لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۷ حمل ۱۴۰۲ کابل ۰۷:۳۸

پوهاند محمد حسین یمین زبان‌شناس و استاد پوهنتون کابل درگذشت


محمد حسین یمین

پوهاند محمد حسین یمین، استاد پوهنتون کابل و از زبان‌شناسان بزرگ حوزۀ زبان و ادبیات پارسی دری در افغانستان در نتیجۀ سکتۀ قلبی در کابل درگذشت.

پوهاند یمین در دوران حیاتش کتاب‌ها و مقاله‌های زیادی دربخش زبان‌شناسی نوشته و در این بخش تحقیق کرده بود.

راحله حمیدزی، رئیس فاکولته زبان و ادبیات پوهنتون کابل مرگ پوهاند یمین را یک ضایعۀ بزرگ می‌خواند: "بسیاری از موضوعاتی‌که امروز در دیپارتمنت پارسی دری تدریس می‌شود همه از برکت استاد یمین است، ما این ضایعه را جبران کرده نمی‌توانیم و حالا مثل او در بخش زبان‌شناسی کسی را نداریم."

بانو حمیدزی گفت که یکی از کتاب‌های استاد یمین زیر نام "دستور زبان فارسی دری" در امریکا ترجمه و چاپ شده و در مکان‌های اکادمیک تدریس می‌شود.

دستور معاصر زبان پارسی دری، لهجه‌شناسی زبان دری، دستور نگارش، روش تحقیق و برخی آثار و مقالات دیگر از جمله آثار و مقالاتی‌ست پوهاند یمین نوشته است.

آثار چاپ شدۀ محمد حسین یمین بیش از ۱۲ عنوان کتاب است و تا سال ۱۳۸۵ حدود ۸۰ مقالۀ تحقیقی و علمی وی هم در نشریه‌های کابل به چاپ رسیده است.

ضیا الاسلام شیرانی، استاد دیپارتمنت پشتوی پوهنزی زبان و ادبیات پوهنتون کابل در مورد برخورد پوهاند یمین می‌گوید: "پوهاند صاحب در میدان علمی و اکادمیک یک محقق خلاق بود و در زندگی اجتماعی خود یک انسان حلیم و خوش برخورد بود که با محصلین و استادان برخورد خوب داشت."

پوهاند یمین در سال ۱۳۱۵ خورشیدی در شهر چاریکار ولایت پروان چشم به جهان گشود و پس از ختم دورۀ ابتدائیه و لیسه دورۀ لیسانس خود را در پوهنتون کابل به پایان رساند.

پوهاند یمین دورۀ ماستری و دکتورای خود را درپوهنتون دولتی تاجکستان در رشتۀ "فلا لوژی" به پایان رساند و پس از چند دهه خدمت، سرانجام به اثر بیماری قلبی به عمر ۸۵ سالگی در کابل درگذشت.

محمد ظاهر صدیق
محمد ظاهر صدیق

این در حالی‌ست که دکتور محمد ظاهر صدیق ژورنالیست، تحلیل‌گر سیاسی و نویسندۀ افغانستان نیز در جریان همین هفته در شهر سندیاگوی امریکا درگذشت.

محمد ظاهر صدیق هم صدها مقاله و ده‌ها رساله نشر کرده و آخرین مأموریت‌اش در مطبوعات افغانستان به‌عنوان رئیس روزنامۀ کابل تایمز بود که تا سال ۱۳۸۸ ادامه یافت.

XS
SM
MD
LG