیل اجازه ندادن از سوی سربازان پاکستانی خودش را زیر موتر کرده است.

آقای شکیب اواخر دیروز در تورخم به خبرنگاران گفت: "یک افغان که در میان صدها افغان دیگر ایستاده بود و می‌خواست تذکره اش را نشان دهد، از روی ناچاری و ناامیدی خود را زیر یک موتر کرد و به شهادت رسید."

مسئول سفارت طالبان در پاکستان این را نیز پذیرفت که روز گذشته یک کودک افغان هم زیر موتر افتاده و جان خود را از دست داده است.

سفارت پاکستان در کابل و چندین مقام طالبان دیروز این ادعا را رد کردند و گفتند که یکی از کشته شدگان این رویداد پاکستانی است.

سفارت طالبان در پاکستان نیز سخنان سردار احمد شکیب را در صفحه توییتر خود به نشر رسانده که به وضعیت اسفبار افغان‌ها در تورخم اشاره کرده و از مقامات پاکستانی خواسته است تا این مشکل را حل کنند.

در تورخم و سپین بولدک، مدت هاست که گزارش هایی مبنی بر آزار و اذیت افغان ها از سوی نیروهای پاکستانی به نشر رسیده، اما این کار تا هنوز هم متوقف نشده است.

امارات متحده عربی تجهیزات شفاخانه صحرایی را به مناطق زلزله زدهٔ افغانستان ارسال کرده است

تصویر آرشیف: جریان کمک رسانی به آسیب دیده گان زلزله اخیر در جنوبشرق افغانستان

امارات متحده عربی، تجهیزات شفاخانه های صحرایی و ادویه را به سه منطقه زلزله زده افغانستان ارسال کرده است.

خبرگزاری دولتی امارات متحده عربی، به نقل از عیسی سالم الداهیری، سفیر این کشور برای افغانستان گفته که این کمک ها شامل ۷۲ بستر، دو اتاق مجهز عملیات و تعدادی تجهیزات پیشرفته طبی و ادویه را شامل می شود.

به گفتۀ عیسی سالم الداهیری، امارات متحده عربی به کمک با زلزله زدگان افغانستان متعهد است و به همکاری اش ادامه خواهد داد.

ده روز قبل زلزله های شدید، ولایات پکتیکا و خوست و شماری از مناطق جنوب شرق افغانستان را تکان داد. در نتیجۀ این تکان ها و تخریب صد ها منزل رهایشی٬ حداقل ۱۰۰۰ تن کشته و حدود ۳۰۰۰ تن هم زخمی شدند.

ایالات متحده زمینه اعطای بورس های تحصیلی را به دانشجویان افغان فراهم می‌کند

بیرق ایالات متحده امریکا در مقابل ساختمان کانگرس در واشنگتن دی سی.

مقامات ایالات متحدۀ امریکا می گویند که در تلاش اند تا برای دانشجویان افغان، زمینهٔ اعطای بورس های تحصیلی فولبرایت را دوباره فراهم سازند.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده به صدای امریکا گفته، گرچه وضعیت در منطقه تغییر نکرده، اما آنها روی برنامه فولبرایت سال گذشته و سالجاری برای افغانستان، کار می کنند.

بر اساس معلومات، وزارت امور خارجه امریکا کسانی را در نظر خواهد گرفت که امسال و در سال گذشته به مرحله نیمه نهایی امتحانات بورس فولبرایت، راه یافته اند.

ایالات متحدۀ امریکا، روند بورس فولبرایت را به دلیل تسلط دوبارۀ طالبان بر افغانستان در اگست سال گذشته به حالت تعلیق درآورد و امتحانات دانش آموزان افغان به تعویق افتاد.

همه ساله ۴۰۰۰ دانشجو از سراسر جهان برای ماستری و دکتورا، بورس های فولبرایت را در پوهنتون های معتبر ایالات متحدۀ امریکا دریافت می کنند.

از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۲۱ میلادی به تعداد ۹۵۰ افغان از طریق بورس های فولبرایت در امریکا، تحصیل کرده اند.

یک تبعه پاکستانی در تورخم در یک حادثه جان داد

تصویر آرشیف: دروازه تورخم٬ نقطه صفری سرحدی بین افغانستان و پاکستان

سفارت پاکستان در کابل از کشته شدن یک تبعه پاکستانی در یک حادثه ترافیکی در سرحد تورخم خبر داده است.

این سفارت به روز شنبه در اعلامیه ای گفت که این تبعۀ پاکستانی زیر یک تریلر شده و جان باخته است.

در اعلامیه جزئیاتی در مورد هویت متوفی ارائه نشده، اما گفته که این شخص پدر یک خبرنگار پاکستانی است.

بر اساس اعلامیه ای سفارت پاکستان، عبور و مرور از سرحد منظم بوده و شایعات دروغ در مورد این رویداد، باعث سردرگمی و بی ثباتی می شود.

