لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ حوت ۱۴۰۲ کابل ۱۱:۲۰

افغانستان

زنان تجارت پیشه در جوزجان دوباره به فعالیت آغاز کرده اند

آرشیف- شماری از زنان تجارت پیشه ولایت جوزجان
آرشیف- شماری از زنان تجارت پیشه ولایت جوزجان

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری جوزجان از فعالیت دوبارۀ زنان تجارت‌پیشه در این ولایت خبر می‌دهد.

معلم تورخی، رئیس این اتاق امروز یکشنبه (۲۶ جدی) به رادیو آزادی گفت، پس از تحولات سیاسی تقریباً کار و بار زنان تجارت‌پیشه متوقف شده بود اما از دو ماه بدینسو فعالیت آنان دوباره آغاز شده و تولیدات و محصولات‌شان در بازارهای جوزجان و ولایات دیگر به فروش می‌رسد.

آقای تورخی می‌گوید، بیش از ۱۵۰ زن در ۱۹ اتحادیۀ مختلف فعالیت دارند و ده‌ها زن دیگر به گونۀ انفرادی مصروف کارهای تولیدی در بخش‌های خیاطی، قالین بافی، تهیه موادغذایی و بافندگی مصروف هستند.

وی افزود، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری تلاش می‌کند تا مانند گذشته برای تولیدات زنان تجارت‌پیشۀ این ولایت زمینه‌های بازاریابی را در بیرون از کشور نیز فراهم کند.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

یوناما از اقدام طالبان برای ثبت نام زنان در موسسات تحصیلات نیمه عالی طبی استقبال کرد

لوگوی دفتر یوناما در افغانستان
لوگوی دفتر یوناما در افغانستان

هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان(یوناما) از تصمیم مقامات حاکم بر افغانستان مبنی بر امکان ثبت نام فارغان زن صنوف دوازدهم در موسسات نیمه عالی طبی در ۱۱ ولایت این کشور، استقبال کرده است.

یوناما امروز در شبکۀ اجتماعی ایکس(تویتر سابق) این حرکت را گامی در رفع خلاهای نگران کننده خدمات صحی در افغانستان خوانده، گفته که زنان و دختران افغان به تحصیلات متوسطه و عالی در پوهنتون ها نیاز دارند.

پس از نگرانی های شدید در مورد کمبود داکتران، نرس ها و قابله های زن در افغانستان، حکومت طالبان، اخیراً در یازده ولایت به دختران افغان اجازه داد تا از آموزش نیمه عالی طبی بهرمند شوند.

یک پروژه پول دیجیتالی از سوی شورای مهاجرین ناروی در قندهار راه اندازی شد

ولایت کندهار در نقشه افغانستان
ولایت کندهار در نقشه افغانستان

شورای مهاجرین ناروی یک پروژه ابتکاری پول دیجیتال(الکترونیک) را برای مهاجرین در ولسوالی میوند ولایت قندهار به شکل آزمایشی راه اندازی کرده است.

براساس اعلامیۀ این شورا که امروز(۲۲ فبروری) منتشر شد، مهاجرین می توانند که با استفاده از این پول دیجیتال، مواد مورد نیاز شان را خریداری کنند.

در اعلامیه از قول محمد عمر یک تن از افرادی که با استفاده از این برنامه، مواد مورد نیاز خودرا خریداری کرده می گوید که استفاده از پول دیجیتال آسان است.

شورای مهاجرین ناروی، هدف این برنامه آزمایشی را رسیدگی به آزمون هایی خوانده که آسیب پذیر ترین جوامع دوردست متاثر از تغییر مکان، در زمینۀ دسترسی به خدمات مالی مصئون به خصوص پس از فروپاشی سیستم بانکی افغانستان و تغییر رژیم در اگست ۲۰۲۱، با آن ها مواجه هستند.

عباس ستانکزی: افغانستان زمانی می تواند پیشرفت کند که مردان و زنان آن تحصیل کنند

شیرمحمد عباس ستانکزی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه حکومت طالبان
شیرمحمد عباس ستانکزی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه حکومت طالبان

شیرمحمد عباس ستانکزی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه حکومت طالبان بار دیگر تاکید کرده که آموزش بر زنان و مردان فرض است و افغانستان زمانی می تواند پیشرفت کند که مردان و زنان آن تحصیل کنند.

