لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۵۴

مراکز ترک اعتیاد زنان: مراجعین زیاد اند اما امکانات برای تداوی آنان وجود ندارد


آرشیف- یک مرکز تداوی زنان معتاد به مواد مخدر در ولایت هرات

ثریا با ظاهرِ زرد و زار با مشکلات زیاد توانسته خودش را به مرکز تداوی زنان معتاد در شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز برساند، مرکزی که در چهار ماه گذشته به روی مراجعین مسدود بود و تازه باز شده است.

ثریا که برای بار ششم در مرکز ترک اعتیاد شهر زرنج بستری شده، می‌گوید، این مرکز تنها دریچۀ امید برای زنان جهت رهایی از درد و مشکلات اعتیاد است: "اول یک خواهرم معتاد بود، وقتی من مریض می‌شدم می‌رفتم و یک – دو دود از وی می‌گرفتم، آخر روزی رسید که خودم می‌رفتم و برای خود می‌خریدم و استفاده می‌کردم. حال چهار سال می‌شود که به مواد مخدر معتاد استم. دو برادرم در ایران اند و مصارف ما را آنان می‌فرستند، اما خبر ندارند که ما نشه می‌کنیم. اگر این کلینیک نمی‌بود ما در به در بودیم. این بار ششم است که در اینجا بستر می‌شوم، این بار خیلی خسته ام و مجبور شدم که ترک کنم."

آرشیف- یک خانم معتاد به مواد مخدر
آرشیف- یک خانم معتاد به مواد مخدر

با روی کار آمدن حکومت طالبان همانند سایر بخش‌ها، مراکز تداوی معتادان زن نیز برای چند ماه مسدود شد و مریضان داخل بستر آن به خانه های شان بر گشتند.

در هفته های اخیر در شماری از ولایت‌ها این مراکز دوباره به روی زنان باز شده، اما کمبود امکانات مالی، صحی و تخنیکی سبب شده تا تعداد محدودی از مریضان را بستری سازند.

از این میان عادله اکبری سرپرست کلینیک ترک اعتیاد زنان در نیمروز می‌گوید، تعداد مراجعین آنان بیشتر است، اما امکانات آنان برای بستری ساختن مریضان خیلی محدود است: "در بخش تهیه دارو ریاست صحت عامه با ما کمک کرده است، ولی در بخش خدمات صحی و مواد غذایی با مشکل روبرو استیم. مراجعین ما زیاد استند، هر روز تقریباً پنج – شش مراجعه کننده داریم که خواهش دارند بستر شوند، چون ما نمی‌توانیم معتاد را در خانه تداوی کنیم."

حکومت طالبان نیز تأیید می‌کند که امکانات آنان در بخش تداوی معتادان مواد مخدر خیلی اندک است.

حکومت طالبان نیز تأیید می‌کند که امکانات آنان در بخش تداوی معتادان مواد مخدر خیلی اندک است.
حکومت طالبان نیز تأیید می‌کند که امکانات آنان در بخش تداوی معتادان مواد مخدر خیلی اندک است.

عبدالباری عمر معین خدمات صحی وزارت صحت عامه می‌گوید، با وجود آن نیز توانسته اند هزاران معتاد مواد مخدر را تداوی کنند: "در حال حاضر برای تداوی معتادان ما از هیچ ارگان، هیچ سازمان و هیچ کشوری کمک اخذ نمی‌کنیم، اما کار ما جریان دارد. تقریباً ۷۵۰۰ معتاد را در طول پنج ماه تداوی کردیم، طوری تداوی شده اند که از اعتیاد آنان جلوگیری شده و همراه با خانواده شان به زندگی خوش ادامه می‌دهند."

با آغاز حاکمیت طالبان بر افغانستان، به شمول اداره مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل متحد يا (UNODC)، تمامی نهادهای کمک کننده در بخش ترک اعتیاد کمک‌های شان را متوقف کرده اند.

گزارش: مرسلین ارسلا

XS
SM
MD
LG