لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۲ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۰۱

تبصره میل آنلاین در مورد سفر هیئت طالبان به اوسلو


آرشیف- شماری از روزنامه های جهان

رونامۀ میل آنلاین چاپ بریتانیا گفتگوهای امروز طالبان با کشورهای غربی در اوسلو را نخستین گفتگوی آنها با غرب بعد از استیلای طالبان به قدرت بتاریخ ۲۴ اسد عنوان کرده از قول ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان می‌نویسد که این گفتگو فضای ایجاد شده توسط دو دهه جنگ در افغانستان را تغییر خواهد داد.

روزنامه در ادامه می‌نویسد که هنوز هیچ کشوری حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته چون جهانیان از نقض حقوق بشر توسط طالبان خشمگین اند.

اما سخنگوی طالبان می‌گوید که حکومت آنها گام‌های در راستای برآورده ساختن خواسته‌های جامعۀ جهانی برداشته و امیدوار اند که روابط دیپلماتیک خود را با همه کشورهای جهان به شمول دولت‌های اروپایی برقرار کند.

ذبیح‌الله مجاهد به روزنامۀ میل آنلاین گفته است که طالبان می‌خواهند فضای جنگ را تغییر دهند و یک وضعیت مسالمت آمیز به میان آورند.

قرار است در گفتگوی امروز طالبان و مقامات غربی در اوسلو در باره حقوق بشر و کمک‌های بشر دوستانه در افغانستان بحث و تبادل نظر صورت گیرد.

از سوی دیگر نشریۀ فارن پالیسی اظهارات حمدالله محب مشاور امنیت ملی حکومت برکنار شدۀ افغانستان را نشر کرده است.

وی در این اواخر با چندین رسانه از جمله رادیو آزادی در بارۀ علت سقوط حکومت قبلی و رسیدن طالبان به قدرت صحبت‌های داشت.

روزنامۀ فارن پالیسی مصاحبۀ را با حمدالله محب مشاور امنیت ملی حکومت پیشین افغانستان در بارۀ وضعیت کنونی افغانستان نشر کرده است.

محب در این مصاحبه گفته که امیدوار بود جنگ چندین دهه در افغانستان به گونه مسالمت آمیز پایان یابد ولی اکنون از این رنج می‌برد که بعد از چهل سال جنگ باز هم آلام و رنج‌های مردم ادامه دارد. با اینکه سطح خشونت بسیار پائین آمده ولی باز هم افغان‌ها در مجموع از شرایط دشوار اقتصادی و بشری رنج می‌برند، اداره‌ها و موسساتی‌که در بیست سال گذشته با بسیار مشقت تاسیس شد لغو شده و افغانستان در آستانۀ فروپاشی اقتصادی قرار دارد.

آقای محب می‌افزاید که تنوع سیاسی و آزادی از بین برده شده و صدای مخالفان سیاسی و فعالان مدنی خاموش ساخته شده است.

حمدالله محب مشاور سابق امنیت ملی افغانستان به فارن پالیسی گفته است رسانه‌ها تا حدی زیاد به خودسانسوری مجبور شده اند، فرهنگ شهرنشینی در شهرهای بزرگ افغانستان در حال از بین رفتن و کشور به سوی انزوا در حرکت است.

حمدالله محب در پانزدهم ماه آگست زمانی که طالبان در افغانستان حاکم شدند، یکجا با رئیس جمهور مخلوع محمد اشرف غنی به امارات متحدۀ عربی رفت و اکنون در امریکا به سر می‌برد.

XS
SM
MD
LG