شیرمحمد عباس ستانکزی، امروز(۲۲ فبروری) در مراسم فارغ التحصیلی یک مدرسۀ دینی دختران در کابل گفت:
"هیچ کشور بدون علم نمی تواند پیشرفت کند، اگر علم آخرت باشد و یا علم دنیا، تنها راه و دروازۀ پیشرفت در آن آموزش است، در‌های علم باید باز شود، علم بر همه زنان و مردان فرض است."

آقای ستانکزی قبلاً گفته بود که هیچ کس دلیلی ندارد که بگوید آموزش بالای زنان فرض نیست.

اما شماری دیگری از مقامات طالبان آموزش دنیایی را مباح خوانده اند.

پس از بازگشت طالبان به قدرت در اگست ۲۰۲۱ میلادی، دروازه‌های مکاتب متوسطه و عالی بروی دختران بسته شدند و در دسامبر ۲۰۲۲ دختران و زنان افغان از تحصیل در پوهنتون‌ها نیز منع شدند.

حسین بخش صفری به مصاف حریف اسرائیلی خود به میدان مبارزه می رود

جوجيتسوكار شماره يك جهان در گوشه ای از كابل تمرين مي‌كند
جوجيتسوكار شماره يك جهان در گوشه ای از كابل تمرين مي‌كند

حسین بخش صفری ورزشکار مبارزات آزاد افغان مقابل حریف اسراییلی اش به میدان می رود.

به گزارش سازمان "LFA" مسابقه میان حسین بخش صفری از افغانستان و "ستاف کوررن" از اسراییل قرار است که به تاریخ هشتم ماه مارچ در کالیفرنیا آمریکا برگزار شود.

حسین بخش تا به حال هفت پیروزی و دو شکست در کارنامه اش دارد و حریف اسرائیلی اش سه پیروزی دارد و بدون باخت است.

مقام های طالبان: دو تن در محضر عام در ولایت غزنی اعدام شدند

مقام‌های طالبان در غزنی می گویند، امروز دو تن به جرم قتل در میدان فوتبال "منطقه علی لالا" در محضر عام، اعدام شدند.

ستره محکمۀ طالبان امروز(۲۲ فبروری) در اعلامیه‌ای گفته که تصمیم "قصاص" این افراد بر اساس حکم سه محکمه و فرمان ملاهبت الله آخندزاده رهبر طالبان گرفته شده است.

ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت غزنی روز چهارشنبه (۲۱ فبروری) در اعلامیه‌ای از مردم خواسته بود که از بردن وسایل الکترونیکی به محل تطبیق حکم اعدام خودداری کنند.

پیش از این، طالبان در ماه جون سال ۲۰۲۳ میلادی یک تن را به اتهام قتل پنج تن در ولایت لغمان در محضر عام اعدام کردند.

پس از بازگشت طالبان به قدرت، اولین اعدام تایید شده تحت رهبری آنها در دسامبر ۲۰۲۲ میلادی، در محضر عام در ولایت فراه در مقابل صدها تماشاچی و مقامات ارشد طالبان اجرا شد.

فریدوم نو از حکومت طالبان خواست که منیژه صدیقی را بدون قید و شرط رها کند

منیژه صدیقی، یک تن از زنان معترض
منیژه صدیقی، یک تن از زنان معترض

سازمان حقوق بشر"فریدوم نو" بار دیگر خواستار آزادی بی‌قید و شرط منیژه صدیقی، یک تن از زنان معترض، از زندان طالبان در افغانستان، شده است.

این سازمان که در واشنگتن مستقر است، روز چهارشنبه (۲۱ فبروری) در شبکۀ ایکس (توییتر سابق) نوشته که خانم صدیقی در زندان طالبان در معرض خطر "شکنجه و بدرفتاری" قرار دارد.

عفو بین‌الملل نیز در گزارشی قبلاً گفته که منیژه صدیقی در ۹ اکتبر ۲۰۲۳ ناپدید و سپس در زندان طالبان پیدا شد.

از تسلط دوبارۀ طالبان بر افغانستان در اگست سال ۲۰۲۱، این گروه بارها زنان معترض و مدافعان حقوق بشر را دستگیر و زندانی کرده اند.

شمار جریان‌های سیاسی: تاکید یکجانبه بر نقش طالبان در حل بحران افغانستان به بن بست خواهد انجامید

دوحه پایتخت قطر
دوحه پایتخت قطر

شماری از جریان‌های سیاسی ضد طالبان و نهادهای حقوق زنان در واکنش به نشست اخیر دوحه در مورد افغانستان، می گویند که تاکید یکجانبه بر نقش طالبان در حل بحران افغانستان، به بن بست خواهد انجامید.

این جریان‌های سیاسی از جمله شورای موسوم به مقاومت ملی، حزب وحدت اسلامی، جبهه آزادی و شماری از جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان در دومین اعلامیه مشترک خود گفته اند که در نشست دوحه، هیچ نتیجه‌ای حاصل نشده که ریشه‌های رسیدگی به بحران نیم قرن اخیر افغانستان در آن باشد.

در ۱۸ و ۱۹ فبروری نشستی در مورد افغانستان در شهر دوحه پایتخت قطر به میزبانی سازمان ملل متحد و اشتراک نمایندگان ویژۀ کشورها برای افغانستان، سازمان‌ها و نهاد‌های بین المللی دایر شد، اما حکومت طالبان از اشتراک در آن خودداری کردند.

فاینلیست‌های دور سوم لیگ برتر والیبال افغانستان امروز مشخص می شوند

فاینلیست‌های دور سوم لیگ برتر والیبال افغانستان امروز مشخص می شوند.

فدراسیون ملی والیبال افغانستان گزارش داده است که قرار است امروز پنجشنبه سوم حوت چهار تیم که به نیمه نهایی دور سوم لیگ برتر راه یافته اند با هم رقابت کنند تا دو تیم فاینلیست از میان آنها مشخص شوند.

سومین د‌ورۀ لیگ برتر والیبال افغانستان از تاریخ ۲۶ دلو با اشتراک هشت تیم برتر والیبال افغانستان در جمنازیم ۲۵۰۰ نفری ریاست تربیت بدنی و ورزش افغانستان در کابل آغاز شد که تیم‌ها در دو گروه چهارتیمی به صورت رفت و برگشت با هم رقابت کردند که در نهایت چهار تیم آنان امروز در نیمه نهایی مقابل هم به میدان خواهند رفت.

در نخستین مسابقه که امروز پنجشنبه ساعت دو بعد از ظهر به وقت افغانستان برگزار می‌شود، تیم‌های‌ ام البلاد و هندوکش مقابل هم به میدان می روند و ساعت چهار بعد از ظهر نیز تیم‌های بست و سپین غر در برابر هم قرار می‌گیرند.

برندگان این مسابقه قرار است که به فاینل سومین دورۀ لیگ‌برتر والیبال افغانستان راه یابند.

ملل متحد: به شماری از قربانیان برفکوچ در نورستان بیسکویت‌های انرژی زا توزیع شده است

موقعیت ولایت نورستان در نقشه عمومی افغانستان
موقعیت ولایت نورستان در نقشه عمومی افغانستان

برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد برای افغانستان می گوید، که بیسکویت‌های انرژی زا را برای شماری از قربانیان برف کوچ اخیر در نورستان توزیع کرده است.

این اداره روز چهارشنبه (۲۱ فبروری) در شبکۀ ایکس (توییتر سابق) گفته که امروز نیز توزیع کمک‌های بیشتر غذایی برای قربانیان این رویداد ادامه خواهد داشت.

در این حال، ادارۀ هماهنگ کنندۀ کمک‌های بشردوستانه ملل متحد در افغانستان (اوچا) نیز دیروز در شبکۀ ایکس (توییتر سابق) نوشته که ارزیابی همکاران این اداره نشان می دهد که در نتیجۀ برف کوچ عصر یکشنبه (۱۸ فبروری) در نورستان ۳۰ خانه بطور جزئی نیز آسیب دیده و ۲۵۰ خانه دیگر هم در معرض خطر قرار دارد.

بر اساس معلومات اوچا، در این رویداد ۲۱ تن کشته شده اند و ۱۸ خانه ویران شده است.

یک عضو کانگرس امریکا خواستار آزادی یک امریکایی در افغانستان شد

مورگان مک گراوی، یک عضو کانگرس ایالات متحده امریکا خواستار آزادی یک امریکایی به نام رایان کوربت در افغانستان شده است.

مورگان مک گراوی، این خواست را روز چهارشنبه (۲۱ فبروری) در شبکۀ ایکس (توییتر سابق) مطرح کرده، گفته که آقای کوربت بیش از ۵۵۰ روز بدون هیچ گناهی در افغانستان زندانی است.

مقامات ادارۀ تنظیم زندان‌های حکومت طالبان در یک برنامه پاسخگویی در ماه اگست سال گذشته تایید کردند که شانزده خارجی به شمول پنج زن در افغانستان زندانی هستند، ولی معلوم نیست که چه تعدادی از این افراد، شهروندان امریکا هستند.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG