لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ دلو ۱۴۰۰ کابل ۰۱:۲۱

توقایف: نیروهای سازمان پیمان امنیت جمعی ظرف دو روز قزاقستان را ترک می‌کنند


آرشیف- ورود نیروهای سازمان پیمان امنیت جمعی به قزاقستان

قاسم جومارت توقایف رئیس جمهور قزاقستان خروج نیروهای سازمان پیمان امنیت جمعی (سی اس تی او) به رهبری روسیه را اعلام کرده.

رئیس جمهور قزاقستان گفت که سازمان پیمان امنیت جمعی خروج نیروهای خود را تا دو روز دیگر آغاز می‌کند.

نیروهای این سازمان به رهبری روسیه در هفتهٔ پیش بعد از درخواست رهبری قزاقستان برای کمک نظامی در ارتباط به نا آرامی‌های خشونت‌بار در این کشور جابجا شدند.

رئیس جمهور قزاقستان در سخنرانی خود خطاب به پارلمان امروز همچنان علی خان اسماعیلوف را به حیث صدراعظم جدید این کشور اعلام کرد.

اسماعیلوف ۴۹ ساله پیش از این به حیث معاون صدراعظم در کابینه قبلی این کشور کار می‌کرد.

رئیس جمهور قزاقستان هفتهٔ پیش به دنبال اعتراض‌های شدید که بعداً به خشونت گرایید، کابینه این کشور را منحل اعلام کرد.

قاسم جومارت توقایف رئیس جمهور قزاقستان
قاسم جومارت توقایف رئیس جمهور قزاقستان

قاسم جومارت توقایف، نا آرامی‌های اخیر را نتیجه به گفته او «تهاجم تروریستی» خوانده و آنرا تلاشی برای یک کودتا در این کشور غنی از نفت و گاز عنوان کرده است.

مقام‌ها تا کنون نتوانسته اند که اسناد و شواهد ارائه کنند که مسئول نا آرامی‌ها تروریستان مشمول "جنگجویان خارجی" بوده اند و همچنان نتوانسته اند جزئیات بیشتر در باره ماهیت اتهام‌های شان مبنی بر اینکه این، تلاشی برای کودتا بوده، ارائه کنند.

همزمان، وزارت امور داخلهٔ قزاقستان گفته که نیروهای امنیتی ۹۹۰۰ تن را در ارتباط به نا آرامی‌های این کشور بازداشت کرده اند.

در نتیجه این اعتراض های خشونت بار ۱۶۳ تن کشته شده اند.

نا آرامی‌ها در این کشور آسیای میانه هفته گذشته بعد از اعتراض‌ها به خاطر افزایش نرخ مواد سوخت در منطقه منگستوی در غرب این کشور آغاز شد و به سرعت به دیگر شهر ها به شمول الماتی گسترش یافت.

خسارات بجا مانده از سوی معترضان در شهر الماتی
خسارات بجا مانده از سوی معترضان در شهر الماتی

معترضان بعد از این نا آرامی‌ها ساختمان‌های دولتی را در شهر الماتی دومین شهر بزرگ و تجارتی قزاقستان و دیگر شهرها تصرف کردند.

همزمان با این نا آرامی ها رئیس جمهور جومارت توقایف کابینه را منحل اعلام و کریم ماسیموف رئیس شورای امنیت ملی این کشور را به اتهام خیانت ملی برکنار کرد.

ماسیموف از جمله متحد ارشد نورسلطان نظربایف رئیس جمهور پیشین این کشور بود. چندین مقام امنیتی دیگر این کشور هم دستگیر شده اند.

مرتبط

XS
SM
MD
LG