لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۳۱

واکنش‌های تندی به بازداشت فیض‌الله جلال از سوی طالبان


فیض‌الله جلال

بازداشت فیض‌الله جلال استاد در پوهنتون کابل، واکنش‌های تندی را به همراه داشته است.

سازمان عفو بین‌الملل خواهان رهایی فوری آقای جلال از سوی حکومت طالبان شده‌است.

این سازمان بازداشت استاد جلال را در پیامی در تویتر نکوهش کرده‌است.

بخش آسیای جنوبی امنیستی انترنشنل بشر یعنی سازمان عفو بین‌الملل گفته که بازداشت پروفیسر جلال را به‌خاطر اظهاراتش در یک برنامه تلویزیونی به شدت نکوهش می‌کند و می‌خواهد تا او به زود ترین فرصت رها شود.

فیض‌الله جلال که به صراحت لهجه‌اش در بحث‌های تلویزیونی شهرت دارد، دیروز از سوی نیرو های طالبان در کابل بازداشت شد.

سخنگویان طالبان در آغاز در مورد بازداشت آقای جلال چیزی نگفتند، اما تنها منابع امنیتی تأیید کردند که او از سوی اداره استخبارات طالبان بازداشت شده‌است.

فیض‌الله جلال در برنامه‌ها و گفتگو های تلویزیونی، بر طالبان انتقاد شدید می‌کرد.

او چندی پیش با محمد نعیم یکی از سخنگویان طالبان در یکی از بحث‌های تلویزیونی مشاجره لفظی کرد که به بحث داغ رسانه‌یی و شبکه‌های اجتماعی مبدل شد.

پتریشا گاسمن معاون دیدبان حقوق بشر هم از بازداشت فیض‌الله جلال انتقاد شدید کرده و نوشته است که طالبان هم مانند سایر رژیم‌های استبدادی، انتقاد را برای خود شان خطر می‌پندارند.

پتریشیا گاسمن
پتریشیا گاسمن

مسعوده جلال همسر آقای جلال روی رهایی او تأکید کرده است.

به‌گفتۀ بانو جلال، همسرش از خانه توسط نیرو های طالبان بازداشت شد و به جای نا معلومی انتقال یافت. در ادامه آمده که داکتر جلال به‌عنوان استاد، در تمامی فعالیت‌های حقوق بشری‌اش، برای عدالت و منافع ملی کشور صدا بلند کرده‌است.

از جانب دیگر، حسینه جلال دختر فیض‌الله جلال نیز در صحبت دیروزش با رادیو آزادی گفت که پدرش به دلایل نامعلوم بازداشت شده و پس از چند ساعت هم نتوانسته که با او تماس بگیرد.

او می‌افزاید: "استاد در دو دهۀ گذشته وحتی پیش از آن برای عدالت و حاکمیت قانون در افغانستان مبارزه کرده و منتقد نظام‌ها و حکومت‌های قبلی هم بوده است. بعد از این‌که ایشان یک ماه قبل از نظام کنونی شدیداً انتقاد کردند تحت تعقیب قرار داشتند و خطر به جان ایشان مواجه بود."

حسینه جلال دختر فیض‌الله جلال
حسینه جلال دختر فیض‌الله جلال

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی حکومت طالبان، فیض‌الله جلال را متعصب خطاب کرده و گفته است که او به‌خاطر اظهاراتش در تویتر بازداشت شده‌است.

مجاهد نسخه‌های از یک حساب تویتر تأیید ناشده را هم منتشر کرده و گفته که متعلق به جلال است. این سکرین‌شات ها حاوی اتهام‌های جدی علیه طالبان اند.

به‌گفتۀ مجاهد، آقای جلال به‌خاطر بازداشت شد که مردم را علیه نظام تحریک می‌کرد.

در چند حساب تویتر که منسوب به فیض‌الله جلال بوده، رهبران امنیت ملی طالبان، پاکستانی خوانده شده‌اند. اتهام هم وارد شده که آن‌ها از سوی پاکستان معاش می‌گیرند.

اما حسینه جلال دختر آقای جلال می‌گوید که بسیاری از حساب‌های تویتر ساخته شده به نام پدرش جعلی اند. او می‌خواهد تا این صفحات را برای تویتر گزارش بدهند تا مسدود شوند.

شماری زیادی از کاربران صفحات اجتماعی با فیض‌الله جلال همبستگی نشان داده و خواهان رهایی فوری او شده‌اند.

XS
SM
MD
LG