لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۲ سرطان ۱۴۰۱ کابل ۱۲:۳۰

وزیر خارجه ناروی در مورد نشست اسلو به شورای امنیت ملل متحد معلومات می‌دهد


آرشیف- یکی از نشست های شورای امنیت سازمان ملل متحد

قرار است انیکن هویتفلد وزیر خارجۀ ناروی امروز چهارشنبه (۶ دلو) در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد افغانستان معلومات دهد.

انتظار می‌رود هویتفلد که کشورش سه روز میزبان هیئت حکومت طالبان بود، برای اشتراک کننده‌های نشست امروز در نیویارک، در مورد آنچه در دیدارهای این هفته گذشت، جزئیات دهد.

پس از تصرف کابل در (۲۴ اسد ۱۴۰۰) از سوی طالبان، امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجۀ حکومت طالبان نخستین بار با دیپلمات‌های غربی در اروپا دیدار کرد.

این هیئت روز یکشنبه (۳ دلو) با شماری از اعضای جامعه مدنی افغانستان و نماینده‌های زنان دید و دوشنبه با نماینده‌های اتحادیه اروپا، ایالات متحده امریکا، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا، جرمنی و کشور میزبان، ناروی دیدار کرد.

گفتگوها میان دیپلمات های غربی و هیئت طالبان در اسلو
گفتگوها میان دیپلمات های غربی و هیئت طالبان در اسلو

سه‌شنبه در آخرین روز، هیئت حکومت سرپرست طالبان، نشست‌های مشترک را با نمایندگان سازمان‌های حقوق بشری و کشورهای مختلف برگزار کرد.

در نشست دیروز، روی کمک‌های بشری به افغانستان گفتگو صورت گرفت.

نشست ناروی در حالی برگزار شد که اداره‌های مدد رسانی و موسسات بین‌المللی تخمین می‌کنند که حدود ۲۳ میلیون تن از شهروندان افغانستان با خطر گرسنگی روبرو اند و نزدیک به ۹ میلیون تن دیگر هم با خطر قحطی دست و پنجه نرم می‌کنند.

اینسو حکومت طالبان خواهان آزادسازی حدود نه و نیم میلیارد دالر پول منجمد شده افغانستان از سوی امریکا شده. طالبان انتظار داشتند که پاسخ مثبت را در نشست ناروی برای آزادسازی این مقدار پول دریافت می‌کنند اما خبرگزاری اسوشیتد پرس گزارش می‌دهد که در این مورد هیچ‌گونه توافقی نشده.

یان ایگلند سرمنشی شورای مهاجرت ناروی می‌گوید، در حال حاضر مشکل بزرگ همین است که تحریم‌های بین‌المللی، موانع را سر راه کمک‌رسانی به افغانستان ایجاد کرده.

یان ایگلند سرمنشی شورای مهاجرت ناروی
یان ایگلند سرمنشی شورای مهاجرت ناروی

به گفته او، غرب و حکومت طالبان به گفتگوها ادامه دهند تا تحریم‌های که به مردم آسیب می‌رساند، رفع شود.

کشورهای غربی می‌خواهند تا پیش از رفع تحریم‌ها، طالبان به حقوق بشری افغان‌ها به ویژه زنان و دختران احترام بگذارند.

یان ایگلند دیروز در ناروی گفت که حکومت سرپرست طالبان در این بخش کوتاه آمده است: "طالبان به تعهدات‌شان عمل نکرده اند. باید زمینه آموزش متوسطه برای دختران فراهم شود. این برای ما خط سرخ است. اگر ما دختران را برای آموزش اجازه ندهیم، پسران هم درس خوانده نمی‌توانند. آنها باید بدانند که ما به فرهنگ‌شان احترام می‌کنیم اما باید بدانند که ما هم فرهنگ داریم. از یک جامعه متمدن نمایندگی می‌کنیم که بر بنیاد تساوی جنسیتی استوار است."

قرار است در نشست امروز شورای امنیت سازمان ملل متحد، در مورد مسایل بشری افغانستان گفتگو صورت گیرد.

دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان "یوناما" می‌گوید که انتظار می‌رود انتونیو گوترش سرمنشی این سازمان و دیبرا لاینز نماینده ویژۀ آقای گوترش برای افغانستان، در نشست امروز اشتراک و سخنرانی کنند.

XS
SM
MD
LG