پیش از این گزارش هایی منتشر شده بود که گویا در نتیجۀ خشونت نیروهای پاکستانی در تورخم، یک افغان زیر تریلر شده و جان باخته است.

نشست علمای دینی طالبان با صدور یک قطعنامه به پایان رسید

تالار برگزاری نشست بزرگ علمای دینی طالبان در کابل

نشست علمای دینی طالبان که از روز پنجشنبه به این طرف در کابل برگزار شده بود٬ عصر روز شنبه با صدور قطعنامهٔ به پایان رسید.

در قطعنامه یازده ماده یی این نشست بیشتر به حمایت از حکومت طالبان در افغانستان و تامین حاکمیت کامل در سراسر افغانستان تاکید گردیده و گفته شده است که ۴۵۹۵ اشتراک کنندهٔ این نشست که همه علمای دینی بودند٬ بیعت خود را از امیر المومنین اعلان کردند.

انتظار می رفت که در این نشست در مورد مسایل عمده چون تامین حقوق اتباع افغانستان و به خصوص بازگشایی مکاتب ثانوی و لیسه دختران نیز تصامیمی اتخاذ گردد٬ اما در قطعنامه در مورد این موضوع اشاره یی نشده است.

در قطعنامه همچنان از کشور های اسلامی و سایر کشور های جهان خواسته شده است تا حکومت طالبان را به عنوان نظام مشروع این کشور به رسمیت بشناسند.

در نشست علمای دینی طالبان از زنان دعوت نشده بود. و همین مسئله منجر به انتقاد های تند و واکنش های جدی داخلی و بین المللی گردید.

بحث های این نشست سه روزه همه در پشت در های بسته و به دور از حضور خبرنگاران برگزار شده بود.

طالبان چندین تن را در پنجشیر به اتهام انجام سرقت های مسلحانه بازداشت کرده اند

گزمه طالبان در ولایت پنجشیر

مسولان محلی طالبان در پنجشیر بازداشت شماری از افراد وابسته به این گروه را تائید میکنند .


مولوی داد محمد بتار قوماندان امنیه ولایت پنجشیر دراین مورد به روز شنبه به رادیو آزادی گفت که

چند تن از افراد را در این ولایت به اتهام سرقت های مسلحانه و اختطاف بازداشت کرده اند:

« یک تعداد افراد و اشخاص که در سرقت های مسلحانه ، اختطاف و دیگر جنایات دست داشته اند به اساس معلوماتی که خودما در دست داشتیم و از طریق ریاست امنیت ملی و مرکز برای ما گزارش داده بود این افراد بازداشت شده اند. »


وی تاکید میکند که این افراد با اسناد از سوی استخبارت پنجشیر گرفته شدند.


قوماندان امنیه طالبان در پنجشیر درمورد هویت افراد بازداشت شده معلومات نمیدهد.
اما برخی از باشنده گان ولایت پنجشیر می‌گویند که افراد بازداشت شده از مردمان بومی محل استند که با طالبان همدست شده بودند. بگفته مردم محل بیشتر این افراد از باشنده گان ولسوالی دره این ولایت اند.

گردهمایی علمای دینی طالبان امروز به پایان می‌رسد

تصویر٬ سخنگویان طالبان در مورد برگزاری نشست با رسانه ها صحبت میکنند

نشست زیر نام «گردهمایی بزرگ علمای دینی افغانستان» در کابل وارد سومین روزش شد.

انتظار می رود که نتایج بحث های اشتراک کنندگان در پایان امروز اعلام شود.

در این نشست ۳ روزه که به گفتۀ طالبان تا سه هزار تن در آن اشتراک کرده اند، زنان حضور ندارند، زیرا طالبان از آن ها دعوت نکرده اند.

این اقدام طالبان و سخن نگفتن هبت الله آخندزاده، رهبر طالبان در این نشست در مورد مشکلات کنونی زنان و دختران در افغانستان، با انتقاد جدی فعالان حقوق زن به همراه شده است.

رادیوی ملی تحت ادارۀ طالبان سخنرانی منصوب به آخندزاده را در دومین روز نشست٬ به گونۀ زنده پخش کرد.

دالر جعلی وارد بازار های مبادله اسعار در کندهار و هلمند شده است

تصویر آرشیف

شماری از بازرگانان و صرافان در ولایت های کندهار و هلمند از سرازیر شدن دالرهای جدید تقلبی به بازار نگران هستند.

این صرافان به رادیو آزادی گفته اند که در دو ماه گذشته شماری از افراد اقدام به مبادله پول های تقلبی تازه چاپ شده در بازار کرده اند.

آنان می‌گویند که این کار اعتبار تبادله پول‌های خارجی را در بازار خدشه دار کرده است.

این صرافان می‌گویند دالر های تقلبی جدید در بازار با تفاوت اندکی از بانکنوت‌های اصلی آن چاپ شده است که تفکیک آن آسان نیست.

این درحالیست که پیش از این بانک مرکزی افغانستان به رهبری طالبان نیز از همه مردم افغانستان خواسته بود که در معاملات پولی خود دقت کنند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG