لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱ جوزا ۱۴۰۱ کابل ۰۰:۱۶

سه روز پس از زلزله در بادغیس؛ قربانیان می‌گویند هنوز هم با آن‌ها کمک نشده‌است


آسیب دیده ها از زلزلۀ بادغیس کمک میخواهند
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

آسیب دیده ها از زلزلۀ بادغیس کمک میخواهند

قربانیان زلزلۀ اخیر در بادغیس می‌گویند که تا هنوز هم در انتظار کمک هستند و این سومین روزیست که در زیر خیمه‌ها و در هوای سرد بسر می‌برند.

مرکز جیولوژی ایالات متحدۀ امریکا شدت زلزله اول روز دوشنبه در ولایت بادغیس را ۴،۹ درجۀ ریشتر و شدت زلزله دوم را ۵،۳ درجۀ ریشتر تخمین کرده‌است.

بر اساس گزارش‌ها در نتیجۀ این زلزله حداقل ۳۰ تن کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند و علاوه بر تلفات جانی، خسارات مالی زیاد به ساکنان آن منطقه وارد شده‌است.

قربانیان زلزله در بادغیس بی‌صبرانه در انتظار و خواستار کمک هستند.

نجیب‌الله نجیبی که خانه‌اش در نتیجۀ این زلزله ویران شده، دیروز (چهارشنبه ۱۹ جنوری) به خبرگزاری فرانس پرس گفت که تا کنون هیچکس با او کمک نکرده‌است.

در این زلزله حداقل ۳۰ تن جان باخته اند.
در این زلزله حداقل ۳۰ تن جان باخته اند.

نجیب گفته که با هفت تن از اعضای خانواده‌اش زیر خیمه‌ای زندگی می‌کند که در سال گذشته هنگام جاری شدن سیلاب‌ها به او داده شده‌است.

خیر محمد یک تن از قربانیان دیگر این زلزله می‌گوید: "دیوار روی ما افتاد، تا ۱۰ دقیقه زیر دیوار بودیم، فقط سرهای ما از زیر آوار بیرون مانده بود. وضعیت دیگران نیز همین طور بود."

عبدالرحمن یک باشندۀ ولسوالی قادس در بادغیس می‌گوید که همه دار و ندارش را از دست داده، بی‌خانمان شده و همۀ وسایل خانه‌اش زیر خاک شده‌است: "یک تن شهید شد. همه خانه‌ها از جمله خانه من و همسایه‌هایم ویران شد. سه تن در یک خانه و دو تن هم در خانه دیگر زخمی شدند. هر چه که داشتیم را از دست دادیم. ما بی‌خانمان هستیم و همه چیز ما زیر خاک مدفون شده‌است."

یک منزل مسکونی ویران شده در بادغیس
یک منزل مسکونی ویران شده در بادغیس

بر اساس گزارش‌ها در نتیجۀ زلزلۀ دوشنبه در بادغیس، حداقل ۸۰۰ خانه در چهار قریه، کاملاً یا قسماً تخریب شده‌است.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانس پرس، انعام‌الله سمنگانی یکی از سخنگویان حکومت طالبان گفته که گروه‌های نجات در حال جستجوی افرادی هستند که احتمالاً تا هنوز هم در زیر آوار منازل تخریب شده، گیر مانده اند.

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد (اوچا) در اعلامیه‌ای گفته که قربانیان این زلزله به غذا، سرپناه و مواد سوخت نیاز عاجل دارند.

XS
SM
MD
LG